Hemşin 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Hemşin sonuçlarında AK Parti %46,6 ile birinci, CHP %44,5 ile ikinci; fark 2,1 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%32,4) 14,2 puan üstünde. CHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %44,5 (+10,0 puan). 12 mahalle ve köy arasından 7'sinde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Yeniköy Mahallesi (%56,7); CHP en güçlü Hilal Köyü (%91,4). Katılım %77,3 (Türkiye %78,4).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Hemşin 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Hemşin, Rize, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Hemşin | Rize | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 774 | %46,6 | %45,6 | %32,4 | +14,2 |
| CHP | 739 | %44,5 | %17,1 | %34,5 | +10,0 |
| MHP | 56 | %3,4 | %14,4 | %6,6 | −3,2 |
| Yeniden Refah | 22 | %1,3 | %9,3 | %7,0 | −5,6 |
| İYİ Parti | 20 | %1,2 | %3,7 | %4,6 | −3,4 |
| Vatan Partisi | 19 | %1,1 | %0,2 | %0,1 | +1,0 |
| SOL Parti | 12 | %0,7 | %0,4 | %0,2 | +0,6 |
| BTP | 7 | %0,4 | %0,6 | %0,4 | +0,1 |
| Saadet | 4 | %0,2 | %3,2 | %1,3 | −1,1 |
| HÜDA PAR | 4 | %0,2 | %0,2 | %0,7 | −0,4 |
| DEVA Partisi | 3 | %0,2 | %0,6 | %0,5 | −0,3 |
Hemşin seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 13 | 2.285 | 1.767 | %77,3 | 1.660 | 107 |
Hemşin mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akyamaç Köyü | AK Parti | %47,0 | %39,9 | %76,3 | 228 |
| Bahar Mahallesi | AK Parti | %45,5 | %39,1 | %84,1 | 151 |
| Bilenköy | CHP | %14,3 | %76,2 | %33,8 | 65 |
| Çamlıtepe Köyü | CHP | %26,7 | %51,7 | %71,1 | 90 |
| Hilal Köyü | CHP | %5,7 | %91,4 | %64,8 | 54 |
| Kantarlı Köyü | CHP | %33,0 | %57,5 | %79,5 | 146 |
| Leventköy | AK Parti | %52,5 | %36,4 | %70,6 | 177 |
| Mutlu Mahallesi | AK Parti | %49,4 | %43,0 | %86,4 | 308 |
| Nurluca Köyü | CHP | %38,0 | %51,9 | %75,0 | 116 |
| Ortaköy Mahallesi | AK Parti | %51,1 | %43,6 | %86,5 | 623 |
| Yaltkaya Köyü | AK Parti | %53,8 | %41,3 | %49,1 | 165 |
| Yeniköy Mahallesi | AK Parti | %56,7 | %34,6 | %80,9 | 162 |
İlgili sonuçlar