Divriği 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Divriği sonuçlarında CHP %56,7 ile birinci, AK Parti %19,6 ile ikinci; fark 37,1 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%23,1) 33,6 puan üstünde. Ödp Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %6,3 (+6,1 puan). 133 mahalle ve köy arasından 104'ünde CHP önde. CHP en güçlü Avşarcık Köyü (%100,0); AK Parti en güçlü Atmalıoğlu Köyü (%100,0). Katılım %84,2 (Türkiye %85,2).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Divriği 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Divriği, Sivas, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Divriği | Sivas | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 6.395 | %56,7 | %12,7 | %23,1 | +33,6 |
| AK Parti | 2.210 | %19,6 | %33,1 | %38,4 | −18,8 |
| MHP | 1.063 | %9,4 | %8,7 | %16,0 | −6,5 |
| Ödp | 711 | %6,3 | %0,3 | %0,2 | +6,1 |
| DP | 357 | %3,2 | %0,5 | %3,8 | −0,7 |
| BBP | 299 | %2,7 | %36,2 | %2,4 | +0,3 |
| Saadet | 97 | %0,9 | %5,5 | %5,2 | −4,3 |
| DSP | 80 | %0,7 | %1,5 | %2,9 | −2,1 |
| TKP | 27 | %0,2 | %0,2 | %0,2 | +0,0 |
| İp | 27 | %0,2 | %0,1 | %0,3 | −0,0 |
| BTP | 17 | %0,2 | %0,7 | %0,4 | −0,3 |
Divriği seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 143 | 13.611 | 11.464 | %84,2 | 11.283 | 181 |
Divriği mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Abuçimen Mahallesi | AK Parti | %23,1 | %38,5 | %88,2 | 228 |
| Adatepe Köyü | AK Parti | %40,8 | %48,7 | %84,2 | 95 |
| Ağaçlıgöl Köyü | AK Parti | %38,9 | %61,1 | %90,5 | 21 |
| Ahmetpaşa Mahallesi | CHP | %47,0 | %25,8 | %86,8 | 592 |
| Akbaba Köyü | CHP | %92,3 | %0,0 | %92,9 | 28 |
| Akmeşe Köyü | CHP | %88,8 | %1,1 | %80,5 | 113 |
| Akpelit Köyü | CHP | %66,7 | %16,7 | %62,5 | 48 |
| Arhusu Mahallesi | CHP | %82,9 | %3,0 | %85,4 | 362 |
| Arıkbaşı Köyü | CHP | %84,8 | %0,0 | %78,6 | 42 |
| Aşağıhamam Mahallesi | CHP | %36,8 | %18,1 | %83,0 | 194 |
| Atmalıoğlu Köyü | AK Parti | %0,0 | %100,0 | %66,7 | 33 |
| Avşarcık Köyü | CHP | %100,0 | %0,0 | %69,0 | 29 |
| Bahçeli Köyü | CHP | %81,3 | %0,0 | %88,9 | 18 |
| Bahtiyar Köyü | CHP | %76,2 | %14,3 | %84,0 | 25 |
| Balova Köyü | CHP | %91,7 | %0,0 | %100,0 | 12 |
| Başören Köyü | CHP | %96,7 | %0,0 | %58,8 | 51 |
| Bayırlı Köyü | CHP | %91,5 | %0,0 | %79,7 | 59 |
| Bayırüstü Köyü | CHP | %96,7 | %0,0 | %85,9 | 71 |
| Beldibi Köyü | AK Parti | %0,0 | %61,5 | %57,8 | 45 |
| Beyköy | CHP | %97,0 | %0,0 | %89,2 | 37 |
| Ceditpaşa Mahallesi | CHP | %67,8 | %6,1 | %87,5 | 384 |
| Çakırağa Köyü | CHP | %91,7 | %0,0 | %52,2 | 23 |
| Çakırtarla Köyü | MHP | %44,4 | %0,0 | %90,0 | 10 |
| Çakmakdüzü Köyü | CHP | %98,3 | %0,0 | %80,0 | 75 |
| Çamlık Köyü | CHP | %71,1 | %10,5 | %73,1 | 52 |
| Çamurlu Köyü | CHP | %82,8 | %0,0 | %80,6 | 36 |
| Çayören Köyü | CHP | %97,5 | %0,0 | %60,6 | 71 |
| Çayözü Köyü | CHP | %88,9 | %0,0 | %100,0 | 63 |
