Şefaatli 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Şefaatli sonuçlarında AK Parti %34,0 ile birinci, MHP %22,8 ile ikinci; fark 11,2 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%32,4) 1,6 puan üstünde. İYİ Parti Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %20,8 (+16,2 puan). 52 mahalle ve köy arasından 23'ünde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Hallaçlı Köyü (%60,5); MHP en güçlü Gülpınar Köyü (%54,2). Katılım %84,5 (Türkiye %78,4).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Şefaatli 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Şefaatli, Yozgat, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Şefaatli | Yozgat | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 3.185 | %34,0 | %34,7 | %32,4 | +1,6 |
| MHP | 2.132 | %22,8 | %32,8 | %6,6 | +16,2 |
| İYİ Parti | 1.951 | %20,8 | %4,7 | %4,6 | +16,2 |
| CHP | 1.410 | %15,1 | %11,1 | %34,5 | −19,5 |
| Yeniden Refah | 368 | %3,9 | %11,6 | %7,0 | −3,0 |
| DEVA Partisi | 144 | %1,5 | %0,3 | %0,5 | +1,1 |
| Millet | 38 | %0,4 | %0,2 | %0,1 | +0,3 |
| HÜDA PAR | 33 | %0,4 | %0,1 | %0,7 | −0,3 |
| Büyük Birlik | 28 | %0,3 | %2,4 | %1,3 | −1,0 |
| Saadet | 26 | %0,3 | %0,9 | %1,3 | −1,0 |
| DP | 21 | %0,2 | %0,1 | %0,3 | −0,1 |
| BTP | 15 | %0,2 | %0,2 | %0,4 | −0,2 |
| TİP | 11 | %0,1 | %0,2 | %0,6 | −0,5 |
| DSP | 6 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
Şefaatli seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 71 | 11.615 | 9.820 | %84,5 | 9.368 | 452 |
Şefaatli mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | MHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akcami Köyü | Yeniden Refah | %11,8 | %19,6 | %94,2 | 69 |
| Akçakoyunlu Köyü | AK Parti | %27,5 | %22,5 | %72,7 | 55 |
| Alifakılı Köyü | MHP | %8,5 | %47,5 | %83,6 | 73 |
| Arife Köyü | CHP | %14,3 | %5,4 | %82,9 | 70 |
| Armağan Köyü | İYİ Parti | %27,3 | %24,2 | %106,1 | 33 |
| Bağlarbaşı Mahallesi | AK Parti | %39,7 | %25,2 | %88,7 | 415 |
| Bahçelievler Mahallesi | AK Parti | %41,7 | %24,6 | %84,6 | 1.461 |
| Başköy | İYİ Parti | %7,3 | %3,7 | %70,3 | 118 |
| Caferli Köyü | MHP | %18,8 | %42,0 | %93,4 | 76 |
| Cankılı Köyü | İYİ Parti | %16,0 | %8,0 | %48,1 | 52 |
| Cıcıklar Köyü | AK Parti | %34,8 | %28,8 | %98,6 | 72 |
| Cumhuriyet Mahallesi | AK Parti | %39,3 | %31,2 | %89,2 | 443 |
| Çaydoğan Köyü | İYİ Parti | %18,6 | %7,2 | %98,0 | 102 |
| Dedeli Köyü | Yeniden Refah | %23,9 | %11,3 | %89,0 | 163 |
| Ekinciuşağı Köyü | MHP | %33,3 | %34,8 | %94,4 | 72 |
| Fatih Mahallesi | AK Parti | %41,7 | %21,4 | %83,6 | 535 |
| Gülistan Köyü | AK Parti | %35,2 | %20,0 | %100,0 | 122 |
| Gülpınar Köyü | MHP | %37,5 | %54,2 | %96,0 | 25 |
| Güzelli Köyü | CHP | %7,3 | %0,0 | %91,3 | 46 |
| H.bayram Karabulut Mahallesi | AK Parti | %40,7 | %27,5 | %84,8 | 699 |
| Hallaçlı Köyü | AK Parti | %60,5 | %2,6 | %86,8 | 91 |
| Hamzalı Köyü | İYİ Parti | %12,5 | %22,2 | %97,4 | 78 |
| Hüyükkışla Köyü | İYİ Parti | %17,5 | %0,0 | %61,2 | 67 |
| İbrahimhacılı Köyü | AK Parti | %55,7 | %13,0 | %92,3 | 143 |
| İnceşehir Mahallesi | AK Parti | %38,1 | %22,0 | %83,5 | 278 |
| Kabacıoğlu Köyü | MHP | %25,3 | %26,5 | %94,6 | 93 |
| Kabakini Köyü | İYİ Parti | %15,1 | %22,6 | %88,6 | 167 |
| Kale Mahallesi | AK Parti | %36,0 | %29,1 | %80,0 | 651 |
| Karakaya Köyü | AK Parti | %50,0 | %8,3 | %104,2 | 24 |
| Karalar Mahallesi | AK Parti | %47,7 | %29,0 | %92,2 | 193 |
| Kaygılı Köyü | MHP | %19,0 | %40,5 | %64,0 | 136 |
| Kazlıuşağı Köyü | İYİ Parti | %30,3 | %11,2 | %94,8 | 96 |
| Kızılkoca Köyü | AK Parti | %34,8 | %17,4 | %82,6 | 121 |
| Kızılyar Köyü | MHP | %25,3 | %32,9 | %90,9 | 88 |
| Koçköy | MHP | %20,0 | %50,0 | %110,0 | 20 |
| Konaklı Mahallesi | AK Parti | %42,6 | %42,6 | %102,1 | 47 |
| Kumkuyu Köyü | MHP | %20,4 | %44,9 | %73,3 | 75 |
| Kuzayca Köyü | İYİ Parti | %25,0 | %14,0 | %82,0 | 510 |
| Küçükincirli Köyü | AK Parti | %40,6 | %27,5 | %58,3 | 120 |
| Osmanlı Köyü | AK Parti | %40,0 | %10,0 | %60,6 | 33 |
| Paşaköy | CHP | %20,2 | %14,1 | %88,0 | 565 |
| Rızvan Köyü | MHP | %6,1 | %37,9 | %74,5 | 94 |
| Saatlı Köyü | CHP | %24,1 | %3,4 | %63,3 | 49 |
| Saçlı Köyü | AK Parti | %39,5 | %23,5 | %93,5 | 93 |
| Sarıkent Köyü | İYİ Parti | %21,3 | %9,5 | %84,5 | 419 |
| Seydiyar Köyü | AK Parti | %50,3 | %15,8 | %94,9 | 195 |
| Şerefoğlu Köyü | AK Parti | %48,1 | %33,3 | %90,0 | 30 |
| Tahiroğlu Köyü | İYİ Parti | %21,4 | %0,0 | %74,5 | 141 |
| Temlik Köyü | İYİ Parti | %22,2 | %5,6 | %75,0 | 48 |
| Türüdüler Köyü | İYİ Parti | %18,4 | %15,8 | %67,9 | 56 |
| Yaylapınar Mahallesi | AK Parti | %33,3 | %25,2 | %90,5 | 168 |
| Yeni Mahallesi | AK Parti | %36,9 | %26,4 | %82,9 | 2.025 |
İlgili sonuçlar