Gürün 2010 Anayasa Halkoylaması sonuçları
Gürün sonuçlarında Evet %68,5 ile birinci, Hayır %31,5 ile ikinci; fark 36,9 puan. Evet burada Türkiye ortalamasının (%57,9) 10,6 puan üstünde. 79 mahalle ve köy arasından 57'sinde Evet önde. Evet en güçlü Kürkçü Köyü (%100,0); Hayır en güçlü Güldede Köyü (%100,0). Katılım %82,5 (Türkiye %77,1).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Gürün 2010 Anayasa Halkoylaması sonuçları — Gürün, Sivas, Türkiye karşılaştırması| Seçenek | Oy | Gürün | Sivas | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| Evet | 7.916 | %68,5 | %76,6 | %57,9 | +10,6 |
| Hayır | 3.648 | %31,5 | %23,4 | %42,1 | −10,6 |
Gürün seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 97 | 14.235 | 11.750 | %82,5 | 11.564 | 186 |
Gürün mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | Evet | Hayır | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akdere Köyü | Evet | %86,8 | %13,2 | %90,9 | 44 |
| Akpınar Köyü | Hayır | %21,4 | %78,6 | %103,6 | 28 |
| Aksu Mahallesi | Hayır | %43,4 | %56,6 | %84,1 | 207 |
| Ayvalı Köyü | Evet | %95,4 | %4,6 | %84,5 | 368 |
| Bağlıçay Köyü | Hayır | %8,5 | %91,5 | %92,2 | 77 |
| Bahçeiçi Köyü | Evet | %97,7 | %2,3 | %93,0 | 229 |
| Başören Köyü | Evet | %66,7 | %33,3 | %83,2 | 95 |
| Beypınarı Köyü | Evet | %76,5 | %23,5 | %77,9 | 407 |
| Bozhüyük Köyü | Hayır | %9,1 | %90,9 | %95,7 | 47 |
| Böğrüdelik Köyü | Evet | %73,8 | %26,2 | %91,3 | 46 |
| Burçevi Mahallesi | Evet | %62,4 | %37,6 | %81,1 | 243 |
| Camiliyurt Köyü | Hayır | %8,7 | %91,3 | %95,8 | 24 |
| Çamlıca Köyü | Evet | %82,0 | %18,0 | %76,5 | 438 |
| Çayboyu Mahallesi | Evet | %68,9 | %31,1 | %84,7 | 835 |
| Çiçekyurt Köyü | Evet | %90,4 | %9,6 | %102,0 | 51 |
| Davulhüyük Köyü | Evet | %60,6 | %39,4 | %94,3 | 140 |
| Dayakpınar Köyü | Evet | %71,7 | %28,3 | %90,9 | 66 |
| Deveçayırı Köyü | Hayır | %6,3 | %93,8 | %100,0 | 17 |
| Dürmepınar Köyü | Evet | %93,1 | %6,9 | %82,9 | 35 |
| Erdoğan Köyü | Evet | %86,5 | %13,5 | %88,1 | 42 |
| Eskibektaşlı Köyü | Evet | %78,8 | %21,2 | %92,1 | 38 |
| Eskihamal Köyü | Evet | %72,9 | %27,1 | %90,2 | 346 |
| Göbekören Köyü | Evet | %53,9 | %46,1 | %80,1 | 206 |
| Gökçeyazı Köyü | Evet | %94,6 | %5,4 | %91,2 | 102 |
| Güldede Köyü | Hayır | %0,0 | %100,0 | %79,2 | 53 |
| Güllübucak Köyü | Evet | %65,4 | %34,6 | %96,3 | 27 |
| Güneş Köyü | Evet | %84,9 | %15,1 | %94,7 | 57 |
| Hüyüklüyurt Köyü | Evet | %63,5 | %36,5 | %89,7 | 58 |
| Işıtan Mahallesi | Evet | %59,4 | %40,6 | %85,0 | 326 |
| İncesu Köyü | Hayır | %43,9 | %56,1 | %93,7 | 159 |
| Kaledere Köyü | Evet | %78,9 | %21,1 | %74,7 | 79 |
| Karadoruk Köyü | Evet | %89,6 | %10,4 | %81,9 | 94 |
| Karahisar Köyü | Hayır | %46,2 | %53,8 | %68,4 | 19 |
