Eyüpsultan 2010 Anayasa Halkoylaması sonuçları
Eyüpsultan sonuçlarında Evet %52,3 ile birinci, Hayır %47,7 ile ikinci; fark 4,5 puan. Evet burada Türkiye ortalamasının (%57,9) 5,6 puan altında. Hayır Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %47,7 (+5,6 puan). 28 mahalle ve köy arasından 16'sında Evet önde. Evet en güçlü Pirinççi Köyü (%81,4); Hayır en güçlü Odayeri Köyü (%70,4). Katılım %76,6 (Türkiye %77,1).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Eyüpsultan 2010 Anayasa Halkoylaması sonuçları — Eyüpsultan, İstanbul, Türkiye karşılaştırması| Seçenek | Oy | Eyüpsultan | İstanbul | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| Evet | 93.591 | %52,3 | %54,9 | %57,9 | −5,6 |
| Hayır | 85.458 | %47,7 | %45,1 | %42,1 | +5,6 |
Eyüpsultan seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 593 | 237.444 | 181.888 | %76,6 | 179.049 | 2.839 |
Eyüpsultan mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | Evet | Hayır | Katılım | Seçmen |
|---|
| Ağaçlı Köyü | Evet | %55,1 | %44,9 | %82,9 | 356 |
| Akpınar Köyü | Hayır | %40,8 | %59,2 | %82,1 | 860 |
| Akşemsettin Mahallesi | Hayır | %46,7 | %53,3 | %76,4 | 27.035 |
| Alibeyköy Mahallesi | Evet | %58,0 | %42,0 | %77,0 | 7.170 |
| Çırçır Mahallesi | Evet | %52,5 | %47,5 | %77,9 | 17.831 |
| Çiftalan Köyü | Hayır | %36,8 | %63,2 | %93,1 | 102 |
| Defterdar Mahallesi | Evet | %65,3 | %34,7 | %76,3 | 3.302 |
| Düğmeciler Mahallesi | Evet | %59,5 | %40,5 | %76,8 | 14.586 |
| Emniyettepe Mahallesi | Evet | %57,6 | %42,4 | %75,9 | 5.062 |
| Esentepe Mahallesi | Evet | %61,2 | %38,8 | %72,4 | 9.766 |
| Göktürk Merkez Mahallesi | Hayır | %33,7 | %66,3 | %74,0 | 15.708 |
| Güzeltepe Mahallesi | Hayır | %39,7 | %60,3 | %78,8 | 20.725 |
| Işıklar Köyü | Evet | %56,6 | %43,4 | %87,1 | 420 |
| İhsaniye Köyü | Hayır | %43,8 | %56,2 | %87,2 | 141 |
| İslambey Mahallesi | Evet | %55,4 | %44,6 | %76,3 | 10.712 |
| Karadolap Mahallesi | Hayır | %39,0 | %61,0 | %77,5 | 17.730 |
| Merkez Mahallesi | Evet | %65,5 | %34,5 | %75,8 | 7.133 |
| Mimar Sinan Mahallesi | Hayır | %40,9 | %59,1 | %81,5 | 2.719 |
| Mithatpaşa Mahallesi | Hayır | %39,2 | %60,8 | %78,7 | 3.483 |
| Nişancı Mahallesi | Evet | %64,2 | %35,8 | %75,6 | 13.083 |
| Odayeri Köyü | Hayır | %29,6 | %70,4 | %82,4 | 205 |
| Pirinççi Köyü | Evet | %81,4 | %18,6 | %81,6 | 2.452 |
| Rami Cuma Mahallesi | Hayır | %47,6 | %52,4 | %76,5 | 10.409 |
| Rami Yeni Mahallesi | Hayır | %47,9 | %52,1 | %77,6 | 9.575 |
| Sakarya Mahallesi | Evet | %56,2 | %43,8 | %75,0 | 6.569 |
| Silahtarağa Mahallesi | Evet | %61,4 | %38,6 | %75,7 | 5.733 |
| Topçular Mahallesi | Evet | %59,4 | %40,6 | %75,8 | 3.452 |
| Yeşilpınar Mahallesi | Evet | %69,7 | %30,3 | %75,9 | 21.125 |
İlgili sonuçlar