Silifke 2024 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Silifke sonuçlarında CHP %59,3 ile birinci, MHP %35,4 ile ikinci; fark 23,9 puan. CHP burada 30 büyükşehir ortalamasının (%42,0) 17,3 puan üstünde. MHP 30 büyükşehir ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %35,4 (+33,8 puan). 88 mahalle ve köy arasından 68'inde CHP önde. CHP en güçlü Kırtıl Mahallesi (%98,3); MHP en güçlü Nasrullah Mahallesi (%71,4). Katılım %83,9 (30 büyükşehir %78,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Silifke 2024 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Silifke, Mersin, 30 büyükşehir karşılaştırması| Parti | Oy | Silifke | Mersin | 30 büyükşehir | Büyükşehirlere göre (puan) |
|---|
| CHP | 47.669 | %59,3 | %59,6 | %42,0 | +17,3 |
| MHP | 28.462 | %35,4 | %31,1 | %1,7 | +33,8 |
| İYİ Parti | 1.085 | %1,4 | %3,4 | %3,4 | −2,0 |
| Zafer Partisi | 962 | %1,2 | %1,1 | %1,9 | −0,7 |
| Yeniden Refah | 661 | %0,8 | %1,2 | %6,1 | −5,3 |
| DP | 170 | %0,2 | %0,2 | %0,2 | +0,0 |
| HÜDA PAR | 169 | %0,2 | %0,6 | %0,4 | −0,2 |
| Saadet | 168 | %0,2 | %0,4 | %1,0 | −0,8 |
| AB Parti | 160 | %0,2 | %0,2 | %0,0 | +0,2 |
| Milli Yol | 126 | %0,2 | %0,2 | %0,0 | +0,1 |
| DEVA Partisi | 101 | %0,1 | %0,3 | %0,3 | −0,1 |
| YTP | 99 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| Memleket | 93 | %0,1 | %0,6 | %0,2 | −0,1 |
| Vatan Partisi | 76 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| HAK-PAR | 75 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| BTP | 65 | %0,1 | %0,2 | %0,2 | −0,1 |
| TKP | 62 | %0,1 | %0,2 | %0,1 | −0,1 |
| DSP | 60 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| Millet | 54 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| Bağımsızlar | 29 | %0,0 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
| TKH | 21 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
Silifke seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 331 | 99.616 | 83.583 | %83,9 | 80.367 | 3.216 |
Silifke mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | MHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akdere Mahallesi | CHP | %51,6 | %41,3 | %92,3 | 1.026 |
| Arkum Mahallesi | CHP | %64,4 | %30,7 | %84,5 | 1.477 |
| Atakent Mahallesi | CHP | %64,4 | %31,5 | %72,0 | 6.758 |
| Atayurt Mahallesi | CHP | %57,7 | %37,3 | %83,8 | 5.327 |
| Atik Mahallesi | CHP | %59,4 | %35,5 | %82,4 | 2.397 |
| Ayaştürkmenli Mahallesi | CHP | %51,5 | %45,6 | %91,1 | 192 |
| Bahçe Mahallesi | CHP | %61,0 | %32,5 | %97,5 | 163 |
| Bahçederesi Mahallesi | CHP | %56,7 | %37,2 | %94,1 | 205 |
| Balandız Mahallesi | CHP | %56,5 | %38,3 | %98,8 | 244 |
| Bayındır Mahallesi | CHP | %48,2 | %45,9 | %96,9 | 96 |
| Bolacalıkoyuncu Mahallesi | CHP | %58,5 | %35,5 | %90,6 | 802 |
| Bucaklı Mahallesi | CHP | %65,6 | %30,4 | %85,9 | 1.302 |
| Burunucu Mahallesi | CHP | %51,9 | %43,9 | %90,0 | 727 |
| Bükdeğirmeni Mahallesi | CHP | %59,8 | %34,5 | %94,7 | 283 |
| Camiikebir Mahallesi | CHP | %65,5 | %30,8 | %93,1 | 751 |
| Canbazlı Mahallesi | MHP | %41,2 | %48,9 | %94,4 | 572 |
| Cılbayır Mahallesi | CHP | %52,6 | %42,9 | %95,3 | 171 |
| Çadırlı Mahallesi | CHP | %55,4 | %39,5 | %96,2 | 212 |
| Çaltıbozkır Mahallesi | CHP | %65,5 | %28,7 | %92,0 | 726 |
| Çamlıbel Mahallesi | CHP | %52,0 | %44,7 | %99,4 | 154 |
| Çamlıca Mahallesi | MHP | %41,7 | %51,4 | %96,8 | 313 |
| Çatak Mahallesi | CHP | %63,4 | %32,8 | %91,5 | 341 |
| Çeltikçi Mahallesi | CHP | %74,3 | %18,3 | %93,8 | 227 |
| Demircili Mahallesi | MHP | %36,8 | %57,2 | %95,3 | 318 |
| Ekşiler Mahallesi | MHP | %27,2 | %62,0 | %100,0 | 94 |
| Evkafçiftliği Mahallesi | CHP | %51,4 | %43,2 | %91,2 | 125 |
