Şarkışla 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Şarkışla sonuçlarında BBP %36,2 ile birinci, AK Parti %27,5 ile ikinci; fark 8,8 puan. BBP burada Türkiye ortalamasının (%2,4) 33,9 puan üstünde. Saadet Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %9,1 (+3,9 puan). 117 mahalle ve köy arasından 47'sinde BBP önde. BBP en güçlü Elmalı Köyü (%95,1); AK Parti en güçlü Akçasu Köyü (%77,6). Katılım %82,6 (Türkiye %85,2).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Şarkışla 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Şarkışla, Sivas, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Şarkışla | Sivas | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| BBP | 8.364 | %36,2 | %36,2 | %2,4 | +33,9 |
| AK Parti | 6.337 | %27,5 | %33,1 | %38,4 | −10,9 |
| CHP | 2.876 | %12,5 | %12,7 | %23,1 | −10,6 |
| Saadet | 2.111 | %9,1 | %5,5 | %5,2 | +3,9 |
| MHP | 2.078 | %9,0 | %8,7 | %16,0 | −7,0 |
| Bağımsızlar | 581 | %2,5 | %0,3 | %0,4 | +2,1 |
| DSP | 289 | %1,3 | %1,5 | %2,9 | −1,6 |
| BTP | 221 | %1,0 | %0,7 | %0,4 | +0,5 |
| EMEP | 74 | %0,3 | %0,1 | %0,1 | +0,2 |
| DP | 64 | %0,3 | %0,5 | %3,8 | −3,6 |
| Ödp | 33 | %0,1 | %0,3 | %0,2 | −0,0 |
| İp | 29 | %0,1 | %0,1 | %0,3 | −0,2 |
| TKP | 28 | %0,1 | %0,2 | %0,2 | −0,1 |
Şarkışla seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 169 | 28.373 | 23.445 | %82,6 | 23.085 | 360 |
Şarkışla mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | BBP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Abdallı Köyü | BBP | %51,7 | %37,9 | %90,6 | 64 |
| Ahmetli Köyü | AK Parti | %19,2 | %46,2 | %104,0 | 25 |
| Akçakışla-İsmetpaşa Mahallesi | AK Parti | %36,4 | %44,3 | %77,7 | 300 |
| Akçakışla-Karşıyaka Mahallesi | BBP | %35,6 | %33,3 | %80,4 | 286 |
| Akçakışla-Menderes Mahallesi | BBP | %43,7 | %27,8 | %63,5 | 252 |
| Akçasu Köyü | AK Parti | %0,0 | %77,6 | %86,6 | 134 |
| Alaçayır Köyü | AK Parti | %0,0 | %55,6 | %68,3 | 41 |
| Alaman Köyü | CHP | %0,0 | %0,0 | %69,7 | 33 |
| Alıkören Köyü | — | %0,0 | %0,0 | %0,0 | 10 |
| Arıklar Köyü | BBP | %48,2 | %30,9 | %86,6 | 127 |
| Bağlararası Köyü | AK Parti | %17,3 | %38,5 | %94,5 | 55 |
| Bahçealan Köyü | BBP | %62,2 | %24,3 | %68,5 | 54 |
| Baltalar Köyü | AK Parti | %24,1 | %51,9 | %93,2 | 59 |
| Başağaç Köyü | CHP | %0,0 | %0,0 | %109,1 | 11 |
| Başören Köyü | BBP | %39,1 | %15,6 | %97,0 | 67 |
| Benlihasan Köyü | Bağımsızlar | %3,4 | %10,3 | %82,9 | 35 |
| Beyyurdu Köyü | CHP | %0,0 | %0,0 | %96,1 | 51 |
| Bozkurt Köyü | BBP | %23,1 | %23,1 | %90,8 | 87 |
| Burnukara Köyü | AK Parti | %11,8 | %50,0 | %89,5 | 38 |
| Büyüktopaç Köyü | — | %0,0 | %0,0 | %0,0 | 9 |
| Büyükyüreğil Köyü | AK Parti | %39,0 | %51,7 | %83,4 | 247 |
