Hizan 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Hizan sonuçlarında AK Parti %37,6 ile birinci, DEM Parti %25,5 ile ikinci; fark 12,1 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%32,4) 5,2 puan üstünde. DEM Parti Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %25,5 (+19,7 puan). 89 mahalle ve köy arasından 54'ünde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Ürünveren Köyü (%86,0); DEM Parti en güçlü Akbıyık Köyü (%85,5). Katılım %75,9 (Türkiye %78,4).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Hizan 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Hizan, Bitlis, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Hizan | Bitlis | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 5.634 | %37,6 | %32,1 | %32,4 | +5,2 |
| DEM Parti | 3.816 | %25,5 | %35,3 | %5,8 | +19,7 |
| Yeniden Refah | 1.981 | %13,2 | %13,1 | %7,0 | +6,2 |
| Saadet | 1.367 | %9,1 | %2,8 | %1,3 | +7,8 |
| CHP | 767 | %5,1 | %2,6 | %34,5 | −29,4 |
| Gelecek Partisi | 617 | %4,1 | %1,2 | %0,1 | +4,0 |
| İYİ Parti | 237 | %1,6 | %2,6 | %4,6 | −3,0 |
| MHP | 219 | %1,5 | %4,2 | %6,6 | −5,1 |
| DEVA Partisi | 107 | %0,7 | %0,6 | %0,5 | +0,3 |
| BTP | 91 | %0,6 | %0,5 | %0,4 | +0,2 |
| Büyük Birlik | 89 | %0,6 | %2,0 | %1,3 | −0,7 |
| HÜDA PAR | 66 | %0,4 | %2,4 | %0,7 | −0,2 |
Hizan seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 116 | 21.164 | 16.065 | %75,9 | 14.991 | 1.074 |
Hizan mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | DEM Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Ağılözü Köyü | AK Parti | %59,4 | %14,1 | %76,3 | 236 |
| Akbıyık Köyü | DEM Parti | %3,9 | %85,5 | %45,7 | 186 |
| Akça Köyü | AK Parti | %62,5 | %22,5 | %80,0 | 50 |
| Akçevre Köyü | AK Parti | %71,1 | %12,2 | %80,1 | 136 |
| Akdik Köyü | AK Parti | %39,7 | %30,8 | %89,8 | 88 |
| Akşar Köyü | AK Parti | %54,9 | %9,8 | %82,9 | 280 |
| Aladana Köyü | DEM Parti | %13,6 | %51,1 | %85,6 | 270 |
| Altınoluk Mahallesi | DEM Parti | %21,0 | %30,1 | %86,6 | 239 |
| Aşağıkarasu Mahallesi | DEM Parti | %27,7 | %34,6 | %80,1 | 622 |
| Bahçelievler Mahallesi | AK Parti | %31,1 | %23,9 | %82,7 | 1.329 |
| Ballı Köyü | AK Parti | %82,0 | %4,8 | %59,9 | 342 |
| Ballıca Köyü | AK Parti | %69,8 | %20,8 | %81,7 | 126 |
| Bozpınar Köyü | AK Parti | %51,8 | %7,1 | %47,9 | 121 |
| Bölüklü Köyü | AK Parti | %72,3 | %8,5 | %61,0 | 77 |
| Budaklı Köyü | Saadet | %18,1 | %28,6 | %94,0 | 116 |
| Çalışkanlar Köyü | AK Parti | %49,4 | %28,9 | %78,3 | 115 |
| Çatakdeğirmen Köyü | AK Parti | %51,1 | %18,8 | %66,5 | 215 |
| Çavuşlar Köyü | AK Parti | %73,7 | %18,4 | %65,2 | 66 |
| Çayır Köyü | AK Parti | %42,9 | %1,2 | %84,9 | 106 |
| Çökekyazı Köyü | DEM Parti | %27,7 | %35,0 | %91,7 | 384 |
| Dağören Köyü | DEM Parti | %28,3 | %47,2 | %85,5 | 69 |
| Dayılar Köyü | AK Parti | %68,9 | %4,1 | %51,3 | 154 |
| Derince Köyü | AK Parti | %53,9 | %30,3 | %72,5 | 109 |
| Dibekli Köyü | AK Parti | %69,8 | %24,5 | %78,6 | 70 |
| Doğancı Köyü | AK Parti | %48,1 | %38,5 | %71,1 | 76 |
| Döküktaş Köyü | Yeniden Refah | %42,3 | %1,6 | %65,9 | 516 |
| Ekinli Köyü | AK Parti | %44,2 | %5,2 | %53,0 | 149 |
| Ekintepe Köyü | AK Parti | %44,8 | %20,7 | %59,2 | 103 |
| Elmacık Köyü | AK Parti | %57,4 | %16,7 | %80,6 | 72 |
| Erencik Köyü | AK Parti | %44,4 | %38,9 | %84,4 | 64 |
| Esenler Köyü | AK Parti | %72,7 | %14,9 | %87,0 | 184 |
| Esentepe Mahallesi | DEM Parti | %20,2 | %35,1 | %84,9 | 555 |
