Menteşe 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Menteşe sonuçlarında CHP %53,4 ile birinci, AK Parti %30,1 ile ikinci; fark 23,3 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%34,5) 18,9 puan üstünde. 66 mahalle ve köy arasından 56'sında CHP önde. CHP en güçlü Taşlı Mahallesi (%74,2); AK Parti en güçlü Kıran Mahallesi (%66,5). Katılım %83,5 (Türkiye %78,4).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Menteşe 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Menteşe, Muğla, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Menteşe | Muğla | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 37.917 | %53,4 | %49,7 | %34,5 | +18,9 |
| AK Parti | 21.373 | %30,1 | %25,8 | %32,4 | −2,3 |
| İYİ Parti | 5.146 | %7,2 | %8,5 | %4,6 | +2,7 |
| Zafer Partisi | 2.197 | %3,1 | %2,0 | %2,4 | +0,7 |
| TİP | 1.361 | %1,9 | %1,7 | %0,6 | +1,3 |
| Yeniden Refah | 1.056 | %1,5 | %1,0 | %7,0 | −5,5 |
| DEM Parti | 597 | %0,8 | %2,1 | %5,8 | −4,9 |
| Saadet | 238 | %0,3 | %0,4 | %1,3 | −1,0 |
| DEVA Partisi | 231 | %0,3 | %0,4 | %0,5 | −0,1 |
| TKP | 217 | %0,3 | %0,3 | %0,2 | +0,1 |
| BTP | 205 | %0,3 | %0,3 | %0,4 | −0,1 |
| DP | 153 | %0,2 | %0,0 | %0,3 | −0,1 |
| SOL Parti | 107 | %0,2 | %0,3 | %0,2 | −0,0 |
| EMEP | 87 | %0,1 | %0,2 | %0,1 | +0,0 |
| Millet | 64 | %0,1 | %0,0 | %0,1 | +0,0 |
| HÜDA PAR | 36 | %0,1 | %0,1 | %0,7 | −0,6 |
Menteşe seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 283 | 88.721 | 74.080 | %83,5 | 70.985 | 3.095 |
Menteşe mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akçaova Mahallesi | CHP | %46,6 | %34,2 | %87,3 | 1.248 |
| Akkaya Mahallesi | CHP | %58,5 | %34,5 | %95,8 | 873 |
| Akyer Mahallesi | CHP | %64,9 | %29,8 | %106,2 | 65 |
| Algı Mahallesi | CHP | %53,4 | %38,8 | %94,5 | 343 |
| Avcılar Mahallesi | AK Parti | %45,3 | %48,7 | %99,5 | 197 |
| Balıbey Mahallesi | CHP | %46,7 | %36,0 | %84,0 | 250 |
| Bayır Mahallesi | CHP | %44,8 | %41,7 | %87,0 | 4.429 |
| Bozyer Mahallesi | AK Parti | %35,1 | %57,1 | %100,0 | 175 |
| Camikebir Mahallesi | CHP | %50,0 | %34,6 | %84,9 | 629 |
| Çakmak Mahallesi | AK Parti | %38,4 | %41,7 | %97,8 | 178 |
| Çamoluk Mahallesi | CHP | %60,4 | %28,7 | %96,8 | 312 |
| Çatakbağyaka Mahallesi | CHP | %47,2 | %46,2 | %96,4 | 305 |
| Çırpı Mahallesi | CHP | %54,3 | %38,3 | %95,6 | 181 |
| Çiftlik Mahallesi | CHP | %60,8 | %30,8 | %89,7 | 330 |
| Dağdibi Mahallesi | CHP | %60,5 | %28,0 | %96,6 | 267 |
| Dağpınar Mahallesi | CHP | %63,5 | %23,4 | %92,8 | 391 |
| Denizova Mahallesi | CHP | %49,7 | %34,3 | %95,6 | 666 |
| Derinkuyu Mahallesi | CHP | %49,7 | %36,4 | %94,9 | 335 |
| Doğan Mahallesi | CHP | %47,0 | %43,1 | %94,0 | 617 |
| Dokuzçam Mahallesi | CHP | %57,1 | %38,2 | %96,3 | 376 |
