Şırnak Merkez 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Şırnak Merkez sonuçlarında DEM Parti %39,9 ile birinci, AK Parti %38,3 ile ikinci; fark 1,6 puan. DEM Parti burada Türkiye ortalamasının (%5,8) 34,1 puan üstünde. AK Parti Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %38,3 (+5,8 puan). 43 mahalle ve köy arasından 21'inde DEM Parti önde. DEM Parti en güçlü Dağkonak Köyü (%94,4); AK Parti en güçlü Güneyçam Köyü (%80,7). Katılım %83,2 (Türkiye %78,4).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Şırnak Merkez 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Şırnak Merkez, Şırnak, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Şırnak Merkez | Şırnak | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| DEM Parti | 21.381 | %39,9 | %55,5 | %5,8 | +34,1 |
| AK Parti | 20.508 | %38,3 | %24,2 | %32,4 | +5,8 |
| CHP | 4.591 | %8,6 | %5,7 | %34,5 | −26,0 |
| HÜDA PAR | 3.345 | %6,2 | %3,6 | %0,7 | +5,6 |
| Zafer Partisi | 2.229 | %4,2 | %1,8 | %2,4 | +1,7 |
| Büyük Birlik | 399 | %0,7 | %0,4 | %1,3 | −0,5 |
| DEVA Partisi | 275 | %0,5 | %0,4 | %0,5 | +0,1 |
| Saadet | 261 | %0,5 | %0,2 | %1,3 | −0,8 |
| BTP | 238 | %0,4 | %0,5 | %0,4 | +0,1 |
| SOL Parti | 151 | %0,3 | %0,2 | %0,2 | +0,1 |
| Vatan Partisi | 133 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| Millet | 79 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
Şırnak Merkez seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 228 | 69.037 | 57.441 | %83,2 | 53.590 | 3.851 |
Şırnak Merkez mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | DEM Parti | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akçay Köyü | AK Parti | %16,2 | %40,7 | %64,5 | 608 |
| Araköy | DEM Parti | %60,9 | %25,5 | %87,6 | 362 |
| Atatürk Mahallesi | AK Parti | %38,6 | %41,4 | %77,9 | 1.216 |
| Atbaşı Köyü | HÜDA PAR | %7,7 | %36,5 | %75,3 | 73 |
| Aydınlıkevler Mahallesi | AK Parti | %32,5 | %52,0 | %82,9 | 995 |
| Bağpınar Köyü | AK Parti | %33,3 | %41,7 | %120,0 | 10 |
| Bahçelievler Mahallesi | DEM Parti | %46,5 | %37,0 | %82,7 | 8.356 |
| Balveren-Aydınlar Mahallesi | DEM Parti | %64,0 | %29,7 | %83,4 | 217 |
| Balveren-Hatipler Mahallesi | DEM Parti | %61,8 | %30,4 | %90,5 | 524 |
| Balveren-Şafak Mahallesi | DEM Parti | %60,8 | %31,2 | %86,7 | 656 |
| Balveren-Yayla Mahallesi | AK Parti | %41,4 | %43,8 | %85,5 | 1.305 |
| Başağaç Köyü | AK Parti | %21,2 | %48,6 | %96,7 | 273 |
| Cumhuriyet Mahallesi | AK Parti | %31,8 | %48,9 | %84,2 | 2.786 |
| Dağkonak Köyü | DEM Parti | %94,4 | %4,0 | %93,7 | 191 |
| Dicle Mahallesi | DEM Parti | %46,7 | %37,8 | %83,8 | 4.045 |
| Gazi Paşa Mahallesi | DEM Parti | %45,6 | %38,5 | %84,9 | 2.660 |
| Geçitboyu Köyü | DEM Parti | %52,1 | %27,7 | %89,4 | 913 |
| Gündoğdu Mahallesi | DEM Parti | %61,6 | %26,6 | %82,4 | 3.894 |
| Güneyce Köyü | AK Parti | %7,1 | %51,2 | %92,0 | 100 |
| Güneyçam Köyü | AK Parti | %7,1 | %80,7 | %77,9 | 317 |
| İkizce Köyü | DEM Parti | %75,0 | %9,5 | %77,8 | 445 |
| İsmet Paşa Mahallesi | AK Parti | %33,7 | %51,0 | %84,9 | 1.798 |
| Kasrik-Bahçelievler Mahallesi | CHP | %7,6 | %33,6 | %88,7 | 725 |
| Kasrik-Boğaz Mahallesi | AK Parti | %14,2 | %34,8 | %94,7 | 377 |
| Kasrik-Yeni Mahallesi | CHP | %12,6 | %19,4 | %94,2 | 824 |
| Kavuncu Köyü | DEM Parti | %38,5 | %29,7 | %97,0 | 99 |
| Kayaboyun Köyü | AK Parti | %21,7 | %60,6 | %91,9 | 272 |
| Kırkkuyu Köyü | DEM Parti | %41,3 | %33,3 | %95,7 | 69 |
| Kızılsu Köyü | HÜDA PAR | %28,2 | %21,2 | %86,2 | 1.538 |
| Koçbeyi Köyü | DEM Parti | %72,6 | %17,5 | %92,7 | 682 |
| Körüklükaya Köyü | DEM Parti | %89,5 | %10,5 | %77,8 | 27 |
| Kumçatı-Aşağı Mahallesi | HÜDA PAR | %23,8 | %25,6 | %93,0 | 616 |
| Kumçatı-Atatürk Mahallesi | HÜDA PAR | %14,2 | %33,1 | %91,4 | 1.119 |
| Kumçatı-Çadırlı Mahallesi | DEM Parti | %41,0 | %40,8 | %92,7 | 1.134 |
| Kumçatı-Çavuşhan Mahallesi | DEM Parti | %34,5 | %26,6 | %94,5 | 456 |
| Kumçatı-Nasırhan Mahallesi | DEM Parti | %48,4 | %32,7 | %89,7 | 2.291 |
| Şehrinuh Mahallesi | AK Parti | %35,4 | %44,7 | %81,5 | 3.004 |
| Toptepe Köyü | DEM Parti | %81,7 | %3,9 | %91,1 | 808 |
| Vakıfkent Mahallesi | DEM Parti | %51,0 | %34,8 | %80,7 | 3.698 |
| Yeni Mahallesi | AK Parti | %35,0 | %42,4 | %84,1 | 9.035 |
| Yeniaslanbaşar Köyü | AK Parti | %23,5 | %47,7 | %90,3 | 1.573 |
| Yeşilyurt Mahallesi | AK Parti | %22,9 | %49,5 | %72,1 | 8.500 |
| Yoğurtçular Köyü | DEM Parti | %84,2 | %8,9 | %77,8 | 446 |
İlgili sonuçlar