Hopa 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Hopa sonuçlarında CHP %30,8 ile birinci, AK Parti %28,2 ile ikinci; fark 2,6 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%23,1) 7,7 puan üstünde. DSP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %12,6 (+9,8 puan). 38 mahalle ve köy arasından 15'inde CHP önde. CHP en güçlü Ortahopa Mahallesi (%53,8); AK Parti en güçlü Güvercinli Köyü (%84,8). Katılım %85,1 (Türkiye %85,2).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Hopa 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Hopa, Artvin, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Hopa | Artvin | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 5.646 | %30,8 | %25,5 | %23,1 | +7,7 |
| AK Parti | 5.163 | %28,2 | %36,7 | %38,4 | −10,2 |
| DSP | 2.316 | %12,6 | %8,2 | %2,9 | +9,8 |
| MHP | 2.137 | %11,7 | %11,8 | %16,0 | −4,3 |
| Ödp | 1.239 | %6,8 | %1,8 | %0,2 | +6,6 |
| DP | 605 | %3,3 | %7,6 | %3,8 | −0,5 |
| BTP | 455 | %2,5 | %2,2 | %0,4 | +2,1 |
| Saadet | 244 | %1,3 | %1,8 | %5,2 | −3,9 |
| EMEP | 201 | %1,1 | %0,3 | %0,1 | +1,0 |
| Anavatan | 158 | %0,9 | %0,6 | %0,8 | +0,1 |
| BBP | 81 | %0,4 | %0,9 | %2,4 | −1,9 |
| TKP | 46 | %0,3 | %0,3 | %0,2 | +0,0 |
| İp | 31 | %0,2 | %0,1 | %0,3 | −0,1 |
Hopa seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 88 | 22.012 | 18.739 | %85,1 | 18.322 | 417 |
Hopa mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akdere Köyü | CHP | %29,9 | %19,5 | %87,9 | 99 |
| Balıkköy | CHP | %32,7 | %13,6 | %83,6 | 134 |
| Başköy | AK Parti | %31,0 | %31,0 | %94,6 | 92 |
| Başoba Köyü | CHP | %41,1 | %13,7 | %82,8 | 354 |
| Bucak Mahallesi | CHP | %46,8 | %25,6 | %91,6 | 404 |
| Cumhuriyet Mahallesi | CHP | %37,0 | %27,5 | %90,6 | 309 |
| Çamlı Köyü | AK Parti | %33,4 | %39,6 | %88,5 | 390 |
| Çamurlu Köyü | AK Parti | %8,0 | %35,0 | %83,2 | 345 |
| Çavuşlu Köyü | DSP | %15,1 | %6,3 | %75,7 | 444 |
| Çimenli Köyü | MHP | %16,2 | %32,0 | %85,7 | 231 |
| Dereiçi Köyü | AK Parti | %27,3 | %27,3 | %94,0 | 83 |
| Esenkıyı Köyü | CHP | %51,8 | %23,0 | %77,3 | 185 |
| Eşmekaya Köyü | AK Parti | %8,3 | %47,2 | %84,0 | 262 |
| Gümüşdere Köyü | CHP | %38,8 | %38,1 | %88,9 | 153 |
| Güneşli Köyü | CHP | %34,6 | %19,2 | %73,0 | 74 |
| Güvercinli Köyü | AK Parti | %6,5 | %84,8 | %85,2 | 108 |
| Hendek Köyü | DSP | %11,3 | %13,2 | %70,1 | 77 |
| Karaosmaniye Köyü | MHP | %13,4 | %16,5 | %94,2 | 137 |
| Kayaköy | AK Parti | %13,7 | %31,8 | %58,4 | 450 |
| Kazimiye Köyü | MHP | %14,2 | %14,9 | %89,8 | 167 |
| Kemalpaşa-Cumhuriyet Mahallesi | CHP | %30,2 | %30,0 | %87,1 | 1.680 |
| Kemalpaşa-Selimiye Mahallesi | DP | %30,7 | %17,3 | %93,0 | 201 |
| Kemalpaşa-Uzunyalı Mahallesi | CHP | %24,4 | %21,9 | %89,2 | 1.255 |
| Koyuncular Köyü | MHP | %27,5 | %27,5 | %74,9 | 447 |
| Köprücü Köyü | AK Parti | %35,8 | %48,3 | %71,3 | 526 |
| Liman Köyü | AK Parti | %41,2 | %46,6 | %80,1 | 186 |
| Merkez Kuledibi Mahallesi | CHP | %39,1 | %27,2 | %85,9 | 2.402 |
| Ortahopa Mahallesi | CHP | %53,8 | %24,9 | %85,1 | 2.061 |
| Osmaniye Köyü | CHP | %41,2 | %20,6 | %83,6 | 342 |
| Pınarlı Köyü | MHP | %23,0 | %10,8 | %74,3 | 101 |
| Sarp Köyü | CHP | %39,0 | %22,0 | %77,9 | 199 |
| Subaşı Köyü | AK Parti | %6,3 | %43,8 | %89,0 | 181 |
| Sugören Köyü | AK Parti | %30,4 | %32,8 | %84,3 | 915 |
| Sundura Mahallesi | AK Parti | %24,3 | %28,7 | %87,7 | 6.066 |
| Üçkardeş Köyü | CHP | %32,4 | %22,5 | %88,7 | 115 |
| Yeşilköy | AK Parti | %40,7 | %50,6 | %94,3 | 87 |
| Yoldere Köyü | DSP | %29,3 | %22,4 | %79,7 | 399 |
| Yukarı Kuledibi Mahallesi | AK Parti | %30,9 | %34,5 | %88,6 | 351 |
İlgili sonuçlar