Ereğli 2010 Anayasa Halkoylaması sonuçları
Ereğli sonuçlarında Evet %56,0 ile birinci, Hayır %44,0 ile ikinci; fark 11,9 puan. Evet burada Türkiye ortalamasının (%57,9) 1,9 puan altında. 102 mahalle ve köy arasından 68'inde Evet önde. Evet en güçlü Yellice Köyü (%94,4); Hayır en güçlü Özgürler Köyü (%95,9). Katılım %84,0 (Türkiye %77,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Ereğli 2010 Anayasa Halkoylaması sonuçları — Ereğli, Konya, Türkiye karşılaştırması| Seçenek | Oy | Ereğli | Konya | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| Evet | 42.513 | %56,0 | %78,1 | %57,9 | −1,9 |
| Hayır | 33.451 | %44,0 | %21,9 | %42,1 | +1,9 |
Ereğli seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 273 | 92.215 | 77.467 | %84,0 | 75.964 | 1.503 |
Ereğli mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | Evet | Hayır | Katılım | Seçmen |
|---|
| 500 Evler Mahallesi | Evet | %58,0 | %42,0 | %87,1 | 859 |
| Acıkuyu Köyü | Evet | %78,7 | %21,3 | %73,6 | 129 |
| Acıpınar Köyü | Evet | %65,8 | %34,2 | %95,0 | 119 |
| Adabağ Köyü | Evet | %74,2 | %25,8 | %90,6 | 170 |
| Akhüyük Köyü | Hayır | %47,9 | %52,1 | %94,4 | 126 |
| Alhan Köyü | Evet | %93,4 | %6,6 | %87,1 | 853 |
| Alpaslan Mahallesi | Evet | %50,9 | %49,1 | %86,1 | 1.104 |
| Aşağıgöndelen Köyü | Hayır | %48,6 | %51,4 | %84,8 | 315 |
| Aşıklar Köyü | Evet | %80,0 | %20,0 | %83,5 | 97 |
| Atakent Mahallesi | Evet | %78,3 | %21,7 | %82,5 | 676 |
| Aydınlar Mahallesi | Evet | %75,4 | %24,6 | %83,7 | 2.153 |
| Aziziye-Aşağı Mahallesi | Evet | %55,7 | %44,3 | %88,1 | 780 |
| Aziziye-Atatürk Mahallesi | Evet | %53,1 | %46,9 | %90,5 | 871 |
| Bahçeli Köyü | Hayır | %47,8 | %52,2 | %96,8 | 95 |
| Barbaros Mahallesi | Evet | %62,9 | %37,1 | %84,3 | 3.411 |
| Batıalagözlü Mahallesi | Evet | %52,7 | %47,3 | %83,7 | 1.635 |
| Belceağaç Köyü | Evet | %65,4 | %34,6 | %89,8 | 540 |
| Belkaya-Atatürk Mahallesi | Hayır | %41,1 | %58,9 | %79,0 | 533 |
| Belkaya-Cumhuriyet Mahallesi | Hayır | %48,3 | %51,7 | %67,9 | 237 |
| Belkaya-Fatih Mahallesi | Evet | %68,7 | %31,3 | %68,9 | 418 |
| Belkaya-İsmetpaşa Mahallesi | Hayır | %46,9 | %53,1 | %75,3 | 377 |
| Belkaya-İstiklal Mahallesi | Evet | %73,8 | %26,2 | %87,4 | 348 |
| Belkaya-Maraşal Fevzi Çakmak Mahallesi | Evet | %78,0 | %22,0 | %82,1 | 419 |
| Belkaya-Yeni Mahallesi | Evet | %67,2 | %32,8 | %69,0 | 268 |