| Çiğdemli Köyü | CHP | %90,6 | %2,1 | %78,2 | 124 |
| Çitme Köyü | CHP | %50,0 | %30,0 | %40,0 | 25 |
| Çobandurağı Köyü | AK Parti | %39,6 | %45,8 | %98,0 | 49 |
| Çukuröz Köyü | CHP | %86,0 | %0,0 | %84,3 | 51 |
| Demirdağ Köyü | CHP | %100,0 | %0,0 | %80,7 | 57 |
| Demirdağ Mahallesi | AK Parti | %20,6 | %26,3 | %78,7 | 656 |
| Derimli Köyü | CHP | %88,1 | %0,0 | %102,2 | 46 |
| Dikmeçay Köyü | CHP | %61,4 | %0,0 | %74,0 | 77 |
| Diktaş Köyü | CHP | %80,8 | %0,0 | %100,0 | 27 |
| Dillioğlu Mahallesi | AK Parti | %13,1 | %47,7 | %85,4 | 130 |
| Dişbudak Köyü | CHP | %100,0 | %0,0 | %69,6 | 23 |
| Dumluca Köyü | CHP | %90,0 | %0,0 | %71,4 | 42 |
| Duruköy | AK Parti | %4,2 | %89,6 | %96,1 | 51 |
| Eğrisu Köyü | CHP | %75,5 | %6,1 | %82,0 | 61 |
| Ekinbaşı Köyü | CHP | %100,0 | %0,0 | %80,0 | 30 |
| Erikli Köyü | CHP | %95,2 | %0,0 | %56,8 | 37 |
| Eskibeyli Köyü | CHP | %83,9 | %3,2 | %67,4 | 92 |
| Gedikbaşı Köyü | CHP | %62,5 | %12,5 | %66,7 | 72 |
| Gezey Köyü | — | %0,0 | %0,0 | %0,0 | 8 |
| Gökçebel Köyü | CHP | %88,6 | %2,9 | %87,8 | 41 |
| Gökçecamii Mahallesi | AK Parti | %9,9 | %58,3 | %86,4 | 177 |
| Gökçeharman Köyü | CHP | %40,5 | %21,4 | %100,0 | 44 |
| Gölören Köyü | CHP | %62,7 | %0,0 | %88,1 | 67 |
| Göndüren Köyü | CHP | %67,3 | %0,0 | %77,6 | 67 |
| Gözecik Köyü | CHP | %92,9 | %0,0 | %73,7 | 19 |
| Güllübağ Mahallesi | CHP | %69,2 | %10,8 | %83,8 | 501 |
| Güllüce Köyü | CHP | %96,7 | %0,0 | %71,4 | 42 |
| Günbahçe Köyü | CHP | %92,1 | %0,0 | %84,4 | 45 |
| Güneş Köyü | CHP | %94,1 | %0,0 | %73,6 | 72 |
| Güneyevler Köyü | CHP | %75,9 | %0,9 | %86,2 | 138 |
| Güresin Köyü | AK Parti | %24,4 | %33,3 | %96,3 | 81 |
| Gürpınar Köyü | CHP | %89,8 | %0,0 | %72,5 | 69 |
| Güvenkaya Köyü | CHP | %83,3 | %0,0 | %86,7 | 15 |
| Hacıkumru Mahallesi | CHP | %81,4 | %6,4 | %91,6 | 297 |
| Hacıosmanmescidi Mahallesi | MHP | %20,6 | %31,8 | %86,1 | 274 |
| Handere Köyü | AK Parti | %0,0 | %100,0 | %40,7 | 27 |
| Höbek Köyü | CHP | %83,4 | %0,7 | %93,3 | 163 |
| İkizbaşak Köyü | CHP | %89,5 | %10,5 | %95,0 | 20 |
| İmamoğlu Mahallesi | CHP | %63,5 | %14,3 | %88,4 | 345 |
| İmirhan Köyü | CHP | %100,0 | %0,0 | %42,3 | 26 |
| İnanlı Köyü | CHP | %61,5 | %0,0 | %96,3 | 27 |
| İncirlipınar Köyü | Ödp | %46,4 | %3,6 | %71,8 | 39 |
| Kale Mahallesi | AK Parti | %36,8 | %37,6 | %89,6 | 450 |
| Kalealtı Mahallesi | AK Parti | %20,3 | %60,2 | %85,6 | 139 |
| Kaledibi Köyü | CHP | %82,4 | %5,9 | %89,5 | 19 |
| Karaağaçlı Köyü | Ödp | %35,3 | %11,8 | %63,0 | 27 |
| Karakale Köyü | CHP | %93,9 | %0,0 | %75,0 | 44 |
| Karakuzulu Köyü | CHP | %63,2 | %0,0 | %86,4 | 22 |
| Karamahmut Mahallesi | AK Parti | %34,8 | %38,2 | %91,2 | 102 |
| Karaman Köyü | CHP | %94,4 | %0,0 | %75,0 | 24 |
| Karasar Köyü | CHP | %89,9 | %0,0 | %80,2 | 86 |
| Karayusuf Mahallesi | AK Parti | %30,0 | %42,6 | %89,0 | 218 |
