Bismil 2011 Milletvekili Seçimi sonuçları
Bismil sonuçlarında Bağımsızlar %71,5 ile birinci, AK Parti %21,0 ile ikinci; fark 50,4 puan. Bağımsızlar burada Türkiye ortalamasının (%6,6) 64,9 puan üstünde. 127 mahalle ve köy arasından 103'ünde Bağımsızlar önde. Bağımsızlar en güçlü Akbaş Köyü (%100,0); AK Parti en güçlü Yağmurköy (%98,8). Katılım %84,3 (Türkiye %87,2).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Bismil 2011 Milletvekili Seçimi sonuçları — Bismil, Diyarbakır, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Bismil | Diyarbakır | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| Bağımsızlar | 34.158 | %71,5 | %61,8 | %6,6 | +64,9 |
| AK Parti | 10.056 | %21,0 | %32,1 | %49,8 | −28,8 |
| CHP | 2.028 | %4,2 | %2,3 | %26,0 | −21,7 |
| BBP | 475 | %1,0 | %1,0 | %0,8 | +0,2 |
| MHP | 314 | %0,7 | %0,8 | %13,0 | −12,4 |
| HAS Parti | 212 | %0,4 | %0,5 | %0,8 | −0,3 |
| Saadet | 135 | %0,3 | %0,4 | %1,3 | −1,0 |
| DP | 109 | %0,2 | %0,3 | %0,7 | −0,4 |
| TKP | 93 | %0,2 | %0,2 | %0,1 | +0,0 |
| DSP | 67 | %0,1 | %0,2 | %0,3 | −0,1 |
| MMP | 61 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| Millet | 49 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| DYP | 34 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
Bismil seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 272 | 58.245 | 49.074 | %84,3 | 47.791 | 1.283 |
Bismil mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | Bağımsızlar | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Ağılköy | AK Parti | %44,3 | %52,9 | %100,0 | 72 |
| Ağıllı Köyü | Bağımsızlar | %57,1 | %42,9 | %93,5 | 31 |
| Ahmetli Köyü | CHP | %10,7 | %14,3 | %71,6 | 81 |
| Akbaş Köyü | Bağımsızlar | %100,0 | %0,0 | %93,3 | 283 |
| Akçay Köyü | Bağımsızlar | %75,6 | %23,1 | %96,3 | 81 |
| Akköy | Bağımsızlar | %64,2 | %16,0 | %87,2 | 188 |
| Akoba Köyü | Bağımsızlar | %98,2 | %1,5 | %95,3 | 342 |
| Akpınar Mahallesi | Bağımsızlar | %72,7 | %21,1 | %81,6 | 4.392 |
| Alıncak Köyü | Bağımsızlar | %96,8 | %1,6 | %100,0 | 63 |
| Alibey Köyü | Bağımsızlar | %77,6 | %16,7 | %84,7 | 261 |
| Altıok Mahallesi | Bağımsızlar | %57,0 | %33,5 | %77,2 | 3.726 |
| Aluç Köyü | AK Parti | %19,2 | %55,8 | %98,2 | 56 |
| Ambar-Çiller Mahallesi | Bağımsızlar | %63,1 | %30,5 | %76,8 | 1.001 |
| Aralık Köyü | Bağımsızlar | %66,9 | %27,4 | %80,1 | 1.184 |
| Arıkgöl Köyü | Bağımsızlar | %66,0 | %32,0 | %85,0 | 60 |
| Aslanoğlu Köyü | Bağımsızlar | %63,6 | %29,7 | %101,2 | 164 |
| Aşağıdolay Köyü | Bağımsızlar | %75,9 | %8,9 | %95,3 | 85 |
| Aşağıoba Köyü | Bağımsızlar | %55,1 | %39,1 | %90,1 | 81 |
| Ataköy | Bağımsızlar | %72,4 | %27,6 | %100,0 | 29 |
| Aygeçti Köyü | AK Parti | %2,0 | %92,2 | %104,1 | 49 |
| Babahaki Köyü | Bağımsızlar | %100,0 | %0,0 | %126,7 | 15 |
