Alacakaya 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Alacakaya sonuçlarında AK Parti %35,5 ile birinci, Yeniden Refah %28,1 ile ikinci; fark 7,4 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%32,4) 3,0 puan üstünde. Yeniden Refah Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %28,1 (+21,1 puan). 16 mahalle ve köy arasından 6'sında AK Parti önde. AK Parti en güçlü Çataklı Köyü (%74,2); Yeniden Refah en güçlü Esenlik Köyü (%57,0). Katılım %89,3 (Türkiye %78,4).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Alacakaya 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Alacakaya, Elazığ, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Alacakaya | Elazığ | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 1.469 | %35,5 | %33,7 | %32,4 | +3,0 |
| Yeniden Refah | 1.164 | %28,1 | %18,8 | %7,0 | +21,1 |
| MHP | 949 | %22,9 | %14,1 | %6,6 | +16,3 |
| HÜDA PAR | 173 | %4,2 | %3,2 | %0,7 | +3,5 |
| DEM Parti | 167 | %4,0 | %4,6 | %5,8 | −1,8 |
| CHP | 139 | %3,4 | %13,5 | %34,5 | −31,2 |
| Büyük Birlik | 38 | %0,9 | %2,1 | %1,3 | −0,4 |
| DEVA Partisi | 25 | %0,6 | %0,9 | %0,5 | +0,2 |
| BTP | 11 | %0,3 | %0,3 | %0,4 | −0,1 |
| EMEP | 4 | %0,1 | %0,2 | %0,1 | +0,0 |
| Vatan Partisi | 3 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
Alacakaya seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 22 | 4.977 | 4.446 | %89,3 | 4.142 | 304 |
Alacakaya mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | Yeniden Refah | Katılım | Seçmen |
|---|
| Altınçanak Mahallesi | Yeniden Refah | %27,0 | %36,4 | %92,5 | 557 |
| Altıoluk Mahallesi | AK Parti | %59,8 | %12,6 | %89,3 | 298 |
| Bakladamlar Köyü | MHP | %30,6 | %21,3 | %90,4 | 198 |
| Çakmakkaya Köyü | MHP | %23,7 | %5,1 | %85,9 | 439 |
| Çanakça Köyü | AK Parti | %39,2 | %19,6 | %90,5 | 63 |
| Çataklı Köyü | AK Parti | %74,2 | %13,7 | %89,3 | 535 |
| Esenlik Köyü | Yeniden Refah | %21,9 | %57,0 | %87,0 | 207 |
| Gülaman Mahallesi | Yeniden Refah | %24,5 | %49,5 | %90,1 | 252 |
| Gündoğdu Mahallesi | AK Parti | %38,6 | %32,3 | %91,5 | 401 |
| Gürçubuk Köyü | Yeniden Refah | %37,7 | %51,9 | %94,1 | 205 |
| Halkalı Köyü | Yeniden Refah | %18,5 | %30,1 | %90,0 | 429 |
| İncebayır Köyü | MHP | %29,4 | %15,0 | %93,2 | 207 |
| Kayranlı Köyü | AK Parti | %60,0 | %7,8 | %83,6 | 140 |
| Merkez Mahallesi | AK Parti | %39,3 | %28,1 | %87,1 | 450 |
| Sularbaşı Mahallesi | Yeniden Refah | %23,2 | %43,8 | %93,7 | 268 |
| Yalnızdamlar Köyü | Yeniden Refah | %14,6 | %36,6 | %81,7 | 328 |
İlgili sonuçlar