Artvin Merkez 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Artvin Merkez sonuçlarında AK Parti %39,1 ile birinci, CHP %30,4 ile ikinci; fark 8,7 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%38,4) 0,7 puan üstünde. CHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %30,4 (+7,4 puan). 43 mahalle ve köy arasından 32'sinde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Pırnallı Köyü (%73,5); CHP en güçlü Ballıüzüm Köyü (%51,2). Katılım %86,0 (Türkiye %85,2).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Artvin Merkez 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Artvin Merkez, Artvin, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Artvin Merkez | Artvin | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 7.454 | %39,1 | %36,7 | %38,4 | +0,7 |
| CHP | 5.804 | %30,4 | %25,5 | %23,1 | +7,4 |
| DP | 2.092 | %11,0 | %7,6 | %3,8 | +7,1 |
| DSP | 1.576 | %8,3 | %8,2 | %2,9 | +5,4 |
| MHP | 1.114 | %5,8 | %11,8 | %16,0 | −10,1 |
| Saadet | 458 | %2,4 | %1,8 | %5,2 | −2,8 |
| BBP | 160 | %0,8 | %0,9 | %2,4 | −1,5 |
| Ödp | 117 | %0,6 | %1,8 | %0,2 | +0,4 |
| BTP | 99 | %0,5 | %2,2 | %0,4 | +0,1 |
| Anavatan | 88 | %0,5 | %0,6 | %0,8 | −0,3 |
| TKP | 53 | %0,3 | %0,3 | %0,2 | +0,1 |
| İp | 37 | %0,2 | %0,1 | %0,3 | −0,1 |
| EMEP | 16 | %0,1 | %0,3 | %0,1 | −0,0 |
Artvin Merkez seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 109 | 22.678 | 19.513 | %86,0 | 19.068 | 445 |
Artvin Merkez mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Ağıllar Köyü | AK Parti | %30,0 | %20,0 | %80,8 | 26 |
| Ahlat Köyü | DP | %28,2 | %23,9 | %94,8 | 77 |
| Alabalık Köyü | AK Parti | %60,6 | %13,8 | %84,7 | 131 |
| Aşağımaden Köyü | DSP | %14,6 | %11,8 | %84,7 | 393 |
| Bağcılar Köyü | AK Parti | %67,5 | %2,5 | %93,2 | 88 |
| Bakırköy | CHP | %30,7 | %40,0 | %97,6 | 85 |
| Balcıoğlu Mahallesi | CHP | %29,9 | %49,3 | %89,6 | 685 |
| Ballıüzüm Köyü | CHP | %34,9 | %51,2 | %95,7 | 46 |
| Beşağıl Köyü | AK Parti | %29,6 | %29,6 | %86,0 | 150 |
| Çamlık Mahallesi | AK Parti | %38,4 | %35,9 | %88,2 | 2.239 |
| Çarşı Mahallesi | CHP | %33,6 | %38,5 | %84,2 | 5.464 |
| Çayağzı Mahallesi | AK Parti | %44,5 | %23,8 | %84,0 | 1.695 |
| Çimenli Köyü | AK Parti | %39,4 | %15,2 | %99,0 | 104 |
| Dere Mahallesi | CHP | %35,3 | %38,7 | %85,8 | 2.418 |
| Derinköy | DP | %22,6 | %12,9 | %96,9 | 32 |
| Dikmenli Köyü | AK Parti | %41,2 | %31,4 | %101,9 | 53 |
| Dokuzoğul Köyü | DSP | %27,3 | %20,8 | %86,7 | 90 |
| Erenler Köyü | AK Parti | %38,5 | %22,6 | %86,5 | 245 |
| Fıstıklı Köyü | AK Parti | %38,1 | %33,3 | %100,0 | 85 |
| Hamamlı Köyü | AK Parti | %31,8 | %23,6 | %99,2 | 118 |
| Hızarlı Köyü | DSP | %31,6 | %13,9 | %79,0 | 100 |
| Kalburlu Köyü | AK Parti | %42,0 | %36,0 | %94,3 | 53 |
| Köseler Köyü | AK Parti | %55,0 | %25,0 | %74,1 | 27 |
| Okumuşlar Köyü | AK Parti | %69,2 | %15,4 | %65,0 | 20 |
| Ormanlı Köyü | AK Parti | %58,7 | %20,3 | %89,2 | 158 |
| Orta Mahallesi | AK Parti | %37,4 | %32,0 | %84,7 | 2.636 |
| Ortaköy | AK Parti | %61,0 | %4,9 | %87,1 | 982 |
| Oruçlu Köyü | AK Parti | %41,7 | %31,0 | %83,0 | 106 |
| Pırnallı Köyü | AK Parti | %73,5 | %5,3 | %96,4 | 138 |
| Sakalar Köyü | AK Parti | %71,2 | %0,9 | %93,8 | 226 |
| Salkımlı Köyü | AK Parti | %34,8 | %31,3 | %76,4 | 318 |
| Sarıbudak Köyü | AK Parti | %42,9 | %20,6 | %94,8 | 134 |
| Seyitler Köyü | AK Parti | %28,5 | %27,3 | %89,9 | 871 |
| Sümbüllü Köyü | AK Parti | %36,5 | %28,4 | %96,2 | 79 |
| Şehitlik Köyü | AK Parti | %34,5 | %27,8 | %88,5 | 331 |
| Taşlıca Köyü | AK Parti | %65,7 | %17,6 | %84,8 | 132 |
| Tütüncüler Köyü | AK Parti | %53,9 | %6,7 | %92,3 | 234 |
| Varlık Köyü | AK Parti | %53,6 | %15,9 | %87,0 | 177 |
| Vezirköy | CHP | %34,3 | %36,2 | %92,4 | 118 |
| Yanıklı Köyü | AK Parti | %58,3 | %6,8 | %84,4 | 390 |
| Yeni Mahallesi | AK Parti | %49,6 | %28,6 | %81,5 | 967 |
| Yukarımaden Köyü | AK Parti | %39,6 | %36,8 | %81,7 | 131 |
| Zeytinlik Köyü | AK Parti | %33,6 | %17,8 | %86,5 | 126 |
İlgili sonuçlar