Gürün 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Gürün sonuçlarında AK Parti %31,2 ile birinci, BBP %23,5 ile ikinci; fark 7,6 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%38,4) 7,2 puan altında. BBP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %23,5 (+21,2 puan). 79 mahalle ve köy arasından 34'ünde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Güllübucak Köyü (%100,0); BBP en güçlü Sularbaşı Köyü (%56,6). Katılım %84,6 (Türkiye %85,2).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Gürün 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Gürün, Sivas, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Gürün | Sivas | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 3.707 | %31,2 | %33,1 | %38,4 | −7,2 |
| BBP | 2.797 | %23,5 | %36,2 | %2,4 | +21,2 |
| CHP | 2.555 | %21,5 | %12,7 | %23,1 | −1,6 |
| MHP | 1.291 | %10,9 | %8,7 | %16,0 | −5,1 |
| Saadet | 744 | %6,3 | %5,5 | %5,2 | +1,1 |
| DSP | 689 | %5,8 | %1,5 | %2,9 | +2,9 |
| BTP | 70 | %0,6 | %0,7 | %0,4 | +0,2 |
| TKP | 43 | %0,4 | %0,2 | %0,2 | +0,1 |
Gürün seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 102 | 14.303 | 12.097 | %84,6 | 11.896 | 201 |
Gürün mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | BBP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akdere Köyü | AK Parti | %63,9 | %5,6 | %67,9 | 53 |
| Akpınar Köyü | CHP | %14,3 | %4,8 | %75,0 | 28 |
| Aksu Mahallesi | CHP | %23,4 | %16,6 | %86,0 | 207 |
| Ayvalı Köyü | BBP | %32,9 | %37,4 | %83,6 | 347 |
| Bağlıçay Köyü | CHP | %0,0 | %0,0 | %81,9 | 83 |
| Bahçeiçi Köyü | AK Parti | %61,7 | %32,0 | %64,3 | 199 |
| Başören Köyü | AK Parti | %38,1 | %12,7 | %59,3 | 108 |
| Beypınarı Köyü | BBP | %15,3 | %39,4 | %85,9 | 398 |
| Bozhüyük Köyü | CHP | %18,8 | %0,0 | %106,7 | 30 |
| Böğrüdelik Köyü | BBP | %11,9 | %31,0 | %84,0 | 50 |
| Burçevi Mahallesi | AK Parti | %29,5 | %18,5 | %89,8 | 255 |
| Camiliyurt Köyü | CHP | %0,0 | %0,0 | %100,0 | 29 |
| Çamlıca Köyü | BBP | %23,6 | %49,0 | %84,1 | 460 |
| Çayboyu Mahallesi | AK Parti | %45,6 | %21,1 | %87,0 | 843 |
| Çiçekyurt Köyü | CHP | %28,0 | %6,0 | %86,4 | 59 |
| Davulhüyük Köyü | CHP | %32,8 | %5,8 | %90,7 | 151 |
| Dayakpınar Köyü | AK Parti | %37,1 | %6,5 | %84,9 | 73 |
| Deveçayırı Köyü | CHP | %7,1 | %14,3 | %82,4 | 17 |
| Dürmepınar Köyü | BBP | %27,0 | %40,5 | %100,0 | 38 |
| Erdoğan Köyü | BBP | %41,2 | %41,2 | %98,1 | 52 |
| Eskibektaşlı Köyü | AK Parti | %32,4 | %24,3 | %80,9 | 47 |
| Eskihamal Köyü | AK Parti | %28,3 | %20,1 | %86,1 | 337 |
| Göbekören Köyü | CHP | %20,4 | %20,4 | %91,1 | 213 |
| Gökçeyazı Köyü | AK Parti | %34,0 | %19,0 | %98,1 | 108 |
| Güldede Köyü | CHP | %8,3 | %0,0 | %70,6 | 51 |
| Güllübucak Köyü | AK Parti | %100,0 | %0,0 | %48,1 | 27 |
| Güneş Köyü | BBP | %21,1 | %26,3 | %95,1 | 61 |
| Hüyüklüyurt Köyü | AK Parti | %54,0 | %6,0 | %96,2 | 52 |
| Işıtan Mahallesi | AK Parti | %42,5 | %18,1 | %91,6 | 335 |
