Tomarza 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Tomarza sonuçlarında İYİ Parti %48,1 ile birinci, AK Parti %40,3 ile ikinci; fark 7,9 puan. İYİ Parti burada Türkiye ortalamasının (%4,6) 43,6 puan üstünde. AK Parti Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %40,3 (+7,9 puan). 54 mahalle ve köy arasından 28'inde İYİ Parti önde. İYİ Parti en güçlü Dağyurdu Mahallesi (%72,6); AK Parti en güçlü Pusatlı Mahallesi (%74,0). Katılım %86,0 (Türkiye %78,4).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Tomarza 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Tomarza, Kayseri, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Tomarza | Kayseri | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| İYİ Parti | 6.593 | %48,1 | %14,0 | %4,6 | +43,6 |
| AK Parti | 5.517 | %40,3 | %34,0 | %32,4 | +7,9 |
| Yeniden Refah | 743 | %5,4 | %19,2 | %7,0 | −1,5 |
| Saadet | 596 | %4,4 | %3,8 | %1,3 | +3,1 |
| Zafer Partisi | 132 | %1,0 | %4,1 | %2,4 | −1,5 |
| DEVA Partisi | 31 | %0,2 | %0,6 | %0,5 | −0,2 |
| HÜDA PAR | 22 | %0,2 | %0,3 | %0,7 | −0,5 |
| TKP | 18 | %0,1 | %0,2 | %0,2 | −0,1 |
| TİP | 17 | %0,1 | %0,2 | %0,6 | −0,5 |
| BTP | 16 | %0,1 | %0,4 | %0,4 | −0,3 |
| EMEP | 10 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
Tomarza seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 83 | 16.957 | 14.582 | %86,0 | 13.695 | 887 |
Tomarza mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | İYİ Parti | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akdere Mahallesi | AK Parti | %34,6 | %54,7 | %88,7 | 781 |
| Akmezar Mahallesi | AK Parti | %25,0 | %36,4 | %90,7 | 97 |
| Arslantaş Mahallesi | İYİ Parti | %55,1 | %21,3 | %90,6 | 180 |
| Avşarsöğütlü Mahallesi | İYİ Parti | %51,5 | %38,2 | %80,8 | 208 |
| Bektaş Mahallesi | İYİ Parti | %61,8 | %26,5 | %100,0 | 34 |
| Bostanlık Mahallesi | Saadet | %29,9 | %23,7 | %94,5 | 109 |
| Böke Mahallesi | AK Parti | %35,5 | %47,3 | %95,1 | 123 |
| Büyükcanlı Mahallesi | İYİ Parti | %53,7 | %41,7 | %79,4 | 165 |
| Culha Mahallesi | İYİ Parti | %60,8 | %29,9 | %80,8 | 287 |
| Cumhuriyet Mahallesi | İYİ Parti | %53,7 | %37,3 | %85,8 | 1.560 |
| Cücün Mahallesi | AK Parti | %25,4 | %68,2 | %91,7 | 348 |
| Çanakpınar Mahallesi | Yeniden Refah | %21,5 | %30,6 | %92,1 | 239 |
| Çayinli Mahallesi | İYİ Parti | %57,3 | %28,0 | %88,8 | 169 |
| Çukurağaç Mahallesi | AK Parti | %24,1 | %64,8 | %90,5 | 63 |
| Dadaloğlu Mahallesi | İYİ Parti | %53,8 | %33,1 | %90,7 | 968 |
