İliç 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları
İliç sonuçlarında MHP %43,6 ile birinci, AK Parti %33,7 ile ikinci; fark 10,0 puan. MHP burada Türkiye ortalamasının (%6,6) 37,0 puan üstünde. 62 mahalle ve köy arasından 25'inde MHP önde. MHP en güçlü Dikmen Köyü (%77,4); AK Parti en güçlü Kuzkışla Köyü (%88,0). Katılım %84,1 (Türkiye %78,4).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
İliç 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları — İliç, Erzincan, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | İliç | Erzincan | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| MHP | 2.777 | %43,6 | %28,7 | %6,6 | +37,0 |
| AK Parti | 2.143 | %33,7 | %28,6 | %32,4 | +1,2 |
| CHP | 966 | %15,2 | %27,8 | %34,5 | −19,3 |
| Yeniden Refah | 299 | %4,7 | %4,2 | %7,0 | −2,3 |
| TİP | 47 | %0,7 | %1,5 | %0,6 | +0,1 |
| İYİ Parti | 45 | %0,7 | %1,8 | %4,6 | −3,9 |
| Saadet | 31 | %0,5 | %1,4 | %1,3 | −0,8 |
| HÜDA PAR | 25 | %0,4 | %0,3 | %0,7 | −0,3 |
| Büyük Birlik | 17 | %0,3 | %1,2 | %1,3 | −1,0 |
| BTP | 12 | %0,2 | %0,9 | %0,4 | −0,2 |
| Vatan Partisi | 4 | %0,1 | %0,2 | %0,1 | −0,0 |
İliç seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 73 | 7.842 | 6.592 | %84,1 | 6.366 | 226 |
İliç mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | MHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Abdullah Paşa Mahallesi | MHP | %49,0 | %37,8 | %84,5 | 785 |
| Ağıldere Köyü | CHP | %10,4 | %20,9 | %90,0 | 80 |
| Akçayazı Köyü | CHP | %13,2 | %7,9 | %102,6 | 38 |
| Akdoğu Köyü | AK Parti | %22,2 | %33,3 | %90,9 | 11 |
| Altıntaş Köyü | MHP | %59,1 | %11,8 | %95,8 | 119 |
| Atma Köyü | MHP | %52,4 | %9,5 | %67,7 | 31 |
| Bağcağız Köyü | CHP | %28,3 | %11,7 | %73,2 | 82 |
| Bağıştaş Köyü | CHP | %19,4 | %31,3 | %84,3 | 83 |
| Bağlıca Köyü | CHP | %21,8 | %9,1 | %88,4 | 69 |
| Balkaya Köyü | MHP | %47,8 | %43,5 | %42,4 | 59 |
| Boyalık Köyü | AK Parti | %44,4 | %48,9 | %78,2 | 179 |
| Bozçalı Köyü | MHP | %53,1 | %38,5 | %91,7 | 108 |
| Bozyayla Köyü | MHP | %52,7 | %37,8 | %90,2 | 82 |
| Bürüncek Köyü | MHP | %53,8 | %38,5 | %100,0 | 13 |
| Büyükarmutlu Köyü | MHP | %40,9 | %33,3 | %80,2 | 121 |
| Büyükgümüşlü Köyü | CHP | %3,2 | %5,3 | %100,0 | 97 |
| Büyükköy | MHP | %55,0 | %20,0 | %89,4 | 47 |
| Çaltı Köyü | MHP | %37,8 | %30,7 | %94,9 | 292 |
| Çaylı Köyü | CHP | %8,0 | %4,0 | %90,0 | 30 |