| Gazi Mahallesi | CHP | %64,8 | %30,7 | %81,2 | 11.192 |
| Gedikpınarı Mahallesi | CHP | %48,6 | %48,6 | %102,7 | 74 |
| Gökbelen Mahallesi | CHP | %65,2 | %32,3 | %90,4 | 230 |
| Göksu Mahallesi | CHP | %64,5 | %30,8 | %80,0 | 11.017 |
| Gülümpaşalı Mahallesi | CHP | %48,1 | %47,0 | %90,1 | 323 |
| Gündüzler Mahallesi | MHP | %36,3 | %62,5 | %88,1 | 202 |
| Hırmanlı Mahallesi | CHP | %49,7 | %46,6 | %89,3 | 338 |
| Hüseyinler Mahallesi | CHP | %62,5 | %31,4 | %91,4 | 451 |
| Işıklı Mahallesi | CHP | %49,0 | %42,7 | %92,2 | 1.174 |
| İmambekirli Mahallesi | CHP | %57,7 | %34,1 | %96,2 | 319 |
| İmamlı Mahallesi | CHP | %57,9 | %34,0 | %92,4 | 579 |
| İmamuşağı Mahallesi | CHP | %51,8 | %41,1 | %91,0 | 553 |
| Kabasakallı Mahallesi | CHP | %48,3 | %47,2 | %93,7 | 805 |
| Karahacılı Mahallesi | CHP | %57,9 | %37,4 | %93,5 | 215 |
| Karakaya Mahallesi | MHP | %44,6 | %46,1 | %93,5 | 217 |
| Kargıcak Mahallesi | MHP | %31,4 | %59,9 | %96,9 | 259 |
| Kavak Mahallesi | CHP | %69,5 | %25,1 | %92,5 | 212 |
| Keben Mahallesi | CHP | %51,7 | %43,6 | %85,5 | 461 |
| Kepez Mahallesi | CHP | %61,9 | %33,3 | %101,2 | 86 |
| Keşlitürkmenli Mahallesi | CHP | %52,7 | %43,6 | %85,8 | 317 |
| Kıca Mahallesi | CHP | %58,4 | %35,8 | %95,1 | 449 |
| Kırtıl Mahallesi | CHP | %98,3 | %1,7 | %100,0 | 63 |
| Kızılgeçit Mahallesi | MHP | %36,6 | %55,9 | %86,8 | 114 |
| Kocaoluk Mahallesi | CHP | %53,8 | %42,7 | %98,3 | 302 |
| Kocapınar Mahallesi | CHP | %62,8 | %34,5 | %97,7 | 175 |
| Kurtuluş Mahallesi | CHP | %60,5 | %35,6 | %92,9 | 947 |
| Mara Mahallesi | CHP | %47,8 | %42,2 | %82,9 | 321 |
| Mukaddem Mahallesi | CHP | %58,7 | %37,3 | %82,7 | 5.081 |
| Narlıkuyu Mahallesi | CHP | %52,5 | %44,1 | %92,5 | 1.914 |
| Nasrullah Mahallesi | MHP | %28,6 | %71,4 | %100,0 | 35 |
| Nuru Mahallesi | MHP | %43,8 | %46,3 | %92,5 | 480 |
| Ortaören Mahallesi | MHP | %35,7 | %58,6 | %86,8 | 189 |
| Ovacık Mahallesi | CHP | %53,9 | %40,8 | %94,5 | 860 |
| Ören Mahallesi | CHP | %45,8 | %44,8 | %93,4 | 350 |
| Özboynuinceli Mahallesi | MHP | %31,8 | %48,5 | %95,3 | 150 |
| Öztürkmenli Mahallesi | MHP | %23,7 | %69,5 | %90,9 | 66 |
| Pazarkaşı Mahallesi | CHP | %55,1 | %38,4 | %86,4 | 1.312 |
| Pelitpınarı Mahallesi | CHP | %50,8 | %25,1 | %97,2 | 213 |
| Sabak Mahallesi | CHP | %59,6 | %35,5 | %95,8 | 359 |
| Saray Mahallesi | CHP | %61,4 | %33,5 | %83,2 | 1.285 |
| Sarıaydın Mahallesi | CHP | %46,7 | %44,3 | %83,1 | 905 |
| Sarıcalar Mahallesi | CHP | %59,0 | %35,5 | %84,3 | 4.037 |
| Say Mahallesi | CHP | %73,0 | %24,5 | %88,0 | 752 |
| Sayağzı Mahallesi | CHP | %61,9 | %33,4 | %85,4 | 4.089 |
| Senir Mahallesi | MHP | %37,8 | %47,3 | %95,7 | 324 |
| Seydili Mahallesi | MHP | %44,2 | %50,5 | %93,1 | 360 |
| Seyranlık Mahallesi | CHP | %75,0 | %20,6 | %96,5 | 198 |
| Sökün Mahallesi | CHP | %74,1 | %22,0 | %95,2 | 460 |
| Sömek Mahallesi | CHP | %49,3 | %42,9 | %90,7 | 637 |
| Şahmurlu Mahallesi | MHP | %43,4 | %49,8 | %98,2 | 336 |
| Taşucu Mahallesi | CHP | %68,2 | %26,5 | %75,4 | 8.025 |
| Toros Mahallesi | CHP | %55,3 | %39,3 | %81,8 | 2.610 |
| Tosmurlu Mahallesi | CHP | %55,3 | %38,2 | %90,2 | 961 |
| Türkmenuşağı Mahallesi | MHP | %40,7 | %47,5 | %103,4 | 58 |
| Ulugöz Mahallesi | CHP | %55,7 | %37,4 | %88,3 | 881 |
| Uşakpınarı Mahallesi | MHP | %29,0 | %62,5 | %96,5 | 198 |
| Uzuncaburç Mahallesi | CHP | %61,0 | %31,8 | %84,9 | 767 |
| Yeğenli Mahallesi | MHP | %27,4 | %62,5 | %81,9 | 425 |
| Yeni Mahallesi | CHP | %57,0 | %37,9 | %81,4 | 2.568 |
| Yenibahçe Mahallesi | CHP | %50,0 | %42,4 | %88,8 | 303 |
| Yenisu Mahallesi | MHP | %39,4 | %52,1 | %92,3 | 78 |
| Yeşilovacık Mahallesi | CHP | %49,2 | %44,8 | %82,9 | 1.952 |
İlgili sonuçlar