| Belkaya-Yunus Emre Mahallesi | Hayır | %44,6 | %55,4 | %77,5 | 457 |
| Beyköyü | Evet | %66,2 | %33,8 | %90,7 | 452 |
| Beyören Köyü | Evet | %79,0 | %21,0 | %84,0 | 188 |
| Boyacıali Mahallesi | Hayır | %45,1 | %54,9 | %81,7 | 317 |
| Bulgurluk Köyü | Hayır | %33,4 | %66,6 | %89,8 | 508 |
| Burhaniye Köyü | Evet | %65,1 | %34,9 | %84,3 | 178 |
| Büyükdede Köyü | Evet | %79,8 | %20,2 | %90,1 | 142 |
| Cahı Mahallesi | Hayır | %49,6 | %50,4 | %83,2 | 3.289 |
| Camikebir Mahallesi | Evet | %53,5 | %46,5 | %82,9 | 491 |
| Cumhuriyet Mahallesi | Evet | %74,6 | %25,4 | %83,2 | 1.758 |
| Çakmak B.m Köyü | Evet | %74,9 | %25,1 | %83,7 | 288 |
| Çayhan-Göktepe Mahallesi | Evet | %76,4 | %23,6 | %81,5 | 421 |
| Çayhan-Yeni Mahallesi | Evet | %76,5 | %23,5 | %89,8 | 502 |
| Çayhan-Yeşildere Mahallesi | Evet | %75,3 | %24,7 | %91,4 | 455 |
| Çiller Köyü | Hayır | %23,1 | %76,9 | %93,8 | 273 |
| Çimencik Köyü | Evet | %77,2 | %22,8 | %84,1 | 680 |
| Çömlekçi Mahallesi | Evet | %66,4 | %33,6 | %86,8 | 2.183 |
| Dalmaz Mahallesi | Hayır | %44,6 | %55,4 | %82,1 | 1.334 |
| Dogualagözlü Mahallesi | Evet | %65,3 | %34,7 | %83,8 | 1.652 |
| Eti Mahallesi | Hayır | %40,0 | %60,0 | %83,3 | 3.876 |
| Fatih Mahallesi | Evet | %73,0 | %27,0 | %85,2 | 1.121 |
| Gaybi Köyü | Hayır | %19,6 | %80,4 | %88,7 | 168 |
| Gökçeyazı Köyü | Evet | %75,8 | %24,2 | %88,2 | 399 |
| Göktöme Köyü | Evet | %66,7 | %33,3 | %93,1 | 101 |
| Gülbahçe Mahallesi | Hayır | %49,7 | %50,3 | %83,7 | 1.783 |
| Hacımemiş Köyü | Evet | %73,7 | %26,3 | %84,8 | 1.175 |
| Hacımustafa Mahallesi | Hayır | %43,1 | %56,9 | %83,6 | 2.282 |
| Hacımutahir Mahallesi | Hayır | %36,8 | %63,2 | %83,8 | 3.697 |
| Hamidiye Mahallesi | Hayır | %47,2 | %52,8 | %82,9 | 1.850 |
| Hıdırlı Mahallesi | Evet | %52,3 | %47,7 | %81,7 | 1.663 |
| Hortu-Gaziler Mahallesi | Evet | %66,4 | %33,6 | %83,2 | 507 |
| Hortu-Menderes Mahallesi | Evet | %70,0 | %30,0 | %85,6 | 633 |
| Kamışlıkuyu Köyü | Hayır | %46,6 | %53,4 | %81,3 | 304 |
| Karaburun Köyü | Evet | %74,3 | %25,7 | %92,4 | 314 |
| Kargacı Köyü | Evet | %73,7 | %26,3 | %83,3 | 354 |
| Kazancı Mahallesi | Hayır | %33,3 | %66,7 | %84,1 | 2.045 |
| Kızılgedik Köyü | Hayır | %44,4 | %55,6 | %128,6 | 7 |
| Kuskuncuk Köyü | Evet | %57,1 | %42,9 | %95,3 | 341 |
| Kutören-Atatürk Mahallesi | Hayır | %39,2 | %60,8 | %85,5 | 557 |