| Dağyurdu Mahallesi | İYİ Parti | %72,6 | %13,7 | %93,3 | 119 |
| Ekinli Mahallesi | İYİ Parti | %45,7 | %44,4 | %101,1 | 87 |
| Emiruşağı Mahallesi | İYİ Parti | %64,4 | %25,9 | %84,7 | 616 |
| Göktepe Mahallesi | İYİ Parti | %45,9 | %37,8 | %70,4 | 54 |
| Gülveren Mahallesi | İYİ Parti | %60,5 | %29,9 | %93,6 | 173 |
| Güzelce Mahallesi | İYİ Parti | %68,6 | %7,8 | %74,3 | 74 |
| Güzelsu Mahallesi | İYİ Parti | %56,1 | %26,3 | %66,7 | 96 |
| Hacıpaşa Mahallesi | AK Parti | %32,1 | %61,7 | %95,9 | 98 |
| Işıklar Mahallesi | AK Parti | %17,8 | %33,8 | %84,2 | 196 |
| İcadiye Mahallesi | İYİ Parti | %59,2 | %28,6 | %98,1 | 53 |
| İmamkullu Mahallesi | İYİ Parti | %50,4 | %35,3 | %81,1 | 535 |
| İncili Mahallesi | AK Parti | %38,4 | %56,2 | %88,4 | 421 |
| Kale Mahallesi | AK Parti | %28,1 | %63,3 | %86,5 | 163 |
| Kapukaya Mahallesi | AK Parti | %34,0 | %36,6 | %90,1 | 274 |
| Karamuklu Mahallesi | AK Parti | %33,3 | %59,5 | %70,5 | 61 |
| Karaören Mahallesi | AK Parti | %27,9 | %72,1 | %76,8 | 95 |
| Kesir Mahallesi | İYİ Parti | %50,4 | %42,4 | %81,4 | 172 |
| Kevenağıl Mahallesi | AK Parti | %44,0 | %44,0 | %112,5 | 24 |
| Kızılören Mahallesi | AK Parti | %43,4 | %46,1 | %92,4 | 172 |
| Kömür Mahallesi | İYİ Parti | %51,8 | %40,9 | %82,5 | 143 |
| Köprübaşı Mahallesi | AK Parti | %34,0 | %59,8 | %84,4 | 122 |
| Kurtuluş Mahallesi | İYİ Parti | %58,6 | %33,7 | %85,1 | 1.713 |
| Kuşcağız Mahallesi | AK Parti | %25,0 | %67,3 | %89,3 | 122 |
| Küçükcanlı Mahallesi | İYİ Parti | %50,7 | %37,0 | %96,5 | 85 |
| Melikören Mahallesi | AK Parti | %32,1 | %58,5 | %86,2 | 65 |
| Pusatlı Mahallesi | AK Parti | %20,5 | %74,0 | %78,1 | 361 |
| Sarımehmetli Mahallesi | AK Parti | %46,5 | %46,5 | %88,0 | 567 |
| Söğütlü Mahallesi | AK Parti | %32,4 | %59,5 | %90,7 | 43 |
| Süvegenler Mahallesi | AK Parti | %36,3 | %45,1 | %88,5 | 131 |
| Şıhbarak Mahallesi | AK Parti | %43,8 | %49,9 | %82,1 | 524 |
| Şiraz Mahallesi | İYİ Parti | %41,3 | %39,1 | %82,0 | 228 |
| Tahtakemer Mahallesi | İYİ Parti | %55,8 | %39,5 | %84,6 | 156 |
| Tatar Mahallesi | AK Parti | %40,9 | %45,5 | %96,3 | 273 |
| Toklar Mahallesi | İYİ Parti | %65,4 | %30,8 | %67,9 | 162 |
| Turanlı Mahallesi | İYİ Parti | %70,6 | %27,2 | %93,9 | 197 |
| Üçkonak Mahallesi | İYİ Parti | %42,1 | %39,8 | %64,3 | 235 |
| Yavuzselim Mahallesi | İYİ Parti | %52,0 | %39,5 | %88,7 | 1.535 |
| Yeni Mahallesi | İYİ Parti | %55,1 | %34,9 | %82,9 | 1.365 |
| Yeşilbağ Mahallesi | AK Parti | %14,6 | %47,2 | %78,4 | 116 |
İlgili sonuçlar