Tatvan 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Tatvan sonuçlarında DEM Parti %49,6 ile birinci, AK Parti %28,0 ile ikinci; fark 21,6 puan. DEM Parti burada Türkiye ortalamasının (%5,8) 43,8 puan üstünde. Yeniden Refah Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %10,6 (+3,6 puan). 79 mahalle ve köy arasından 63'ünde DEM Parti önde. DEM Parti en güçlü Çevreköy (%100,0); AK Parti en güçlü Kırkbulak Köyü (%79,2). Katılım %72,2 (Türkiye %78,4).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Tatvan 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Tatvan, Bitlis, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Tatvan | Bitlis | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| DEM Parti | 21.963 | %49,6 | %35,3 | %5,8 | +43,8 |
| AK Parti | 12.393 | %28,0 | %32,1 | %32,4 | −4,4 |
| Yeniden Refah | 4.702 | %10,6 | %13,1 | %7,0 | +3,6 |
| HÜDA PAR | 1.426 | %3,2 | %2,4 | %0,7 | +2,5 |
| CHP | 931 | %2,1 | %2,6 | %34,5 | −32,4 |
| Gelecek Partisi | 825 | %1,9 | %1,2 | %0,1 | +1,8 |
| İYİ Parti | 528 | %1,2 | %2,6 | %4,6 | −3,4 |
| MHP | 525 | %1,2 | %4,2 | %6,6 | −5,4 |
| Saadet | 452 | %1,0 | %2,8 | %1,3 | −0,3 |
| BTP | 198 | %0,4 | %0,5 | %0,4 | +0,1 |
| Büyük Birlik | 165 | %0,4 | %2,0 | %1,3 | −0,9 |
| DP | 153 | %0,3 | %0,1 | %0,3 | +0,0 |
| Vatan Partisi | 39 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
Tatvan seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 237 | 66.544 | 48.024 | %72,2 | 44.300 | 3.724 |
Tatvan mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | DEM Parti | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Adabağ Köyü | DEM Parti | %44,1 | %11,3 | %86,3 | 248 |
| Alacabük Köyü | DEM Parti | %78,2 | %11,9 | %82,8 | 499 |
| Anadere Köyü | AK Parti | %7,1 | %78,6 | %45,2 | 31 |
| Aydınlar Mahallesi | DEM Parti | %43,7 | %32,8 | %67,4 | 5.118 |
| Bahçelievler Mahallesi | DEM Parti | %54,8 | %29,4 | %77,1 | 1.359 |
| Benekli Köyü | DEM Parti | %57,6 | %12,4 | %86,8 | 687 |
| Bolalan Köyü | DEM Parti | %54,3 | %25,1 | %94,2 | 291 |
| Budaklı Köyü | DEM Parti | %66,7 | %16,4 | %85,6 | 216 |
| Cumhuriyet Mahallesi | AK Parti | %31,7 | %42,7 | %70,9 | 2.535 |
| Çağlayan Mahallesi | DEM Parti | %63,8 | %19,1 | %80,8 | 556 |
| Çalıdüzü Köyü | DEM Parti | %78,9 | %14,7 | %90,5 | 105 |
| Çanakdüzü Köyü | DEM Parti | %43,3 | %32,0 | %78,6 | 397 |
| Çavuşlar Köyü | Yeniden Refah | %0,0 | %4,5 | %90,5 | 74 |
| Çekmece Köyü | AK Parti | %12,8 | %61,2 | %69,6 | 293 |
| Çevreköy | DEM Parti | %100,0 | %0,0 | %80,5 | 41 |
| Dağdibi Köyü | AK Parti | %28,4 | %41,8 | %76,8 | 95 |
| Dalda Köyü | AK Parti | %19,9 | %47,0 | %76,8 | 241 |
| Dibekli Köyü | DEM Parti | %75,9 | %8,0 | %93,3 | 150 |
| Dönertaş Köyü | AK Parti | %35,1 | %49,4 | %66,7 | 126 |
| Dumlupınar Mahallesi | DEM Parti | %45,8 | %30,2 | %75,6 | 2.296 |
| Düzcealan Köyü | DEM Parti | %95,9 | %1,0 | %73,7 | 133 |
| Eğritaş Köyü | DEM Parti | %39,2 | %16,5 | %84,5 | 328 |
| Esentepe Mahallesi | DEM Parti | %59,0 | %21,4 | %75,0 | 1.554 |
| Fatih Mahallesi | DEM Parti | %42,6 | %33,1 | %72,8 | 1.851 |
| Fuar Mahallesi | DEM Parti | %55,1 | %23,2 | %77,0 | 2.408 |
| Göllü Köyü | DEM Parti | %66,6 | %21,9 | %76,7 | 417 |
