Çayeli 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Çayeli sonuçlarında AK Parti %46,8 ile birinci, MHP %32,5 ile ikinci; fark 14,3 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%32,4) 14,4 puan üstünde. MHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %32,5 (+25,9 puan). 89 mahalle ve köy arasından 71'inde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Büyükköy-Çavuşlu Mahallesi (%84,1); MHP en güçlü Esendağ Köyü (%72,3). Katılım %79,3 (Türkiye %78,4).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Çayeli 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Çayeli, Rize, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Çayeli | Rize | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 12.196 | %46,8 | %45,6 | %32,4 | +14,4 |
| MHP | 8.469 | %32,5 | %14,4 | %6,6 | +25,9 |
| CHP | 1.801 | %6,9 | %17,1 | %34,5 | −27,6 |
| Yeniden Refah | 1.470 | %5,6 | %9,3 | %7,0 | −1,3 |
| İYİ Parti | 587 | %2,3 | %3,7 | %4,6 | −2,3 |
| Zafer Partisi | 567 | %2,2 | %1,5 | %2,4 | −0,3 |
| Saadet | 322 | %1,2 | %3,2 | %1,3 | −0,1 |
| Büyük Birlik | 313 | %1,2 | %2,4 | %1,3 | −0,1 |
| BTP | 77 | %0,3 | %0,6 | %0,4 | −0,1 |
| DEVA Partisi | 72 | %0,3 | %0,6 | %0,5 | −0,2 |
| DP | 56 | %0,2 | %0,1 | %0,3 | −0,1 |
| Millet | 41 | %0,2 | %0,0 | %0,1 | +0,1 |
| HÜDA PAR | 38 | %0,1 | %0,2 | %0,7 | −0,5 |
| Vatan Partisi | 30 | %0,1 | %0,2 | %0,1 | +0,0 |
| SOL Parti | 26 | %0,1 | %0,4 | %0,2 | −0,1 |
Çayeli seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 146 | 34.069 | 27.008 | %79,3 | 26.065 | 943 |
Çayeli mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | MHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Abdullahhoca Köyü | AK Parti | %45,2 | %33,9 | %81,3 | 150 |
| Adalar Mahallesi | AK Parti | %58,6 | %21,6 | %119,6 | 102 |
| Armutlu Köyü | AK Parti | %60,3 | %21,1 | %87,4 | 254 |
| Aşıklar Köyü | AK Parti | %50,5 | %12,3 | %86,9 | 541 |
| Başköy | AK Parti | %46,8 | %26,6 | %93,2 | 88 |
| Beşikçiler Köyü | AK Parti | %57,4 | %27,2 | %87,6 | 161 |
| Beyazsu Köyü | AK Parti | %40,6 | %34,9 | %75,3 | 320 |
| Buzlupınar Köyü | AK Parti | %57,0 | %22,7 | %69,9 | 376 |
| Büyükcaferpaşa Mahallesi | AK Parti | %76,4 | %11,3 | %87,2 | 243 |
| Büyükköy-Altıntaş Mahallesi | AK Parti | %68,7 | %21,2 | %64,8 | 159 |
| Büyükköy-Arkadere Mahallesi | AK Parti | %54,3 | %25,5 | %80,9 | 131 |
| Büyükköy-Çavuşlu Mahallesi | AK Parti | %84,1 | %5,1 | %96,2 | 157 |
| Büyükköy-Çaycılar Mahallesi | AK Parti | %49,1 | %36,0 | %86,5 | 532 |
| Büyükköy-Demirciler Mahallesi | AK Parti | %59,7 | %29,6 | %85,2 | 290 |
| Büyükköy-Gümüştaş Mahallesi | AK Parti | %61,4 | %27,7 | %78,3 | 115 |
| Büyükköy-Merkez Mahallesi | AK Parti | %69,9 | %19,9 | %87,3 | 416 |
| Büyükköy-Soğuksu Mahallesi | AK Parti | %62,8 | %27,4 | %69,3 | 166 |
| Büyüktaşhane Mahallesi | AK Parti | %44,7 | %34,1 | %77,1 | 1.288 |
| Çataklıhoca Mahallesi | MHP | %43,8 | %47,3 | %62,3 | 183 |
| Çataldere Köyü | AK Parti | %44,3 | %18,7 | %88,7 | 238 |
| Çeşmeli Köyü | AK Parti | %72,2 | %14,6 | %69,1 | 236 |
| Çınartepe Köyü | AK Parti | %54,1 | %24,6 | %87,5 | 72 |
| Çilingir Köyü | AK Parti | %64,4 | %19,3 | %62,8 | 325 |
| Çukurluhoca Köyü | CHP | %38,6 | %13,6 | %80,7 | 280 |
| Demirhisar Köyü | AK Parti | %55,7 | %22,3 | %83,2 | 376 |
| Derecik Köyü | AK Parti | %71,5 | %16,1 | %81,4 | 467 |
| Düzgeçit Köyü | AK Parti | %54,7 | %5,3 | %86,6 | 112 |
| Erdemli Köyü | AK Parti | %54,5 | %33,7 | %91,8 | 110 |
| Erenler Köyü | AK Parti | %45,0 | %18,5 | %85,5 | 317 |
| Esendağ Köyü | MHP | %17,3 | %72,3 | %82,2 | 253 |