| Kutören-Zafer Mahallesi | Hayır | %27,0 | %73,0 | %86,3 | 489 |
| Kuzukuyu Köyü | Evet | %59,5 | %40,5 | %94,0 | 168 |
| Mehmet Akif Mahallesi | Evet | %52,4 | %47,6 | %83,9 | 1.331 |
| Melicek Köyü | Evet | %79,8 | %20,2 | %93,4 | 394 |
| Mimar Sinan Mahallesi | Hayır | %44,7 | %55,3 | %86,1 | 954 |
| Namık Kemal Mahallesi | Evet | %55,7 | %44,3 | %79,5 | 3.656 |
| Orhangazi Mahallesi | Evet | %51,7 | %48,3 | %80,1 | 2.421 |
| Orhaniye Köyü | Evet | %63,4 | %36,6 | %80,5 | 2.312 |
| Özgürler Köyü | Hayır | %4,1 | %95,9 | %85,4 | 610 |
| Pınarözü Köyü | Hayır | %42,6 | %57,4 | %81,9 | 149 |
| Pirömer Mahallesi | Hayır | %41,2 | %58,8 | %82,4 | 1.360 |
| Sarıca Köyü | Evet | %66,5 | %33,5 | %87,1 | 186 |
| Sarıtopallı Köyü | Evet | %66,8 | %33,2 | %91,7 | 204 |
| Selçuklu Mahallesi | Hayır | %48,2 | %51,8 | %85,7 | 259 |
| Servili Köyü | Evet | %62,2 | %37,8 | %81,7 | 416 |
| Sümer Mahallesi | Hayır | %27,6 | %72,4 | %82,6 | 829 |
| Şinasi Mahallesi | Evet | %53,5 | %46,5 | %83,6 | 2.426 |
| Talatpaşa Mahallesi | Evet | %68,2 | %31,8 | %84,3 | 1.225 |
| Taşağıl Köyü | Evet | %85,1 | %14,9 | %92,4 | 341 |
| Taşbudak Köyü | Evet | %62,0 | %38,0 | %71,7 | 152 |
| Tatlıkuyu Köyü | Evet | %71,9 | %28,1 | %88,3 | 248 |
| Toros Mahallesi | Evet | %77,0 | %23,0 | %64,0 | 920 |
| Türbe Mahallesi | Evet | %55,9 | %44,1 | %86,8 | 3.617 |
| Türkmen Köyü | Evet | %51,3 | %48,7 | %89,8 | 450 |
| Ulumeşe Köyü | Evet | %90,1 | %9,9 | %89,3 | 159 |
| Üçgöz Mahallesi | Evet | %52,6 | %47,4 | %84,1 | 1.624 |
| Yazlık Köyü | Evet | %64,5 | %35,5 | %88,2 | 468 |
| Yellice Köyü | Evet | %94,4 | %5,6 | %93,0 | 543 |
| Yenibağlar Mahallesi | Evet | %71,2 | %28,8 | %84,9 | 1.335 |
| Yeniköy | Hayır | %40,5 | %59,5 | %87,8 | 475 |
| Yıldırımbeyazıt Mahallesi | Evet | %75,1 | %24,9 | %84,3 | 1.045 |
| Yıldızlı Köyü | Hayır | %21,6 | %78,4 | %87,0 | 239 |
| Yukarıgöndelen Köyü | Hayır | %43,7 | %56,3 | %87,9 | 182 |
| Yunuslu Mahallesi | Evet | %59,7 | %40,3 | %86,6 | 1.940 |
| Zengen-Fevzi Çakmak Mahallesi | Evet | %59,7 | %40,3 | %91,1 | 246 |
| Zengen-İnönü Mahallesi | Hayır | %16,7 | %83,3 | %84,5 | 535 |
| Zengen-Kazım Karabekir Mahallesi | Evet | %59,7 | %40,3 | %90,4 | 397 |
| Zengen-Mustafa Kemal Mahallesi | Hayır | %45,2 | %54,8 | %90,9 | 328 |
| Ziya Gökalp Mahallesi | Evet | %59,8 | %40,2 | %80,7 | 2.304 |
İlgili sonuçlar