| Güntepe Köyü | DEM Parti | %59,4 | %21,9 | %92,9 | 84 |
| Güreşçi Köyü | DEM Parti | %36,4 | %25,5 | %55,9 | 111 |
| Hanelmalı Köyü | DEM Parti | %73,2 | %15,9 | %81,7 | 104 |
| Harmanlı Köyü | DEM Parti | %77,2 | %12,3 | %71,1 | 83 |
| Hidayet Mahallesi | DEM Parti | %45,7 | %29,8 | %70,2 | 3.449 |
| İşletme Mahallesi | DEM Parti | %51,6 | %25,6 | %73,0 | 2.888 |
| Kağanlı Köyü | AK Parti | %33,3 | %45,8 | %55,1 | 49 |
| Kale Mahallesi | DEM Parti | %50,5 | %29,9 | %66,6 | 2.980 |
| Karataş Mahallesi | DEM Parti | %53,9 | %25,3 | %74,2 | 2.596 |
| Karşıyaka Mahallesi | DEM Parti | %52,3 | %28,2 | %70,9 | 2.969 |
| Kaynarca Köyü | DEM Parti | %50,0 | %31,8 | %60,5 | 38 |
| Kırkbulak Köyü | AK Parti | %0,0 | %79,2 | %69,1 | 223 |
| Kısıklı Köyü | DEM Parti | %75,0 | %15,9 | %73,4 | 64 |
| Kıyıdüzü Köyü | DEM Parti | %80,4 | %13,4 | %86,8 | 842 |
| Kolbaşı Köyü | DEM Parti | %97,6 | %0,0 | %73,5 | 170 |
| Koruklu Köyü | DEM Parti | %37,6 | %32,5 | %79,8 | 203 |
| Koyluca Köyü | DEM Parti | %72,3 | %10,6 | %76,1 | 67 |
| Koyunpınarı Köyü | DEM Parti | %76,4 | %19,5 | %71,9 | 171 |
| Köprücek Köyü | DEM Parti | %88,7 | %3,5 | %81,9 | 177 |
| Kuruyaka Köyü | DEM Parti | %84,0 | %7,5 | %82,1 | 151 |
| Kuşluca Köyü | DEM Parti | %74,7 | %9,9 | %91,0 | 100 |
| Küçüksu Köyü | DEM Parti | %74,6 | %14,7 | %78,1 | 598 |
| Kültür Mahallesi | DEM Parti | %43,9 | %29,4 | %68,3 | 6.998 |
| Nohutlu Köyü | AK Parti | %8,1 | %51,4 | %61,9 | 63 |
| Obuz Köyü | DEM Parti | %77,4 | %0,0 | %52,2 | 67 |
| Odabaşı Köyü | DEM Parti | %67,9 | %17,9 | %51,7 | 60 |
| Örenlik Köyü | DEM Parti | %80,8 | %3,8 | %69,6 | 79 |
| Pınarbaşı Mahallesi | DEM Parti | %42,7 | %35,2 | %75,6 | 2.037 |
| Sahil Mahallesi | DEM Parti | %46,4 | %30,6 | %67,6 | 1.750 |
| Sallıca Köyü | AK Parti | %41,9 | %45,2 | %78,7 | 89 |
| Saray Mahallesi | DEM Parti | %40,7 | %34,9 | %59,1 | 2.720 |
| Sarıdal Köyü | AK Parti | %26,3 | %68,4 | %41,3 | 46 |
| Sarıkum Köyü | DEM Parti | %58,3 | %17,7 | %78,6 | 1.106 |
| Sosyal Mahallesi | DEM Parti | %49,2 | %28,4 | %72,2 | 1.648 |
| Söğütlü Köyü | DEM Parti | %77,8 | %11,1 | %71,1 | 38 |
| Suboyu Köyü | DEM Parti | %43,8 | %18,8 | %74,5 | 47 |
| Şirinevler Mahallesi | DEM Parti | %47,7 | %29,2 | %76,5 | 970 |
| Teknecik Köyü | DEM Parti | %50,0 | %33,3 | %67,3 | 49 |
| Tokaçlı Köyü | DEM Parti | %44,0 | %30,6 | %71,4 | 199 |
| Topraklı Köyü | DEM Parti | %64,0 | %16,0 | %92,6 | 27 |
| Tosunlu Köyü | DEM Parti | %50,9 | %35,1 | %49,6 | 127 |
| Tuğ Mahallesi | DEM Parti | %48,0 | %29,8 | %67,0 | 4.925 |
| Ulusoy Köyü | DEM Parti | %63,8 | %23,2 | %102,9 | 69 |
| Uncular Köyü | AK Parti | %8,0 | %72,0 | %51,8 | 56 |
| Uslu Köyü | DEM Parti | %70,0 | %15,0 | %77,0 | 61 |
| Yassıca Köyü | DEM Parti | %98,0 | %0,0 | %92,9 | 169 |
| Yediveren Köyü | DEM Parti | %86,0 | %2,5 | %96,2 | 131 |
| Yelkenli Köyü | DEM Parti | %71,7 | %7,6 | %76,5 | 388 |
| Yeni Mahallesi | DEM Parti | %53,2 | %24,0 | %76,7 | 1.201 |
| Yeşilmezra Mahallesi | DEM Parti | %58,6 | %18,7 | %82,8 | 606 |
| Yoncabaşı Köyü | AK Parti | %14,2 | %45,9 | %84,0 | 437 |
| Yumrukaya Köyü | AK Parti | %26,7 | %60,0 | %93,8 | 16 |
| Yumurtatepe Köyü | AK Parti | %22,4 | %23,0 | %89,4 | 199 |
İlgili sonuçlar