| Karakuyu Köyü | Hayır | %7,8 | %92,2 | %65,1 | 83 |
| Karaören Köyü | Evet | %84,2 | %15,8 | %76,0 | 25 |
| Karapınar Köyü | Hayır | %10,0 | %90,0 | %103,4 | 29 |
| Karatepe Mahallesi | Evet | %56,2 | %43,8 | %76,8 | 624 |
| Karayar Mahallesi | Evet | %59,9 | %40,1 | %79,5 | 546 |
| Kaşköy | Hayır | %8,8 | %91,2 | %100,0 | 34 |
| Kavakköy | Hayır | %34,1 | %65,9 | %68,9 | 135 |
| Kayalar Köyü | Evet | %84,2 | %15,8 | %100,0 | 20 |
| Kaynarca Köyü | Hayır | %13,6 | %86,4 | %91,7 | 24 |
| Ketençayır Mahallesi | Evet | %59,7 | %40,3 | %77,2 | 373 |
| Kılıçdoğan Köyü | Evet | %91,9 | %8,1 | %90,2 | 82 |
| Kındıralık Köyü | Evet | %51,9 | %48,1 | %84,4 | 32 |
| Kızılburun Köyü | Hayır | %35,2 | %64,8 | %92,3 | 78 |
| Kızılören Köyü | Evet | %66,2 | %33,8 | %85,7 | 84 |
| Kızılpınar Köyü | Evet | %71,8 | %28,2 | %97,6 | 42 |
| Kirazlık Mahallesi | Evet | %66,5 | %33,5 | %76,3 | 579 |
| Konakpınar Köyü | Hayır | %18,5 | %81,5 | %93,1 | 72 |
| Koyunlu Köyü | Evet | %83,3 | %16,7 | %91,7 | 72 |
| Kurultay Mahallesi | Evet | %61,0 | %39,0 | %83,2 | 351 |
| Külahlı Köyü | Hayır | %6,4 | %93,6 | %104,4 | 45 |
| Kürkçü Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %66,7 | 24 |
| Mağara Köyü | Hayır | %3,6 | %96,4 | %93,3 | 30 |
| Mahkenli Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %96,6 | 88 |
| Osmandede Köyü | Evet | %88,9 | %11,1 | %103,8 | 53 |
| Pınarönü Mahallesi | Evet | %70,1 | %29,9 | %78,2 | 879 |
| Reşadiye Köyü | Hayır | %17,4 | %82,6 | %109,1 | 22 |
| Sarıca Köyü | Evet | %66,5 | %33,5 | %84,6 | 396 |
| Suçatı-Boğaziçi Mahallesi | Evet | %81,1 | %18,9 | %81,9 | 226 |
| Suçatı-Çörten Mahallesi | Evet | %67,0 | %33,0 | %87,2 | 125 |
| Suçatı-Gökpınar Mahallesi | Evet | %86,7 | %13,3 | %70,7 | 164 |
| Suçatı-Hacılar Mahallesi | Evet | %84,2 | %15,8 | %81,2 | 202 |
| Suçatı-Karşıyaka Mahallesi | Evet | %84,4 | %15,6 | %81,6 | 158 |
| Suçatı-Yeşilyurt Mahallesi | Evet | %84,6 | %15,4 | %86,4 | 302 |
| Sularbaşı Köyü | Evet | %84,2 | %15,8 | %86,4 | 177 |
| Şuğul Mahallesi | Evet | %51,5 | %48,5 | %82,6 | 455 |
| Tepecik Köyü | Evet | %99,6 | %0,4 | %92,1 | 596 |
| Yassıcatepe Mahallesi | Evet | %57,9 | %42,1 | %81,5 | 379 |
| Yaylacık Köyü | Hayır | %41,7 | %58,3 | %77,4 | 31 |
| Yazyurdu Köyü | Evet | %80,0 | %20,0 | %3,4 | 177 |
| Yelken Köyü | Evet | %55,6 | %44,4 | %108,0 | 25 |
| Yeni Mahallesi | Evet | %65,9 | %34,1 | %82,7 | 600 |
| Yenibektaşlı Köyü | Hayır | %15,8 | %84,2 | %82,6 | 23 |
| Yeşildere Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %91,6 | 143 |
| Yılanhüyük Köyü | Evet | %80,9 | %19,1 | %64,4 | 73 |
| Yolgeçen Köyü | Evet | %85,5 | %14,5 | %85,4 | 485 |
| Yuva Köyü | Hayır | %1,5 | %98,5 | %98,6 | 69 |
İlgili sonuçlar