Arhavi 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Arhavi sonuçlarında AK Parti %32,3 ile birinci, CHP %22,2 ile ikinci; fark 10,1 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%38,4) 6,1 puan altında. Bağımsızlar Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %16,4 (+16,0 puan). 37 mahalle ve köy arasından 28'inde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Arılı Köyü (%79,2); CHP en güçlü Yemişlik Mahallesi (%40,0). Katılım %85,2 (Türkiye %85,2).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Arhavi 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Arhavi, Artvin, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Arhavi | Artvin | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 3.744 | %32,3 | %36,7 | %38,4 | −6,1 |
| CHP | 2.571 | %22,2 | %25,5 | %23,1 | −0,9 |
| Bağımsızlar | 1.901 | %16,4 | %2,2 | %0,4 | +16,0 |
| DP | 1.413 | %12,2 | %7,6 | %3,8 | +8,3 |
| MHP | 1.015 | %8,8 | %11,8 | %16,0 | −7,2 |
| DSP | 317 | %2,7 | %8,2 | %2,9 | −0,1 |
| Saadet | 253 | %2,2 | %1,8 | %5,2 | −3,0 |
| BTP | 214 | %1,8 | %2,2 | %0,4 | +1,4 |
| EMEP | 81 | %0,7 | %0,3 | %0,1 | +0,6 |
| BBP | 59 | %0,5 | %0,9 | %2,4 | −1,9 |
| Ödp | 20 | %0,2 | %1,8 | %0,2 | +0,0 |
| TKP | 12 | %0,1 | %0,3 | %0,2 | −0,1 |
Arhavi seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 70 | 13.911 | 11.855 | %85,2 | 11.600 | 255 |
Arhavi mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Arılı Köyü | AK Parti | %79,2 | %2,4 | %95,4 | 131 |
| Aşağı Hacılar Mahallesi | AK Parti | %31,7 | %24,3 | %83,1 | 1.019 |
| Aşağışahinler Köyü | AK Parti | %41,5 | %31,7 | %85,4 | 48 |
| Balıklı Köyü | AK Parti | %30,0 | %17,5 | %89,4 | 47 |
| Başköy | Bağımsızlar | %33,7 | %4,8 | %94,3 | 88 |
| Boğaziçi Mahallesi | AK Parti | %30,0 | %27,6 | %83,5 | 3.012 |
| Boyuncuk Köyü | Bağımsızlar | %23,5 | %5,9 | %106,3 | 16 |
| Cumhuriyet Mahallesi | AK Parti | %31,6 | %17,9 | %88,9 | 664 |
| Derecik Köyü | AK Parti | %47,2 | %2,8 | %63,2 | 57 |
| Dereüstü Köyü | AK Parti | %44,4 | %12,7 | %89,9 | 159 |
| Dikyamaç Köyü | AK Parti | %63,9 | %4,9 | %73,8 | 84 |
| Dülgerli Köyü | Bağımsızlar | %30,6 | %3,6 | %86,0 | 236 |
| Güneşli Köyü | AK Parti | %69,7 | %15,8 | %91,7 | 84 |
| Güngören Köyü | DP | %27,3 | %15,9 | %92,4 | 145 |
| Gürgencik Köyü | AK Parti | %36,7 | %16,7 | %93,8 | 32 |
| Kale Mahallesi | AK Parti | %43,3 | %19,0 | %90,4 | 407 |
| Kavakköy | AK Parti | %33,1 | %31,2 | %87,1 | 428 |
| Kemerköprü Köyü | AK Parti | %28,3 | %22,8 | %93,0 | 100 |
| Kestanealan Köyü | Bağımsızlar | %16,7 | %7,6 | %87,0 | 77 |
| Kireçlik Köyü | AK Parti | %37,3 | %9,8 | %85,2 | 122 |
| Konaklı Köyü | AK Parti | %29,9 | %21,6 | %87,7 | 228 |
| Küçükköy | AK Parti | %71,7 | %3,8 | %79,1 | 67 |
| Musazade Mahallesi | AK Parti | %26,9 | %25,7 | %83,7 | 4.588 |
| Ortaköy | AK Parti | %47,8 | %0,0 | %82,1 | 28 |
| Sırtoba Köyü | AK Parti | %54,1 | %5,4 | %85,2 | 88 |
| Soğucak Köyü | AK Parti | %36,8 | %5,3 | %96,7 | 61 |
| Şenköy | AK Parti | %37,5 | %8,3 | %89,3 | 28 |
| Tepeyurt Köyü | Bağımsızlar | %23,8 | %3,6 | %92,4 | 92 |
| Ulaş Köyü | AK Parti | %51,2 | %23,3 | %89,6 | 96 |
| Ulukent Köyü | Bağımsızlar | %34,0 | %4,1 | %89,0 | 109 |
| Üçırmak Köyü | Bağımsızlar | %13,2 | %2,6 | %97,4 | 78 |
| Üçler Köyü | AK Parti | %61,6 | %1,4 | %97,4 | 78 |
| Yemişlik Mahallesi | CHP | %29,4 | %40,0 | %84,1 | 295 |
| Yıldızlı Köyü | AK Parti | %57,1 | %4,8 | %77,8 | 27 |
| Yolgeçen Köyü | AK Parti | %45,1 | %7,5 | %82,7 | 277 |
| Yukarı Hacılar Mahallesi | AK Parti | %37,9 | %16,5 | %86,2 | 688 |
| Yukarışahinler Köyü | AK Parti | %26,9 | %17,6 | %93,7 | 127 |
İlgili sonuçlar