| Gayda Köyü | DEM Parti | %18,3 | %32,0 | %77,5 | 797 |
| Gökay Köyü | MHP | %33,3 | %5,0 | %48,4 | 126 |
| Gökçimen Mahallesi | AK Parti | %41,1 | %17,9 | %85,4 | 206 |
| Göktepe Köyü | Yeniden Refah | %27,9 | %11,6 | %48,9 | 188 |
| Gönüllü Köyü | Yeniden Refah | %30,0 | %21,0 | %86,2 | 116 |
| Güngören Köyü | DEM Parti | %37,8 | %48,6 | %79,2 | 48 |
| Gürece Köyü | Yeniden Refah | %9,3 | %32,7 | %71,3 | 181 |
| Hacımehmet Köyü | AK Parti | %81,8 | %2,3 | %66,2 | 74 |
| Harmandöven Köyü | AK Parti | %58,3 | %25,0 | %71,6 | 109 |
| Horozdere Köyü | Saadet | %13,3 | %11,5 | %81,7 | 486 |
| İçlikaval Köyü | AK Parti | %38,7 | %22,7 | %85,7 | 237 |
| İncirli Köyü | AK Parti | %64,7 | %29,4 | %81,0 | 21 |
| Kalkanlı Köyü | AK Parti | %55,2 | %9,9 | %66,4 | 307 |
| Kapısuyu Köyü | DEM Parti | %22,5 | %38,0 | %82,3 | 186 |
| Karaağaç Köyü | DEM Parti | %9,5 | %54,0 | %61,6 | 112 |
| Karbastı Köyü | DEM Parti | %16,4 | %44,3 | %72,6 | 412 |
| Karlıtepe Köyü | Yeniden Refah | %2,8 | %2,8 | %94,7 | 38 |
| Kayadeler Köyü | DEM Parti | %41,4 | %44,8 | %36,3 | 91 |
| Kayalı Köyü | AK Parti | %50,0 | %42,9 | %58,3 | 24 |
| Kaymaklı Köyü | AK Parti | %69,2 | %12,3 | %71,6 | 102 |
| Keçeli Köyü | AK Parti | %60,6 | %24,2 | %48,7 | 76 |
| Keklik Köyü | DEM Parti | %13,3 | %45,0 | %50,4 | 121 |
| Koçlu Köyü | DEM Parti | %18,9 | %32,8 | %72,5 | 189 |
| Koçyiğit Köyü | Yeniden Refah | %13,2 | %13,8 | %85,1 | 181 |
| Kolludere Köyü | DEM Parti | %19,8 | %56,4 | %78,6 | 234 |
| Koyunlu Köyü | AK Parti | %75,9 | %0,0 | %70,9 | 79 |
| Kültür Mahallesi | AK Parti | %33,2 | %27,3 | %82,8 | 978 |
| Meydan Köyü | AK Parti | %42,3 | %28,8 | %55,6 | 99 |
| Nuh Köyü | AK Parti | %84,3 | %5,7 | %68,9 | 106 |
| Nurs Köyü | AK Parti | %60,2 | %17,5 | %78,4 | 365 |
| Oğlaklı Köyü | DEM Parti | %33,3 | %48,5 | %53,0 | 66 |
| Ortaca Köyü | AK Parti | %51,0 | %15,7 | %50,5 | 107 |
| Otluk Köyü | AK Parti | %64,1 | %20,5 | %58,3 | 72 |
| Oymapınar Köyü | DEM Parti | %34,5 | %51,1 | %73,1 | 264 |
| Örgülü Köyü | DEM Parti | %14,8 | %63,0 | %69,0 | 42 |
| Sağınlı Köyü | DEM Parti | %33,3 | %35,2 | %71,1 | 242 |
| Sağırkaya Köyü | AK Parti | %82,6 | %0,0 | %85,5 | 83 |
| Sarıtaş Köyü | AK Parti | %45,6 | %24,8 | %80,9 | 162 |
| Sarpkaya Köyü | AK Parti | %60,8 | %7,8 | %46,6 | 234 |
| Soğuksu Köyü | AK Parti | %63,8 | %27,6 | %89,9 | 69 |
| Sürücüler Köyü | AK Parti | %82,5 | %10,5 | %57,1 | 105 |
| Süttaşı Köyü | DEM Parti | %11,2 | %72,4 | %78,3 | 383 |
| Taşlı Pınar Mahallesi | AK Parti | %37,5 | %26,8 | %80,6 | 869 |
| Tutumlu Köyü | Yeniden Refah | %1,5 | %12,1 | %83,3 | 84 |
| Uzuntaş Köyü | AK Parti | %51,8 | %32,9 | %80,9 | 115 |
| Ürünveren Köyü | AK Parti | %86,0 | %5,4 | %68,6 | 280 |
| Yaylacık Köyü | AK Parti | %34,1 | %25,0 | %55,2 | 87 |
| Yelkıran Köyü | Yeniden Refah | %25,0 | %12,5 | %38,1 | 42 |
| Yemişli Mahallesi | DEM Parti | %24,7 | %25,3 | %83,1 | 195 |
| Yeni Kent Mahallesi | AK Parti | %40,4 | %24,4 | %79,4 | 1.327 |
| Yenicik Köyü | AK Parti | %46,9 | %4,9 | %52,9 | 155 |
| Yeşil Ova Mahallesi | AK Parti | %40,3 | %22,0 | %80,7 | 2.088 |
| Yığınkaya Köyü | AK Parti | %71,6 | %8,6 | %73,9 | 115 |
| Yoğurtlu Köyü | AK Parti | %52,1 | %2,1 | %60,8 | 79 |
| Yolbilen Köyü | DEM Parti | %7,2 | %44,9 | %86,0 | 86 |
| Yukarıayvacık Köyü | AK Parti | %37,1 | %23,5 | %86,3 | 212 |
| Yukarıçalı Köyü | DEM Parti | %24,3 | %28,6 | %83,9 | 87 |
İlgili sonuçlar