| Çayyaka Köyü | CHP | %38,5 | %15,4 | %70,5 | 95 |
| Çiftlikköy | MHP | %65,0 | %35,0 | %72,4 | 29 |
| Çilesiz Köyü | CHP | %14,1 | %35,2 | %81,6 | 87 |
| Çobanlı Köyü | CHP | %22,4 | %23,7 | %93,5 | 93 |
| Çöpler Köyü | AK Parti | %28,4 | %49,0 | %76,6 | 209 |
| Çörekli Köyü | MHP | %62,5 | %37,5 | %61,5 | 13 |
| Dikmen Köyü | MHP | %77,4 | %19,4 | %53,4 | 58 |
| Doğanköy | AK Parti | %36,4 | %63,6 | %68,8 | 16 |
| Dolugün Köyü | MHP | %62,5 | %37,5 | %72,7 | 11 |
| Doruksaray Köyü | CHP | %23,7 | %2,6 | %78,0 | 50 |
| Dostal Köyü | CHP | %32,7 | %12,2 | %82,0 | 61 |
| Fatih Mahallesi | MHP | %50,9 | %35,5 | %82,5 | 1.281 |
| Güngören Köyü | AK Parti | %16,7 | %41,7 | %30,0 | 40 |
| İbrahim Çeçen Mahallesi | MHP | %48,9 | %32,8 | %91,9 | 1.317 |
| İslamköy | MHP | %64,2 | %30,2 | %73,6 | 72 |
| Kapıkaya Köyü | AK Parti | %0,0 | %66,7 | %81,8 | 11 |
| Karakaya Köyü | MHP | %53,8 | %30,8 | %100,0 | 13 |
| Kayacık Köyü | AK Parti | %21,7 | %39,1 | %100,0 | 23 |
| Kaymaklı Köyü | AK Parti | %18,8 | %37,5 | %106,3 | 16 |
| Kazım Karabekir Mahallesi | MHP | %55,4 | %34,5 | %88,7 | 631 |
| Konukcu Köyü | MHP | %50,0 | %32,3 | %68,5 | 92 |
| Kozluca Köyü | CHP | %20,0 | %28,0 | %90,6 | 32 |
| Kuranköy | CHP | %0,0 | %11,1 | %76,9 | 13 |
| Kuruçay Köyü | AK Parti | %42,0 | %52,0 | %52,0 | 100 |
| Kuzkışla Köyü | AK Parti | %8,0 | %88,0 | %62,5 | 40 |
| Küçükarmutlu Köyü | MHP | %66,7 | %26,7 | %75,0 | 20 |
| Küçükgümüşlü Köyü | CHP | %22,2 | %0,0 | %81,8 | 11 |
| Levent Pınarı Köyü | AK Parti | %24,6 | %36,9 | %67,3 | 101 |
| Ortatepe Köyü | MHP | %56,0 | %24,0 | %80,6 | 31 |
| Özlü Köyü | AK Parti | %34,6 | %57,7 | %90,6 | 64 |
| Sabırlı Köyü | MHP | %44,9 | %36,6 | %92,4 | 288 |
| Sarıkonak Köyü | CHP | %32,1 | %10,7 | %74,4 | 39 |
| Sarıpınar Köyü | AK Parti | %37,2 | %60,5 | %85,2 | 54 |
| Sularbaşı Köyü | MHP | %62,2 | %28,9 | %83,6 | 55 |
| Sütlüce Köyü | AK Parti | %35,4 | %37,5 | %63,7 | 80 |
| Tabanlı Köyü | CHP | %19,4 | %25,8 | %86,1 | 36 |
| Turgutlu Köyü | AK Parti | %30,8 | %61,5 | %50,0 | 26 |
| Uğurköy | AK Parti | %29,2 | %64,6 | %71,4 | 70 |
| Uluyamaç Köyü | AK Parti | %18,8 | %68,8 | %50,0 | 32 |
| Yakuplu Köyü | MHP | %60,0 | %20,0 | %86,2 | 58 |
| Yalıngöze Köyü | CHP | %28,0 | %24,0 | %78,1 | 32 |
| Yaylapınar Köyü | AK Parti | %12,5 | %87,5 | %68,0 | 25 |
| Yılmazköy | AK Parti | %9,5 | %39,3 | %98,9 | 91 |
İlgili sonuçlar