| Canabdal Köyü | CHP | %7,3 | %36,6 | %91,1 | 45 |
| Cemel-Bahçelievler Mahallesi | AK Parti | %23,8 | %34,3 | %47,9 | 606 |
| Cemel-Karşıyaka Mahallesi | AK Parti | %22,0 | %42,0 | %46,1 | 438 |
| Cemel-Yeni Mahallesi | AK Parti | %22,9 | %34,9 | %55,2 | 518 |
| Çamlıca Köyü | AK Parti | %30,3 | %39,4 | %103,1 | 32 |
| Çanakçı Köyü | AK Parti | %33,3 | %39,2 | %88,6 | 367 |
| Çatalyol Köyü | BBP | %41,7 | %40,0 | %92,8 | 195 |
| Çekem Köyü | CHP | %6,7 | %0,0 | %91,2 | 34 |
| Çiçekliyurt Köyü | CHP | %7,1 | %35,7 | %93,3 | 30 |
| Damlaca Mahallesi | BBP | %42,4 | %32,1 | %88,0 | 798 |
| Demirboğa Köyü | CHP | %7,1 | %14,3 | %50,0 | 28 |
| Demirköprü Köyü | AK Parti | %8,7 | %73,9 | %92,0 | 25 |
| Dikili Köyü | AK Parti | %25,4 | %33,9 | %90,1 | 131 |
| Dökmetaş Köyü | AK Parti | %23,1 | %44,2 | %93,1 | 116 |
| Döllük Köyü | BBP | %50,4 | %21,9 | %88,8 | 259 |
| Elmalı Köyü | BBP | %95,1 | %1,2 | %96,4 | 84 |
| Emlakkaracaören Köyü | Bağımsızlar | %16,6 | %31,9 | %79,9 | 294 |
| Esentepe Mahallesi | BBP | %44,4 | %24,7 | %86,2 | 2.399 |
| Fakılı Köyü | AK Parti | %22,6 | %40,3 | %90,0 | 70 |
| Faraşderesi Köyü | AK Parti | %27,6 | %54,6 | %89,9 | 169 |
| Gaziköy | AK Parti | %31,8 | %53,4 | %89,2 | 167 |
| Gücük Köyü | BBP | %37,4 | %20,2 | %96,2 | 104 |
| Gülören Köyü | CHP | %0,0 | %12,5 | %100,0 | 16 |
| Gültekin Mahallesi | BBP | %33,5 | %28,9 | %85,0 | 1.110 |
| Gümüştepe Köyü | BBP | %40,0 | %32,5 | %90,2 | 512 |
| Gürçayır-Çiçekli Mahallesi | BBP | %45,6 | %33,2 | %88,5 | 707 |
| Gürçayır-Doğu Mahallesi | BBP | %38,5 | %28,0 | %78,3 | 391 |
| Gürçayır-Yeni Mahallesi | BBP | %37,8 | %36,4 | %73,5 | 589 |
| Hardal Köyü | CHP | %0,0 | %24,1 | %68,9 | 45 |
| Harunköy | AK Parti | %27,5 | %35,2 | %89,3 | 103 |
| Hocabey Köyü | CHP | %0,0 | %0,0 | %92,2 | 77 |
| Hüyükköy | CHP | %1,3 | %0,0 | %70,5 | 112 |
| İğdecik Köyü | CHP | %2,6 | %12,8 | %88,6 | 44 |
| İğdeliören Köyü | BBP | %71,2 | %10,2 | %77,2 | 79 |
| İğecik Köyü | BBP | %46,9 | %21,9 | %91,4 | 35 |
| İlyashacı Köyü | CHP | %0,0 | %17,4 | %70,6 | 34 |
| İstiklal Mahallesi | BBP | %38,9 | %26,8 | %83,7 | 643 |
| Kahvepınar Köyü | — | %0,0 | %0,0 | %0,0 | 10 |
| Kale Mahallesi | BBP | %42,9 | %29,1 | %85,1 | 2.049 |
| Kalecik Köyü | BBP | %93,6 | %5,9 | %87,9 | 232 |
| Kaleköy | CHP | %0,0 | %0,0 | %58,6 | 58 |
| Kandemir Mahallesi | BBP | %38,0 | %27,6 | %85,8 | 529 |
| Kapaklıpınar Köyü | AK Parti | %34,6 | %37,7 | %96,0 | 199 |
| Karacaören Köyü | MHP | %0,0 | %0,0 | %61,3 | 31 |
| Karakuz Köyü | AK Parti | %7,7 | %59,6 | %91,4 | 58 |
| Kavakköy | CHP | %3,4 | %1,7 | %76,6 | 77 |
| Kayalıyokuş Mahallesi | BBP | %37,6 | %23,9 | %84,6 | 694 |
