Uludere 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Uludere sonuçlarında DEM Parti %47,7 ile birinci, AK Parti %32,6 ile ikinci; fark 15,1 puan. DEM Parti burada Türkiye ortalamasının (%5,8) 41,9 puan üstünde. 31 mahalle ve köy arasından 20'sinde DEM Parti önde. DEM Parti en güçlü Bağlı Köyü (%86,9); AK Parti en güçlü Uzungeçit-Tanin Mahallesi (%66,0). Katılım %68,6 (Türkiye %78,4).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Uludere 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Uludere, Şırnak, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Uludere | Şırnak | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| DEM Parti | 9.541 | %47,7 | %55,5 | %5,8 | +41,9 |
| AK Parti | 6.524 | %32,6 | %24,2 | %32,4 | +0,2 |
| CHP | 2.404 | %12,0 | %5,7 | %34,5 | −22,5 |
| MHP | 488 | %2,4 | %0,9 | %6,6 | −4,2 |
| Zafer Partisi | 398 | %2,0 | %1,8 | %2,4 | −0,5 |
| BTP | 214 | %1,1 | %0,5 | %0,4 | +0,7 |
| Büyük Birlik | 190 | %1,0 | %0,4 | %1,3 | −0,3 |
| HÜDA PAR | 111 | %0,6 | %3,6 | %0,7 | −0,1 |
| Saadet | 99 | %0,5 | %0,2 | %1,3 | −0,8 |
| Vatan Partisi | 29 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
Uludere seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 103 | 30.835 | 21.157 | %68,6 | 19.998 | 1.159 |
Uludere mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | DEM Parti | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Andaç Köyü | DEM Parti | %78,2 | %15,3 | %52,4 | 2.285 |
| Bağlı Köyü | DEM Parti | %86,9 | %8,8 | %72,3 | 242 |
| Bağlıca Köyü | DEM Parti | %69,3 | %18,0 | %59,0 | 405 |
| Ballı Köyü | DEM Parti | %52,2 | %35,3 | %53,5 | 404 |
| Bulakbaşı Mahallesi | AK Parti | %31,2 | %65,8 | %86,7 | 824 |
| Dağdibi Köyü | DEM Parti | %50,8 | %15,7 | %71,4 | 672 |
| Gülyazı Köyü | DEM Parti | %73,7 | %13,4 | %52,7 | 2.797 |
| Gündoğdu Mahallesi | AK Parti | %44,0 | %52,4 | %76,7 | 648 |
| Hilal-Güneşli Mahallesi | AK Parti | %26,3 | %47,3 | %68,7 | 1.045 |
| Hilal-Şehan Mahallesi | DEM Parti | %59,6 | %26,8 | %68,4 | 414 |
| Hilal-Yıldız Mahallesi | DEM Parti | %45,4 | %33,3 | %49,4 | 814 |
| Işıkveren Köyü | DEM Parti | %58,6 | %30,5 | %67,2 | 195 |
| İnceler Köyü | DEM Parti | %47,6 | %43,7 | %59,6 | 550 |
| Kılaban Mahallesi | AK Parti | %35,6 | %47,4 | %66,9 | 4.345 |
| Küçükçay Mahallesi | AK Parti | %35,6 | %61,2 | %76,6 | 398 |
| Ortabağ Köyü | DEM Parti | %64,9 | %23,4 | %73,1 | 1.443 |
| Ortaköy | DEM Parti | %81,0 | %12,8 | %61,0 | 602 |
| Ortasu Köyü | DEM Parti | %82,7 | %11,1 | %79,9 | 760 |
| Ödül Mahallesi | DEM Parti | %66,4 | %30,7 | %75,6 | 532 |
| Özelli Mahallesi | DEM Parti | %62,3 | %35,8 | %79,4 | 281 |
| Şenoba-Ayyıldız Mahallesi | CHP | %16,9 | %31,8 | %89,9 | 616 |
| Şenoba-Başkaya Mahallesi | CHP | %20,6 | %22,0 | %86,0 | 1.548 |
| Şenoba-Cumhuriyet Mahallesi | AK Parti | %15,7 | %34,7 | %59,6 | 2.139 |
| Şenoba-Gazi Mahallesi | CHP | %16,2 | %33,1 | %86,0 | 781 |
| Taşdelen Köyü | DEM Parti | %48,9 | %38,3 | %69,2 | 926 |
| Uzungeçit-Ayyıldız Mahallesi | DEM Parti | %45,0 | %39,3 | %84,3 | 383 |
| Uzungeçit-Pınarbaşı Mahallesi | DEM Parti | %47,7 | %38,1 | %83,4 | 337 |
| Uzungeçit-Tanin Mahallesi | AK Parti | %25,4 | %66,0 | %82,6 | 707 |
| Uzungeçit-Yenişehir Mahallesi | AK Parti | %38,0 | %42,2 | %82,0 | 832 |
| Yemişli Köyü | DEM Parti | %61,1 | %21,3 | %71,6 | 1.547 |
| Yeşilyova Mahallesi | DEM Parti | %75,2 | %22,7 | %72,3 | 1.363 |
İlgili sonuçlar