Çamlıhemşin 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Çamlıhemşin sonuçlarında AK Parti %51,5 ile birinci, CHP %24,1 ile ikinci; fark 27,4 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%32,4) 19,1 puan üstünde. MHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %19,3 (+12,7 puan). 36 mahalle ve köy arasından 24'ünde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Ortayayla Köyü (%84,2); CHP en güçlü Yukarıçamlıca Mahallesi (%74,1). Katılım %80,4 (Türkiye %78,4).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Çamlıhemşin 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Çamlıhemşin, Rize, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Çamlıhemşin | Rize | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 2.705 | %51,5 | %45,6 | %32,4 | +19,1 |
| CHP | 1.267 | %24,1 | %17,1 | %34,5 | −10,4 |
| MHP | 1.013 | %19,3 | %14,4 | %6,6 | +12,7 |
| İYİ Parti | 102 | %1,9 | %3,7 | %4,6 | −2,6 |
| BTP | 45 | %0,9 | %0,6 | %0,4 | +0,5 |
| Saadet | 39 | %0,7 | %3,2 | %1,3 | −0,6 |
| DEVA Partisi | 24 | %0,5 | %0,6 | %0,5 | +0,0 |
| HÜDA PAR | 22 | %0,4 | %0,2 | %0,7 | −0,3 |
| EMEP | 16 | %0,3 | %0,1 | %0,1 | +0,2 |
| SOL Parti | 11 | %0,2 | %0,4 | %0,2 | +0,1 |
| Vatan Partisi | 9 | %0,2 | %0,2 | %0,1 | +0,1 |
Çamlıhemşin seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 42 | 6.782 | 5.453 | %80,4 | 5.253 | 200 |
Çamlıhemşin mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Aşağıçamlıca Mahallesi | CHP | %25,6 | %43,0 | %73,4 | 124 |
| Aşağışimşirli Mahallesi | AK Parti | %49,3 | %41,2 | %82,2 | 191 |
| Behice Köyü | AK Parti | %38,4 | %37,0 | %81,9 | 381 |
| Boğaziçi Köyü | AK Parti | %39,6 | %35,8 | %84,4 | 64 |
| Çatköy | AK Parti | %43,5 | %17,4 | %65,7 | 35 |
| Çayırdüzü Köyü | CHP | %34,4 | %54,0 | %85,1 | 350 |
| Derecik Köyü | AK Parti | %37,4 | %30,9 | %94,0 | 134 |
| Didi Köyü | CHP | %19,3 | %70,2 | %67,0 | 264 |
| Dikkaya Köyü | AK Parti | %61,7 | %9,2 | %85,5 | 860 |
| Güllüköy | AK Parti | %69,9 | %7,7 | %89,3 | 214 |
| Güroluk Köyü | AK Parti | %67,0 | %12,5 | %82,2 | 107 |
| Kadıköy Mahallesi | AK Parti | %57,6 | %4,3 | %81,4 | 118 |
| Kale Köyü | AK Parti | %51,2 | %32,5 | %94,1 | 323 |
| Kaplıca Mahallesi | AK Parti | %60,6 | %28,0 | %84,3 | 293 |
| Kavak Mahallesi | AK Parti | %57,1 | %27,3 | %87,1 | 93 |
| Komilo Köyü | MHP | %39,0 | %6,8 | %78,4 | 232 |
| Konaklar Mahallesi | CHP | %22,2 | %46,5 | %69,3 | 212 |
| Köprübaşı Köyü | MHP | %23,3 | %7,3 | %88,1 | 227 |
| Merkez Mahallesi | AK Parti | %54,8 | %8,4 | %87,1 | 387 |
| Meydanköy | CHP | %29,3 | %38,7 | %96,5 | 86 |
| Mollaveyis Köyü | CHP | %36,1 | %48,6 | %88,6 | 88 |
| Ortaklar Köyü | AK Parti | %64,1 | %16,3 | %92,4 | 105 |
| Ortanköy | AK Parti | %35,6 | %31,1 | %93,8 | 48 |
| Ortayayla Köyü | AK Parti | %84,2 | %10,5 | %83,1 | 71 |
| Sıraköy | AK Parti | %64,0 | %15,3 | %63,2 | 182 |
| Sırt Mahallesi | AK Parti | %47,9 | %12,5 | %92,3 | 52 |
| Şenköy | CHP | %33,3 | %58,3 | %42,9 | 28 |
| Şenyuva Köyü | CHP | %28,3 | %60,4 | %50,0 | 114 |
| Topluca Köyü | AK Parti | %81,7 | %9,9 | %71,7 | 813 |
| Yağmurlu Mahallesi | AK Parti | %74,4 | %8,5 | %74,7 | 166 |
| Yaylaköy | AK Parti | %70,0 | %17,5 | %48,8 | 84 |
| Yazlık Köyü | AK Parti | %31,8 | %27,3 | %76,7 | 30 |
| Yolkıyı Köyü | MHP | %16,0 | %16,0 | %86,4 | 59 |
| Yukarıçamlıca Mahallesi | CHP | %1,9 | %74,1 | %79,2 | 72 |
| Yukarışimşirli Köyü | AK Parti | %55,8 | %26,7 | %70,4 | 125 |
| Zilkale Köyü | AK Parti | %50,0 | %27,3 | %92,0 | 50 |
İlgili sonuçlar