| Eskipazar Mahallesi | AK Parti | %44,3 | %35,0 | %77,5 | 2.504 |
| Gemiciler Köyü | AK Parti | %58,6 | %31,9 | %87,3 | 134 |
| Gürgenli Köyü | AK Parti | %53,5 | %28,1 | %83,4 | 355 |
| Gürpınar Köyü | CHP | %18,2 | %17,3 | %68,9 | 161 |
| Güzeltepe Köyü | MHP | %41,5 | %42,7 | %83,5 | 443 |
| Haremtepe Köyü | AK Parti | %44,8 | %40,8 | %72,2 | 547 |
| Hassadıklar Mahallesi | MHP | %37,0 | %48,6 | %76,0 | 200 |
| İncesırt Mahallesi | AK Parti | %48,4 | %31,7 | %74,2 | 260 |
| İncesu Köyü | AK Parti | %53,3 | %26,7 | %41,7 | 36 |
| Kaçkar Köyü | AK Parti | %35,3 | %12,0 | %90,8 | 174 |
| Kaptanpaşa Köyü | AK Parti | %51,3 | %26,4 | %77,5 | 373 |
| Karaağaç Köyü | AK Parti | %52,0 | %31,3 | %86,1 | 359 |
| Kemerköy | AK Parti | %47,0 | %29,5 | %87,3 | 377 |
| Kesmetaş Mahallesi | AK Parti | %48,9 | %32,5 | %78,6 | 608 |
| Kestanelik Köyü | AK Parti | %31,0 | %20,6 | %87,6 | 178 |
| Köprübaşı Köyü | AK Parti | %61,0 | %24,4 | %78,6 | 159 |
| Küçükcaferpaşa Mahallesi | AK Parti | %59,0 | %28,0 | %71,7 | 226 |
| Küçüktaşhane Mahallesi | AK Parti | %41,7 | %36,2 | %81,0 | 516 |
| Latifli Köyü | AK Parti | %46,2 | %26,9 | %83,0 | 265 |
| Limanköy Mahallesi | AK Parti | %42,2 | %32,7 | %75,4 | 687 |
| Madenli-Aloğlu Mahallesi | MHP | %43,3 | %48,5 | %89,9 | 417 |
| Madenli-Çamlıca Mahallesi | MHP | %28,0 | %49,5 | %93,6 | 202 |
| Madenli-Gürçam Mahallesi | MHP | %29,9 | %64,4 | %86,5 | 104 |
| Madenli-Habiboğlu Mahallesi | AK Parti | %46,3 | %34,1 | %77,4 | 164 |
| Madenli-Kazancılar Mahallesi | MHP | %42,9 | %50,9 | %93,5 | 124 |
| Madenli-Maden Mahallesi | AK Parti | %46,6 | %38,3 | %91,3 | 289 |
| Madenli-Merkez Mahallesi | MHP | %44,0 | %44,5 | %89,4 | 491 |
| Madenli-Seslidere Mahallesi | AK Parti | %47,1 | %39,5 | %86,6 | 202 |
| Madenli-Topkaya Mahallesi | MHP | %39,4 | %53,3 | %85,2 | 162 |
| Madenli-Yazıcılar Mahallesi | AK Parti | %34,0 | %33,5 | %90,4 | 209 |
| Madenli-Yeni Mahallesi | AK Parti | %45,2 | %31,5 | %85,4 | 335 |
| Maltepe Köyü | AK Parti | %58,0 | %24,0 | %91,9 | 283 |
| Musadağı Köyü | CHP | %28,9 | %16,8 | %87,5 | 224 |
| Ormancık Köyü | AK Parti | %53,9 | %24,2 | %83,7 | 153 |
| Ortaköy | MHP | %36,7 | %39,3 | %84,8 | 330 |
| Sabuncular Mahallesi | MHP | %38,4 | %42,5 | %79,4 | 724 |
| Sarısu Köyü | AK Parti | %55,5 | %16,8 | %72,1 | 219 |
| Sefalı Köyü | MHP | %34,6 | %35,6 | %88,6 | 343 |
| Selimiye Köyü | AK Parti | %55,3 | %29,8 | %76,2 | 223 |
| Sırtköy | AK Parti | %71,2 | %11,5 | %63,2 | 337 |
| Şairler Mahallesi | AK Parti | %43,5 | %40,0 | %77,2 | 1.077 |
| Şirinköy | AK Parti | %39,2 | %34,4 | %92,5 | 212 |
| Taşhane Mahallesi | AK Parti | %47,4 | %32,9 | %82,1 | 480 |
| Uzundere Köyü | AK Parti | %51,4 | %24,3 | %81,1 | 90 |
| Yaka Mahallesi | MHP | %38,8 | %44,0 | %76,0 | 1.296 |
| Yalı Mahallesi | AK Parti | %47,1 | %33,0 | %76,6 | 1.254 |
| Yamaçköy | AK Parti | %46,9 | %31,8 | %83,0 | 400 |
| Yanıkdağ Köyü | AK Parti | %65,9 | %15,5 | %50,4 | 258 |
| Yavuzlar Köyü | AK Parti | %44,1 | %21,5 | %89,6 | 106 |
| Yenicami Mahallesi | MHP | %33,3 | %54,1 | %70,3 | 158 |
| Yenice Köyü | AK Parti | %40,2 | %10,3 | %86,9 | 137 |
| Yenihisar Köyü | AK Parti | %35,9 | %34,1 | %79,3 | 295 |
| Yenipazar Mahallesi | AK Parti | %42,5 | %37,7 | %73,7 | 4.747 |
| Yenitepe Köyü | AK Parti | %45,6 | %28,7 | %95,5 | 267 |
| Yeşilırmak Köyü | AK Parti | %45,6 | %15,8 | %58,2 | 98 |
| Yeşilköy | AK Parti | %55,6 | %34,8 | %89,0 | 155 |
| Yeşiltepe Köyü | AK Parti | %55,0 | %28,4 | %48,5 | 235 |
| Yıldızeli Köyü | AK Parti | %60,0 | %22,4 | %86,6 | 149 |
| Zafer Köyü | AK Parti | %40,8 | %11,8 | %80,0 | 100 |
İlgili sonuçlar