| Bademli Köyü | Bağımsızlar | %76,3 | %20,7 | %91,6 | 393 |
| Baharlı Köyü | Bağımsızlar | %75,9 | %20,5 | %86,9 | 130 |
| Bahçe Köyü | Bağımsızlar | %100,0 | %0,0 | %99,0 | 98 |
| Bakacak Köyü | Bağımsızlar | %53,0 | %11,0 | %96,3 | 189 |
| Balcılar Köyü | Bağımsızlar | %66,3 | %30,1 | %80,6 | 206 |
| Başhan Köyü | Bağımsızlar | %64,6 | %25,4 | %79,0 | 334 |
| Başköy | Bağımsızlar | %97,3 | %0,0 | %97,4 | 38 |
| Başören Köyü | Bağımsızlar | %67,2 | %18,4 | %83,7 | 153 |
| Bayındır Köyü | AK Parti | %5,5 | %84,4 | %82,4 | 159 |
| Belli Köyü | Bağımsızlar | %87,8 | %11,7 | %93,8 | 227 |
| Boyacı Köyü | Bağımsızlar | %88,4 | %9,7 | %96,9 | 162 |
| Bozçalı Köyü | Bağımsızlar | %62,5 | %32,4 | %82,0 | 167 |
| Bölümlü Köyü | Bağımsızlar | %62,7 | %32,8 | %92,0 | 75 |
| Çakallı Köyü | Bağımsızlar | %87,8 | %8,1 | %88,0 | 142 |
| Çakıllı Köyü | Bağımsızlar | %93,8 | %3,7 | %87,1 | 93 |
| Çatalköy | Bağımsızlar | %94,9 | %2,5 | %103,9 | 76 |
| Çavuşlu Köyü | Bağımsızlar | %99,6 | %0,0 | %98,9 | 261 |
| Çeltikli Köyü | Bağımsızlar | %83,8 | %15,5 | %89,5 | 602 |
| Çölağan Köyü | Bağımsızlar | %78,8 | %15,9 | %95,0 | 141 |
| Çöltepe Köyü | Bağımsızlar | %57,8 | %35,7 | %74,9 | 255 |
| Derbent Köyü | AK Parti | %33,3 | %51,0 | %98,1 | 54 |
| Dicle Mahallesi | Bağımsızlar | %86,7 | %9,8 | %80,1 | 773 |
| Diktepe Köyü | Bağımsızlar | %55,8 | %25,3 | %91,7 | 327 |
| Doruk Köyü | Bağımsızlar | %47,4 | %35,5 | %79,5 | 370 |
| Dumlupınar Mahallesi | Bağımsızlar | %73,1 | %18,3 | %81,6 | 3.605 |
| Eliaçık Köyü | Bağımsızlar | %62,6 | %30,7 | %74,2 | 476 |
| Erler Köyü | Bağımsızlar | %94,4 | %4,9 | %98,6 | 146 |
| Esentepe Mahallesi | Bağımsızlar | %81,0 | %15,6 | %81,1 | 2.609 |
| Fatih Mahallesi | Bağımsızlar | %51,2 | %41,4 | %77,4 | 1.210 |
| Fırat Mahallesi | Bağımsızlar | %78,9 | %15,9 | %82,8 | 4.027 |
| Gedikbaşı Köyü | Bağımsızlar | %95,8 | %4,2 | %85,7 | 28 |
| Göksu Köyü | Bağımsızlar | %100,0 | %0,0 | %99,6 | 461 |
| Gültepe Köyü | Bağımsızlar | %71,3 | %17,8 | %67,4 | 193 |
| Güngeçti Köyü | AK Parti | %35,6 | %61,5 | %92,6 | 229 |
| Güroluk Köyü | Bağımsızlar | %76,5 | %21,1 | %85,3 | 341 |
| Güzelköy | Bağımsızlar | %56,6 | %42,2 | %73,9 | 115 |
| Harmanlı Köyü | Bağımsızlar | %41,8 | %33,0 | %84,1 | 246 |
| Hasanpınar Köyü | Bağımsızlar | %54,7 | %41,3 | %78,9 | 95 |
| Işıklar Köyü | AK Parti | %31,3 | %65,0 | %98,6 | 218 |
| İsalı Köyü | Bağımsızlar | %71,3 | %24,5 | %91,3 | 104 |
| İsapınar Köyü | Bağımsızlar | %85,5 | %13,2 | %90,2 | 266 |
| Kağıtlı Köyü | AK Parti | %45,2 | %50,0 | %94,0 | 67 |
| Kamışlı Köyü | Bağımsızlar | %95,3 | %4,7 | %81,1 | 53 |
| Karabörk Köyü | Bağımsızlar | %50,0 | %50,0 | %92,3 | 13 |
| Karacık Köyü | Bağımsızlar | %64,0 | %32,0 | %71,4 | 35 |
| Karaçölya Köyü | Bağımsızlar | %97,2 | %0,0 | %102,9 | 35 |
