Çankırı Merkez 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Çankırı Merkez sonuçlarında MHP %50,9 ile birinci, AK Parti %32,8 ile ikinci; fark 18,1 puan. MHP burada Türkiye ortalamasının (%6,6) 44,3 puan üstünde. 65 mahalle ve köy arasından 36'sında MHP önde. MHP en güçlü Tuzlu Köyü (%63,1); AK Parti en güçlü Danabaşı Köyü (%66,7). Katılım %81,4 (Türkiye %78,4).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Çankırı Merkez 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Çankırı Merkez, Çankırı, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Çankırı Merkez | Çankırı | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| MHP | 25.758 | %50,9 | %42,2 | %6,6 | +44,3 |
| AK Parti | 16.611 | %32,8 | %38,5 | %32,4 | +0,4 |
| CHP | 2.936 | %5,8 | %7,1 | %34,5 | −28,7 |
| Yeniden Refah | 1.778 | %3,5 | %4,2 | %7,0 | −3,5 |
| İYİ Parti | 1.700 | %3,4 | %3,6 | %4,6 | −1,2 |
| Saadet | 356 | %0,7 | %1,0 | %1,3 | −0,6 |
| Bağımsızlar | 304 | %0,6 | %1,2 | %0,3 | +0,3 |
| DEVA Partisi | 294 | %0,6 | %0,6 | %0,5 | +0,1 |
| Büyük Birlik | 209 | %0,4 | %0,3 | %1,3 | −0,9 |
| BTP | 152 | %0,3 | %0,3 | %0,4 | −0,1 |
| DP | 134 | %0,3 | %0,1 | %0,3 | −0,1 |
| TİP | 98 | %0,2 | %0,2 | %0,6 | −0,4 |
| Milli Yol | 84 | %0,2 | %0,1 | %0,0 | +0,1 |
| Millet | 41 | %0,1 | %0,2 | %0,1 | +0,0 |
| DEM Parti | 41 | %0,1 | %0,0 | %5,8 | −5,7 |
| Vatan Partisi | 35 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| DSP | 31 | %0,1 | %0,0 | %0,1 | −0,1 |
| HÜDA PAR | 26 | %0,1 | %0,1 | %0,7 | −0,6 |
| SOL Parti | 25 | %0,0 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
Çankırı Merkez seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 228 | 65.198 | 53.056 | %81,4 | 50.613 | 2.443 |
Çankırı Merkez mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | MHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Abdulhalik Renda Mahallesi | MHP | %54,4 | %28,5 | %79,2 | 12.052 |
| Ağzıbüyük Köyü | AK Parti | %21,8 | %49,1 | %101,8 | 57 |
| Ahlatköy | AK Parti | %21,8 | %62,8 | %92,1 | 89 |
| Akçavakıf Köyü | MHP | %51,1 | %39,6 | %92,4 | 304 |
| Akören Köyü | MHP | %39,6 | %37,4 | %76,7 | 120 |
| Aksu Mahallesi | MHP | %55,1 | %29,5 | %80,6 | 5.964 |
| Alaçat Köyü | MHP | %43,2 | %32,8 | %96,7 | 209 |
| Alıca Köyü | AK Parti | %39,1 | %41,8 | %93,0 | 129 |
| Alibey Mahallesi | MHP | %48,8 | %42,4 | %82,7 | 411 |
| Altınlı Köyü | MHP | %51,5 | %21,2 | %67,3 | 49 |
| Aşağıçavuş Köyü | AK Parti | %35,6 | %46,5 | %102,9 | 102 |
| Aşağıpelitözü Köyü | MHP | %49,3 | %39,4 | %96,6 | 298 |
| Aşağıyanlar Köyü | MHP | %46,1 | %33,9 | %93,9 | 179 |
| Ayan Köyü | AK Parti | %38,2 | %53,4 | %91,3 | 149 |
| Balıbağı Köyü | MHP | %44,4 | %33,3 | %93,7 | 286 |
| Balıbıdık Köyü | MHP | %47,1 | %39,5 | %97,7 | 131 |