| Karşıkonak Köyü | CHP | %97,1 | %0,0 | %66,7 | 51 |
| Kavaklısu Köyü | CHP | %67,6 | %11,8 | %64,8 | 54 |
| Kayaburun Köyü | CHP | %71,2 | %0,9 | %89,6 | 125 |
| Kayacık Köyü | CHP | %89,1 | %0,0 | %77,4 | 146 |
| Keçikaya Köyü | CHP | %87,0 | %0,0 | %69,7 | 33 |
| Kekliktepe Köyü | CHP | %90,9 | %0,0 | %92,0 | 25 |
| Kemenkeş Mahallesi | CHP | %52,5 | %13,8 | %86,2 | 283 |
| Kesme Köyü | AK Parti | %27,6 | %58,3 | %87,0 | 146 |
| Kırkgöz Köyü | CHP | %77,8 | %0,0 | %52,9 | 17 |
| Kızılcaören Köyü | CHP | %59,6 | %17,0 | %87,5 | 56 |
| Kocapaşa Mahallesi | CHP | %47,3 | %25,9 | %86,4 | 367 |
| Kuluncak Köyü | CHP | %51,7 | %0,0 | %87,9 | 33 |
| Küçük Hüseyin Mahallesi | AK Parti | %8,5 | %57,3 | %91,7 | 276 |
| Kültürlü Mahallesi | AK Parti | %9,4 | %50,0 | %86,8 | 114 |
| Maden Mahallesi | CHP | %71,4 | %14,3 | %55,6 | 27 |
| Madenli Köyü | CHP | %82,1 | %14,9 | %87,2 | 78 |
| Maltepe Köyü | CHP | %35,0 | %21,0 | %97,1 | 103 |
| Mercantepe Mahallesi | AK Parti | %23,9 | %37,6 | %91,2 | 228 |
| Mursal Köyü | CHP | %89,6 | %4,9 | %78,5 | 214 |
| Oğulbey Köyü | CHP | %80,0 | %0,0 | %38,5 | 13 |
| Olukman Köyü | CHP | %70,1 | %0,0 | %100,0 | 68 |
| Ortaköy | AK Parti | %0,0 | %83,3 | %85,7 | 14 |
| Ovacık Köyü | CHP | %92,2 | %0,0 | %85,7 | 105 |
| Oyuktepe Köyü | CHP | %63,6 | %18,2 | %100,0 | 11 |
| Ödek Köyü | CHP | %76,9 | %11,5 | %81,4 | 97 |
| Ölçekli Köyü | CHP | %95,8 | %0,0 | %92,2 | 77 |
| Özbağı Köyü | CHP | %89,2 | %0,0 | %62,7 | 59 |
| Purunönü Köyü | CHP | %71,4 | %0,0 | %50,0 | 28 |
| Selimoğlu Köyü | CHP | %66,7 | %8,3 | %70,6 | 17 |
| Sırçalı Köyü | CHP | %85,1 | %0,0 | %96,0 | 50 |
| Sincan Köyü | CHP | %84,7 | %1,0 | %84,6 | 117 |
| Soğucak Köyü | CHP | %57,4 | %0,0 | %90,0 | 60 |
| Susuzlar Köyü | CHP | %76,7 | %7,0 | %95,7 | 47 |
| Susuzören Köyü | CHP | %63,6 | %0,0 | %84,6 | 26 |
| Süleymanağa Mahallesi | CHP | %58,6 | %14,8 | %87,2 | 273 |
| Şahinköy | CHP | %73,3 | %6,7 | %60,0 | 25 |
| Tepehan Köyü | CHP | %95,2 | %0,0 | %44,7 | 47 |
| Turabali Mahallesi | AK Parti | %34,9 | %39,4 | %90,2 | 419 |
| Ulucamii Mahallesi | CHP | %71,2 | %13,3 | %89,4 | 527 |
| Uluçayır Köyü | CHP | %100,0 | %0,0 | %90,5 | 21 |
| Uzunbağ Köyü | CHP | %75,0 | %0,0 | %80,0 | 55 |
| Uzunkaya Köyü | CHP | %66,7 | %3,9 | %100,0 | 51 |
| Üçpınar Köyü | CHP | %90,9 | %0,0 | %75,0 | 44 |
| Ürük Köyü | CHP | %62,7 | %3,4 | %98,4 | 62 |
| Yağbasan Köyü | CHP | %92,2 | %3,3 | %81,0 | 116 |
| Yalnızsöğüt Köyü | CHP | %82,9 | %0,0 | %76,0 | 50 |
| Yazı Köyü | CHP | %90,9 | %0,0 | %91,7 | 24 |
| Yerliçay Köyü | CHP | %57,1 | %7,1 | %53,8 | 26 |
| Yeşilyayla Köyü | CHP | %85,2 | %0,0 | %87,1 | 70 |
| Yeşilyol Köyü | AK Parti | %11,8 | %85,3 | %97,1 | 35 |
| Yusufşeyh Köyü | CHP | %86,7 | %3,3 | %85,7 | 35 |
| Yuva Köyü | CHP | %97,1 | %0,0 | %73,1 | 52 |
| Zeliha Hatun Mahallesi | AK Parti | %28,1 | %41,4 | %84,6 | 312 |
İlgili sonuçlar