| Düğerek Mahallesi | CHP | %53,1 | %27,1 | %83,3 | 3.386 |
| Emirbeyazıt Mahallesi | CHP | %59,4 | %22,1 | %80,0 | 9.720 |
| Esençay Mahallesi | CHP | %52,8 | %40,6 | %98,5 | 410 |
| Fadıl Mahallesi | CHP | %72,1 | %23,9 | %99,5 | 216 |
| Gazeller Mahallesi | CHP | %69,5 | %22,9 | %94,7 | 377 |
| Gevenes Mahallesi | CHP | %51,5 | %42,2 | %94,2 | 276 |
| Göktepe Mahallesi | CHP | %48,5 | %40,9 | %89,8 | 343 |
| Gülağzı Mahallesi | CHP | %54,8 | %25,8 | %84,1 | 1.053 |
| Günlüce Mahallesi | CHP | %57,1 | %39,6 | %99,3 | 295 |
| Hacırüstem Mahallesi | CHP | %55,4 | %34,2 | %92,5 | 348 |
| İkizce Mahallesi | CHP | %54,2 | %24,0 | %92,5 | 295 |
| Kafaca Mahallesi | CHP | %54,7 | %30,4 | %91,6 | 1.369 |
| Karacaören Mahallesi | CHP | %55,7 | %31,4 | %91,4 | 81 |
| Karamehmet Mahallesi | CHP | %53,9 | %26,1 | %83,0 | 6.516 |
| Karşıyaka Mahallesi | CHP | %54,5 | %34,2 | %85,8 | 2.638 |
| Kıran Mahallesi | AK Parti | %26,5 | %66,5 | %93,8 | 610 |
| Kiramettin Mahallesi | CHP | %53,1 | %32,8 | %83,5 | 1.048 |
| Kozağaç Mahallesi | AK Parti | %30,8 | %60,5 | %99,3 | 282 |
| Kötekli Mahallesi | CHP | %47,8 | %27,6 | %66,3 | 9.439 |
| Kuyucak Mahallesi | AK Parti | %34,4 | %51,5 | %92,7 | 343 |
| Kuzluk Mahallesi | CHP | %48,3 | %47,0 | %94,3 | 176 |
| Meke Mahallesi | AK Parti | %41,0 | %50,6 | %83,1 | 219 |
| Muratlar Mahallesi | CHP | %57,9 | %36,2 | %93,8 | 437 |
| Muslihittin Mahallesi | CHP | %56,5 | %25,0 | %82,0 | 9.752 |
| Müştakbey Mahallesi | CHP | %50,8 | %34,1 | %87,9 | 652 |
| Orhaniye Mahallesi | CHP | %56,2 | %25,3 | %81,4 | 10.853 |
| Orta Mahallesi | CHP | %55,3 | %33,0 | %86,6 | 537 |
| Ortaköy Mahallesi | CHP | %53,6 | %29,6 | %89,0 | 1.722 |
| Özlüce Mahallesi | CHP | %48,1 | %40,4 | %97,8 | 318 |
| Paşapınarı Mahallesi | CHP | %51,0 | %33,1 | %96,8 | 285 |
| Salihpaşalar Mahallesi | AK Parti | %37,3 | %47,3 | %93,9 | 441 |
| Sarnıç Mahallesi | AK Parti | %34,7 | %54,8 | %93,3 | 372 |
| Sungur Mahallesi | AK Parti | %47,8 | %50,0 | %97,5 | 198 |
| Şenyayla Mahallesi | CHP | %60,2 | %36,7 | %100,8 | 132 |
| Şeyh Mahallesi | CHP | %52,5 | %27,4 | %84,7 | 732 |
| Taşlı Mahallesi | CHP | %74,2 | %22,9 | %97,2 | 539 |
| Yaraş Mahallesi | CHP | %44,5 | %41,4 | %92,5 | 718 |
| Yemişendere Mahallesi | CHP | %56,6 | %39,1 | %94,8 | 326 |
| Yenibağyaka Mahallesi | CHP | %52,9 | %38,1 | %97,4 | 231 |
| Yenice Mahallesi | CHP | %54,5 | %27,8 | %92,5 | 1.136 |
| Yeniköy (yerkesik) Mahallesi | CHP | %56,4 | %33,1 | %91,1 | 214 |
| Yeniköy Mahallesi | CHP | %53,5 | %25,2 | %74,3 | 2.804 |
| Yerkesik Mahallesi | CHP | %53,6 | %33,8 | %87,3 | 2.025 |
| Yeşilyurt Mahallesi | CHP | %52,9 | %38,8 | %94,3 | 1.964 |
| Yörükoğlu Mahallesi | CHP | %60,5 | %33,8 | %97,1 | 446 |
| Zeytin Mahallesi | CHP | %56,0 | %37,3 | %93,6 | 280 |
İlgili sonuçlar