| İncesu Köyü | MHP | %22,9 | %20,3 | %92,7 | 165 |
| Kaledere Köyü | BBP | %30,9 | %49,1 | %69,1 | 81 |
| Karadoruk Köyü | AK Parti | %56,2 | %9,0 | %92,3 | 104 |
| Karahisar Köyü | CHP | %21,1 | %10,5 | %82,6 | 23 |
| Karakuyu Köyü | CHP | %34,8 | %1,5 | %81,7 | 82 |
| Karaören Köyü | AK Parti | %52,9 | %17,6 | %65,4 | 26 |
| Karapınar Köyü | CHP | %4,5 | %0,0 | %95,7 | 23 |
| Karatepe Mahallesi | AK Parti | %28,4 | %18,7 | %80,2 | 630 |
| Karayar Mahallesi | BBP | %16,3 | %35,5 | %83,7 | 564 |
| Kaşköy | CHP | %3,0 | %3,0 | %84,6 | 39 |
| Kavakköy | CHP | %24,0 | %6,4 | %91,3 | 138 |
| Kayalar Köyü | AK Parti | %52,6 | %0,0 | %76,0 | 25 |
| Kaynarca Köyü | CHP | %4,3 | %4,3 | %89,3 | 28 |
| Ketençayır Mahallesi | AK Parti | %31,6 | %21,5 | %79,7 | 354 |
| Kılıçdoğan Köyü | BBP | %23,1 | %49,2 | %76,5 | 85 |
| Kındıralık Köyü | CHP | %0,0 | %17,9 | %82,4 | 34 |
| Kızılburun Köyü | AK Parti | %28,6 | %12,7 | %78,8 | 80 |
| Kızılören Köyü | AK Parti | %27,0 | %20,3 | %88,5 | 87 |
| Kızılpınar Köyü | CHP | %20,9 | %7,0 | %100,0 | 44 |
| Kirazlık Mahallesi | BBP | %24,8 | %32,0 | %82,5 | 544 |
| Konakpınar Köyü | CHP | %25,0 | %2,9 | %91,9 | 74 |
| Koyunlu Köyü | AK Parti | %62,1 | %8,6 | %83,1 | 71 |
| Kurultay Mahallesi | BBP | %28,4 | %33,7 | %86,7 | 338 |
| Külahlı Köyü | CHP | %19,6 | %2,2 | %93,9 | 49 |
| Kürkçü Köyü | AK Parti | %67,7 | %16,1 | %86,1 | 36 |
| Mağara Köyü | CHP | %0,0 | %4,0 | %73,5 | 34 |
| Mahkenli Köyü | AK Parti | %33,8 | %17,5 | %95,3 | 85 |
| Osmandede Köyü | AK Parti | %67,3 | %18,2 | %101,8 | 57 |
| Pınarönü Mahallesi | BBP | %29,5 | %33,2 | %79,7 | 869 |
| Reşadiye Köyü | CHP | %0,0 | %0,0 | %75,0 | 24 |
| Sarıca Köyü | BBP | %17,1 | %35,5 | %89,1 | 393 |
| Suçatı-Boğaziçi Mahallesi | AK Parti | %55,1 | %20,0 | %82,6 | 224 |
| Suçatı-Çörten Mahallesi | AK Parti | %35,0 | %14,5 | %92,2 | 129 |
| Suçatı-Gökpınar Mahallesi | MHP | %35,2 | %15,9 | %88,0 | 167 |
| Suçatı-Hacılar Mahallesi | AK Parti | %46,1 | %16,9 | %87,0 | 208 |
| Suçatı-Karşıyaka Mahallesi | AK Parti | %43,4 | %15,4 | %88,5 | 157 |
| Suçatı-Yeşilyurt Mahallesi | AK Parti | %47,6 | %6,6 | %87,6 | 275 |
| Sularbaşı Köyü | BBP | %23,8 | %56,6 | %80,6 | 180 |
| Şuğul Mahallesi | CHP | %20,7 | %12,4 | %87,3 | 456 |
| Tepecik Köyü | Saadet | %43,6 | %4,2 | %72,1 | 567 |
| Yassıcatepe Mahallesi | AK Parti | %26,3 | %17,8 | %88,4 | 380 |
| Yaylacık Köyü | CHP | %27,3 | %0,0 | %88,0 | 25 |
| Yazyurdu Köyü | AK Parti | %41,9 | %17,6 | %81,5 | 184 |
| Yelken Köyü | AK Parti | %50,0 | %0,0 | %80,0 | 25 |
| Yeni Mahallesi | AK Parti | %32,7 | %32,0 | %86,4 | 623 |
| Yenibektaşlı Köyü | CHP | %20,0 | %0,0 | %105,3 | 19 |
| Yeşildere Köyü | BBP | %25,2 | %32,3 | %88,2 | 144 |
| Yılanhüyük Köyü | AK Parti | %45,2 | %27,4 | %78,8 | 80 |
| Yolgeçen Köyü | AK Parti | %35,6 | %34,2 | %87,1 | 497 |
| Yuva Köyü | CHP | %1,7 | %0,0 | %90,9 | 66 |
İlgili sonuçlar