Ardanuç 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Ardanuç sonuçlarında CHP %54,7 ile birinci, AK Parti %34,5 ile ikinci; fark 20,2 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%23,1) 31,6 puan üstünde. 50 mahalle ve köy arasından 36'sında CHP önde. CHP en güçlü Kapıköy (%96,3); AK Parti en güçlü Torbalı Köyü (%72,7). Katılım %85,8 (Türkiye %85,2).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Ardanuç 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Ardanuç, Artvin, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Ardanuç | Artvin | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 4.201 | %54,7 | %25,5 | %23,1 | +31,6 |
| AK Parti | 2.651 | %34,5 | %36,7 | %38,4 | −3,9 |
| MHP | 205 | %2,7 | %11,8 | %16,0 | −13,3 |
| DP | 168 | %2,2 | %7,6 | %3,8 | −1,7 |
| Anavatan | 141 | %1,8 | %0,6 | %0,8 | +1,1 |
| Saadet | 91 | %1,2 | %1,8 | %5,2 | −4,0 |
| BBP | 73 | %1,0 | %0,9 | %2,4 | −1,4 |
| DSP | 47 | %0,6 | %8,2 | %2,9 | −2,2 |
| Ödp | 36 | %0,5 | %1,8 | %0,2 | +0,3 |
| TKP | 31 | %0,4 | %0,3 | %0,2 | +0,2 |
| BTP | 22 | %0,3 | %2,2 | %0,4 | −0,1 |
| İp | 15 | %0,2 | %0,1 | %0,3 | −0,1 |
Ardanuç seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 66 | 9.127 | 7.835 | %85,8 | 7.681 | 154 |
Ardanuç mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akarsu Köyü | AK Parti | %26,5 | %50,6 | %95,5 | 88 |
| Anaçlı Köyü | CHP | %86,0 | %11,6 | %74,6 | 59 |
| Aşağıırmaklar Köyü | CHP | %71,0 | %22,6 | %72,6 | 135 |
| Aşıklar Köyü | CHP | %42,9 | %31,4 | %89,7 | 39 |
| Avcılar Köyü | CHP | %55,6 | %34,6 | %90,0 | 90 |
| Aydınköy | AK Parti | %24,4 | %63,0 | %84,5 | 394 |
| Bağlıca Köyü | CHP | %45,5 | %41,9 | %90,9 | 220 |
| Ballı Köyü | AK Parti | %31,0 | %33,6 | %87,8 | 131 |
| Beratlı Köyü | CHP | %41,7 | %19,4 | %87,8 | 41 |
| Bereket Köyü | CHP | %67,3 | %26,4 | %90,2 | 123 |
| Boyalı Köyü | CHP | %48,2 | %35,3 | %82,7 | 104 |
| Bulanık Köyü | CHP | %81,6 | %8,2 | %87,0 | 308 |
| Cevizli Köyü | CHP | %59,0 | %35,9 | %92,9 | 42 |
| Çakıllar Köyü | CHP | %89,1 | %8,7 | %88,9 | 54 |
| Çıralar Köyü | CHP | %50,0 | %42,9 | %107,7 | 13 |
| Ekşinar Köyü | AK Parti | %31,5 | %44,4 | %100,0 | 56 |
| Ferhatlı Köyü | AK Parti | %36,5 | %50,8 | %90,1 | 71 |
| Geçitli Köyü | CHP | %66,9 | %25,6 | %83,9 | 168 |
| Gökçe Köyü | CHP | %65,8 | %28,9 | %74,5 | 51 |
| Güleş Köyü | AK Parti | %33,4 | %59,3 | %91,4 | 336 |
| Gümüşhane Köyü | AK Parti | %19,8 | %58,1 | %96,6 | 89 |
| Hamurlu Köyü | DP | %27,8 | %22,2 | %69,2 | 26 |
| Harmanlı Köyü | CHP | %45,3 | %37,3 | %89,7 | 87 |
| Hisarlı Köyü | AK Parti | %39,5 | %50,0 | %76,5 | 51 |
| İncilli Köyü | CHP | %82,5 | %10,5 | %82,6 | 69 |
| Kapıköy | CHP | %96,3 | %3,7 | %80,0 | 35 |
| Karlı Köyü | CHP | %59,3 | %24,1 | %93,1 | 58 |
| Kaşıkçı Köyü | CHP | %61,5 | %30,8 | %108,3 | 12 |
| Kızılcık Köyü | CHP | %70,5 | %21,0 | %87,9 | 124 |
| Konaklı Köyü | CHP | %57,7 | %30,8 | %87,6 | 89 |
| Kutlu Köyü | CHP | %59,2 | %26,8 | %91,4 | 81 |
| Merkez Mahallesi | CHP | %61,0 | %30,6 | %84,1 | 4.477 |
| Meşeköy | CHP | %52,2 | %34,8 | %88,9 | 27 |
| Müezzinler Köyü | CHP | %60,0 | %28,9 | %100,0 | 45 |
| Naldöken Köyü | CHP | %44,4 | %36,1 | %97,3 | 37 |
| Ovacık Köyü | CHP | %55,7 | %36,7 | %87,8 | 90 |
| Örtülü Köyü | CHP | %42,9 | %28,6 | %100,0 | 29 |
| Peynirli Köyü | AK Parti | %31,9 | %59,0 | %89,8 | 187 |
| Sakarya Köyü | AK Parti | %24,0 | %61,0 | %87,8 | 115 |
| Soğanlı Köyü | AK Parti | %23,9 | %54,3 | %88,0 | 158 |
| Tepedüzü Köyü | CHP | %48,5 | %39,6 | %79,5 | 132 |
| Torbalı Köyü | AK Parti | %9,1 | %72,7 | %104,5 | 22 |
| Tosunlu Köyü | CHP | %44,8 | %36,2 | %87,8 | 123 |
| Tütünlü Köyü | CHP | %77,8 | %14,1 | %81,7 | 126 |
| Ustalar Köyü | CHP | %70,0 | %30,0 | %84,6 | 13 |
| Yaylacık Köyü | CHP | %68,8 | %25,0 | %76,2 | 21 |
| Yolağzı Köyü | CHP | %53,8 | %38,5 | %90,0 | 30 |
| Yolüstü Köyü | CHP | %53,9 | %34,9 | %94,6 | 167 |
| Yukarıırmaklar Köyü | AK Parti | %48,3 | %48,3 | %67,4 | 43 |
| Zekeriyaköy | CHP | %51,4 | %20,0 | %85,4 | 41 |
İlgili sonuçlar