Ahlat 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Ahlat sonuçlarında DEM Parti %38,4 ile birinci, AK Parti %27,0 ile ikinci; fark 11,4 puan. DEM Parti burada Türkiye ortalamasının (%5,8) 32,6 puan üstünde. MHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %10,6 (+4,0 puan). 41 mahalle ve köy arasından 29'unda DEM Parti önde. DEM Parti en güçlü Kırıkkaya Köyü (%95,7); AK Parti en güçlü Kırkdönüm Köyü (%57,5). Katılım %77,5 (Türkiye %78,4).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Ahlat 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Ahlat, Bitlis, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Ahlat | Bitlis | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| DEM Parti | 7.586 | %38,4 | %35,3 | %5,8 | +32,6 |
| AK Parti | 5.328 | %27,0 | %32,1 | %32,4 | −5,5 |
| MHP | 2.100 | %10,6 | %4,2 | %6,6 | +4,0 |
| İYİ Parti | 1.688 | %8,5 | %2,6 | %4,6 | +4,0 |
| Yeniden Refah | 1.531 | %7,7 | %13,1 | %7,0 | +0,8 |
| Büyük Birlik | 867 | %4,4 | %2,0 | %1,3 | +3,1 |
| CHP | 287 | %1,5 | %2,6 | %34,5 | −33,1 |
| DEVA Partisi | 137 | %0,7 | %0,6 | %0,5 | +0,2 |
| BTP | 109 | %0,6 | %0,5 | %0,4 | +0,2 |
| HÜDA PAR | 101 | %0,5 | %2,4 | %0,7 | −0,2 |
| Vatan Partisi | 21 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
Ahlat seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 100 | 27.097 | 21.001 | %77,5 | 19.755 | 1.246 |
Ahlat mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | DEM Parti | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akçaören Köyü | DEM Parti | %66,7 | %11,7 | %83,8 | 74 |
| Alakır Köyü | DEM Parti | %41,3 | %31,3 | %72,9 | 421 |
| Bahçe Köyü | DEM Parti | %69,5 | %11,9 | %96,9 | 64 |
| Burcukaya Köyü | AK Parti | %45,4 | %49,1 | %55,6 | 532 |
| Cemalettinköy | DEM Parti | %54,5 | %16,0 | %91,3 | 277 |
| Çatalağzı Köyü | AK Parti | %18,5 | %33,8 | %95,6 | 68 |
| Çukurtarla Köyü | DEM Parti | %48,6 | %20,0 | %68,5 | 54 |
| Develik Köyü | DEM Parti | %71,2 | %12,1 | %90,5 | 84 |
| Dilburnu Köyü | DEM Parti | %67,4 | %12,6 | %74,9 | 195 |
| Erkizan Mahallesi | AK Parti | %17,4 | %31,4 | %74,8 | 5.296 |
| Gölgören Köyü | DEM Parti | %62,2 | %17,6 | %81,9 | 155 |
| Güzelsu Köyü | DEM Parti | %59,4 | %30,3 | %76,9 | 929 |
| Haraba Şehir Mahallesi | AK Parti | %27,8 | %35,0 | %94,0 | 201 |
| İki Kubbe Mahallesi | DEM Parti | %51,5 | %19,0 | %80,6 | 2.308 |
| Kacer Mahallesi | DEM Parti | %56,0 | %17,6 | %82,6 | 637 |
| Kale Mahallesi | DEM Parti | %42,4 | %23,1 | %84,1 | 844 |
| Kınalıkoç Köyü | DEM Parti | %65,9 | %7,7 | %79,5 | 117 |
| Kırıkkaya Köyü | DEM Parti | %95,7 | %3,2 | %95,9 | 98 |
| Kırkdönüm Köyü | AK Parti | %35,0 | %57,5 | %80,0 | 50 |
| Kırklar Mahallesi | DEM Parti | %39,4 | %21,8 | %75,5 | 1.390 |
| Kulaksız Mahallesi | DEM Parti | %59,4 | %12,7 | %83,3 | 510 |
| Kuşhane Köyü | DEM Parti | %45,1 | %33,0 | %72,4 | 127 |
| Nazik Köyü | DEM Parti | %71,1 | %23,3 | %62,1 | 145 |
| Otluyazı Köyü | DEM Parti | %61,1 | %17,7 | %74,2 | 403 |
| Ovakışla-Kurtuluş Mahallesi | Yeniden Refah | %13,4 | %18,4 | %92,2 | 604 |
| Ovakışla-Kültür Mahallesi | Yeniden Refah | %22,9 | %25,7 | %89,6 | 251 |
| Ovakışla-Orta Mahallesi | DEM Parti | %51,9 | %22,3 | %87,1 | 580 |
| Ovakışla-Saray Mahallesi | DEM Parti | %64,2 | %29,2 | %87,8 | 263 |
| Ovakışla-Yıldızlar Mahallesi | DEM Parti | %67,2 | %14,4 | %87,7 | 543 |
| Sakaköy | DEM Parti | %39,7 | %38,9 | %71,4 | 185 |
| Selçuklu Mahallesi | AK Parti | %29,2 | %29,8 | %76,9 | 4.087 |
| Serinbayır Köyü | Büyük Birlik | %13,5 | %17,6 | %51,3 | 152 |
| Seyrantepe Köyü | MHP | %15,1 | %14,3 | %100,8 | 129 |
| Soğanlı Köyü | Yeniden Refah | %12,3 | %4,6 | %73,9 | 88 |
| Tahtı Süleyman Mahallesi | DEM Parti | %46,3 | %25,8 | %85,6 | 627 |
| Taşharman Köyü | DEM Parti | %70,4 | %14,1 | %66,2 | 677 |
| Tunus Mahallesi | AK Parti | %29,6 | %44,2 | %72,5 | 2.765 |
| Uludere Köyü | DEM Parti | %33,3 | %20,9 | %88,8 | 331 |
| Yeniköprü Köyü | DEM Parti | %53,0 | %33,7 | %70,4 | 558 |
| Yoğurtyemez Köyü | DEM Parti | %53,8 | %18,9 | %80,0 | 140 |
| Yuvadamı Köyü | DEM Parti | %80,7 | %4,5 | %68,8 | 138 |
İlgili sonuçlar