| Başeğmez Köyü | AK Parti | %32,3 | %45,2 | %98,4 | 64 |
| Bayındır Köyü | MHP | %60,0 | %27,0 | %68,8 | 154 |
| Beşdut Köyü | AK Parti | %33,9 | %54,2 | %83,3 | 276 |
| Bozkır Köyü | AK Parti | %27,8 | %28,6 | %90,1 | 152 |
| Buğday Pazarı Mahallesi | MHP | %51,6 | %32,6 | %79,2 | 16.812 |
| Cumhuriyet Mahallesi | MHP | %54,4 | %24,2 | %76,2 | 1.721 |
| Çağabey Köyü | MHP | %33,3 | %33,3 | %98,6 | 73 |
| Çatalelma Köyü | AK Parti | %32,3 | %53,8 | %94,1 | 305 |
| Çayırpınar Köyü | MHP | %51,8 | %32,1 | %95,2 | 124 |
| Çırçır Köyü | CHP | %17,2 | %27,6 | %103,1 | 32 |
| Çiviköy | AK Parti | %31,1 | %50,0 | %77,6 | 299 |
| Danabaşı Köyü | AK Parti | %9,9 | %66,7 | %92,3 | 91 |
| Dedeköy | MHP | %42,7 | %34,2 | %95,4 | 130 |
| Değim Köyü | MHP | %47,7 | %36,0 | %100,0 | 87 |
| Doğantepe Köyü | MHP | %55,3 | %28,6 | %88,4 | 250 |
| Dutağaç Köyü | MHP | %49,1 | %39,6 | %97,7 | 171 |
| Esentepe Mahallesi | MHP | %54,0 | %40,1 | %91,0 | 1.421 |
| Fatih Mahallesi | MHP | %53,2 | %34,7 | %78,4 | 4.153 |
| Germece Köyü | AK Parti | %33,3 | %56,5 | %97,6 | 333 |
| Handırı Köyü | AK Parti | %31,1 | %48,5 | %93,3 | 119 |
| Hasakça Köyü | MHP | %48,4 | %33,3 | %93,8 | 257 |
| Hıdırlık Köyü | AK Parti | %31,6 | %36,8 | %88,4 | 43 |
| İçyenice Köyü | AK Parti | %39,0 | %43,5 | %98,8 | 163 |
| İnaç Köyü | MHP | %47,7 | %28,5 | %96,9 | 191 |
| İnandık Köyü | AK Parti | %33,7 | %44,9 | %100,0 | 94 |
| İncik Köyü | MHP | %54,5 | %11,4 | %68,5 | 73 |
| İncili Çeşme Mahallesi | MHP | %52,4 | %34,8 | %85,4 | 226 |
| Karadayı Köyü | AK Parti | %27,8 | %58,2 | %88,6 | 455 |
| Karaşeyh Köyü | AK Parti | %45,3 | %45,8 | %82,2 | 303 |
| Karataş Mahallesi | MHP | %50,8 | %30,8 | %82,9 | 1.733 |
| Karatekin Mahallesi | MHP | %53,1 | %37,0 | %82,2 | 998 |
| Kırkevler Mahallesi | MHP | %52,3 | %29,1 | %80,8 | 3.826 |
| Kuzuköy | AK Parti | %26,9 | %57,7 | %63,4 | 41 |
| Küçüklü Köyü | MHP | %44,9 | %41,2 | %94,0 | 150 |
| Merzi Köyü | AK Parti | %29,3 | %41,4 | %98,3 | 60 |
| Mimar Sinan Mahallesi | MHP | %48,4 | %38,7 | %74,3 | 956 |
| Ovacık Köyü | MHP | %45,6 | %34,8 | %92,7 | 425 |
| Paşaköy | AK Parti | %35,8 | %41,8 | %101,5 | 68 |
| Pehlivanlı Köyü | AK Parti | %27,8 | %61,1 | %105,1 | 79 |
| Satıyüzü Köyü | MHP | %47,8 | %28,3 | %63,0 | 154 |
| Süleymanlı Köyü | AK Parti | %19,4 | %55,0 | %72,6 | 186 |
| Tabakhane Mahallesi | MHP | %47,1 | %34,8 | %76,7 | 283 |
| Taytak Köyü | AK Parti | %2,9 | %45,7 | %66,0 | 53 |
| Tuzlu Köyü | MHP | %63,1 | %22,3 | %93,9 | 148 |
| Tüney Köyü | AK Parti | %43,0 | %48,2 | %94,0 | 300 |
| Ünür Köyü | AK Parti | %28,7 | %35,1 | %95,2 | 584 |
| Yeni Mahallesi | MHP | %53,8 | %29,5 | %80,3 | 5.729 |
| Yukarıçavuş Köyü | AK Parti | %38,9 | %48,9 | %96,4 | 139 |
| Yukarıpelitözü Köyü | AK Parti | %26,4 | %60,1 | %99,5 | 185 |
İlgili sonuçlar