| Kayapınar Köyü | BBP | %52,8 | %14,6 | %91,4 | 163 |
| Kaymak Köyü | CHP | %0,0 | %0,0 | %98,0 | 49 |
| Kazancık Köyü | AK Parti | %25,5 | %37,3 | %94,4 | 54 |
| Kevenli Köyü | AK Parti | %27,1 | %47,5 | %90,9 | 66 |
| Kılıççı Köyü | CHP | %0,0 | %10,6 | %92,2 | 51 |
| Kışlaköy | AK Parti | %41,7 | %50,0 | %109,1 | 11 |
| Kızılcakışla-Fatih Mahallesi | AK Parti | %22,1 | %37,0 | %78,9 | 531 |
| Kızılcakışla-Kadılı Mahallesi | BBP | %31,6 | %21,5 | %69,8 | 116 |
| Kızılcakışla-Osmanfazılpolat Mahallesi | AK Parti | %32,9 | %34,0 | %62,3 | 727 |
| Konakyazı Köyü | BBP | %33,3 | %23,6 | %96,1 | 155 |
| Konalga Köyü | AK Parti | %30,0 | %52,0 | %96,2 | 52 |
| Kömürkaya Köyü | BBP | %65,3 | %19,5 | %91,9 | 209 |
| Küçüktopaç Köyü | BBP | %46,9 | %43,8 | %106,7 | 30 |
| Küçükyüreğil Köyü | BBP | %52,8 | %33,3 | %91,1 | 79 |
| Kümbet Köyü | CHP | %0,0 | %20,7 | %74,4 | 39 |
| Maksutlu Köyü | BBP | %53,9 | %18,1 | %88,1 | 235 |
| Mengensofular Köyü | Saadet | %11,2 | %30,4 | %97,6 | 166 |
| Mescit Köyü | CHP | %11,1 | %0,0 | %52,9 | 17 |
| Mezraa Köyü | CHP | %0,0 | %5,0 | %76,9 | 26 |
| Oluktaş Köyü | BBP | %46,2 | %19,7 | %92,4 | 144 |
| Ortaköy | CHP | %2,1 | %6,8 | %85,6 | 277 |
| Ortatopaç Köyü | CHP | %0,0 | %6,7 | %87,2 | 86 |
| Osmanpınarı Köyü | BBP | %30,5 | %23,2 | %82,8 | 116 |
| Otluk Köyü | CHP | %0,0 | %0,0 | %66,7 | 27 |
| Örtülü Köyü | CHP | %0,0 | %0,0 | %71,9 | 32 |
| Pınarönü Mahallesi | BBP | %33,1 | %29,8 | %82,9 | 1.006 |
| Polatpaşa Köyü | MHP | %26,8 | %2,4 | %97,6 | 42 |
| Sağır Mahallesi | BBP | %36,8 | %17,5 | %92,4 | 382 |
| Samankaya Köyü | BBP | %45,3 | %24,3 | %89,6 | 724 |
| Saraç Köyü | CHP | %3,6 | %0,0 | %84,0 | 100 |
| Sarıçiçek Köyü | BBP | %72,4 | %14,5 | %89,6 | 173 |
| Sarıkavak Köyü | BBP | %66,7 | %11,1 | %95,7 | 47 |
| Sarıkaya Köyü | CHP | %12,0 | %2,0 | %88,1 | 59 |
| Sarıtekke Köyü | CHP | %0,0 | %25,5 | %89,5 | 57 |
| Sivrialan Köyü | CHP | %2,1 | %2,1 | %75,8 | 124 |
| Sultanköy | BBP | %52,1 | %30,8 | %88,1 | 134 |
| Tavladere Köyü | CHP | %21,8 | %14,5 | %100,0 | 56 |
| Temecik Köyü | CHP | %16,7 | %16,7 | %92,3 | 13 |
| Uçuk Köyü | BBP | %29,0 | %22,6 | %88,6 | 35 |
| Üyük Köyü | BBP | %36,2 | %24,8 | %92,2 | 116 |
| Yahyalı Köyü | CHP | %0,0 | %4,6 | %73,2 | 149 |
| Yalanı Köyü | Saadet | %34,1 | %16,5 | %90,1 | 101 |
| Yapracık Köyü | BBP | %61,8 | %34,2 | %91,6 | 83 |
| Yeni Mahallesi | BBP | %34,0 | %17,1 | %88,8 | 419 |
| Yeniyapan Köyü | AK Parti | %5,9 | %61,8 | %58,6 | 58 |
| Yıldırım Mahallesi | BBP | %36,5 | %23,8 | %80,2 | 2.253 |
| Yukarı Mahallesi | BBP | %39,9 | %24,3 | %89,3 | 1.287 |
| Yunusören Köyü | BBP | %57,7 | %16,7 | %81,6 | 98 |
| Yükselen Köyü | CHP | %0,0 | %4,8 | %88,7 | 71 |
İlgili sonuçlar