| Karagöz Köyü | Bağımsızlar | %99,0 | %1,0 | %93,3 | 210 |
| Karapınar Köyü | CHP | %0,0 | %4,2 | %114,3 | 21 |
| Karatepe Köyü | Bağımsızlar | %98,7 | %0,0 | %94,4 | 160 |
| Karayiğit Köyü | Bağımsızlar | %99,0 | %0,0 | %92,7 | 110 |
| Kavuşak Köyü | AK Parti | %0,0 | %98,1 | %100,0 | 53 |
| Kayıköy | Bağımsızlar | %94,4 | %3,4 | %96,7 | 92 |
| Kazancı Köyü | Bağımsızlar | %91,0 | %4,9 | %93,9 | 725 |
| Keberli Köyü | Bağımsızlar | %86,3 | %11,3 | %82,7 | 150 |
| Kenberli Köyü | Bağımsızlar | %42,4 | %16,7 | %99,3 | 146 |
| Kılavuztepe Köyü | Bağımsızlar | %64,4 | %33,3 | %107,1 | 42 |
| Kocalar Köyü | Bağımsızlar | %86,9 | %11,1 | %99,0 | 412 |
| Koğuk Köyü | Bağımsızlar | %50,9 | %41,5 | %98,2 | 56 |
| Kopmaz Köyü | CHP | %0,0 | %13,2 | %105,4 | 37 |
| Kopuzlu Köyü | Bağımsızlar | %98,7 | %1,3 | %88,2 | 255 |
| Korukçu Köyü | Bağımsızlar | %66,0 | %29,1 | %92,5 | 266 |
| Koyunlu Köyü | AK Parti | %44,1 | %50,0 | %87,5 | 136 |
| Köprüköy | Bağımsızlar | %79,5 | %18,2 | %104,8 | 42 |
| Köseli Köyü | Bağımsızlar | %81,5 | %14,4 | %90,0 | 831 |
| Kumrulu Köyü | Bağımsızlar | %96,3 | %3,7 | %100,0 | 28 |
| Kurtuluş Mahallesi | Bağımsızlar | %48,6 | %42,2 | %78,8 | 1.304 |
| Kurudeğirmen Köyü | Bağımsızlar | %83,9 | %12,9 | %114,8 | 27 |
| Kurudere Köyü | AK Parti | %7,2 | %66,4 | %86,7 | 308 |
| Merdan Köyü | AK Parti | %4,4 | %94,1 | %71,9 | 96 |
| Meydanlık Köyü | Bağımsızlar | %65,8 | %14,5 | %82,6 | 144 |
| Mirzabey Köyü | Bağımsızlar | %63,0 | %33,3 | %94,0 | 465 |
| Obalı Köyü | AK Parti | %18,2 | %51,5 | %81,0 | 42 |
| Ofköy | Bağımsızlar | %94,3 | %1,4 | %102,9 | 68 |
| Oğuzlar Köyü | Bağımsızlar | %71,4 | %26,5 | %91,7 | 109 |
| Pınarbaşı Köyü | AK Parti | %5,1 | %92,9 | %81,1 | 127 |
| Sanayi Mahallesi | Bağımsızlar | %87,8 | %10,2 | %85,3 | 2.359 |
| Sarıköy | Bağımsızlar | %50,7 | %26,1 | %98,6 | 70 |
| Sarıtoprak Köyü | Bağımsızlar | %97,2 | %2,3 | %98,5 | 399 |
| Sazlı Köyü | Bağımsızlar | %64,7 | %35,3 | %91,1 | 56 |
| Seki Köyü | Bağımsızlar | %50,7 | %45,1 | %91,8 | 159 |
| Serçeler Köyü | Bağımsızlar | %99,3 | %0,7 | %98,7 | 152 |
| Seyrantepe Mahallesi | Bağımsızlar | %84,7 | %13,0 | %89,3 | 1.305 |
| Sinanköy | Bağımsızlar | %56,6 | %36,7 | %84,5 | 839 |
| Şahintepe Köyü | Bağımsızlar | %90,8 | %7,7 | %95,6 | 68 |
| Şentepe Mahallesi | Bağımsızlar | %83,9 | %11,5 | %82,6 | 3.920 |
| Tatlıçayır Köyü | Bağımsızlar | %92,5 | %5,0 | %95,2 | 42 |
| Tekel Mahallesi | Bağımsızlar | %88,1 | %8,4 | %86,2 | 1.265 |
| Tepe-Bahçelievler Mahallesi | Bağımsızlar | %53,0 | %30,1 | %78,5 | 503 |
| Tepe-Eğitim Mahallesi | AK Parti | %29,3 | %32,3 | %77,6 | 1.096 |
| Tepe-Yeşilova Mahallesi | AK Parti | %36,6 | %39,6 | %77,5 | 714 |
| Tepecik Köyü | CHP | %7,0 | %9,3 | %58,5 | 159 |
| Tilkilik Köyü | Bağımsızlar | %98,7 | %1,3 | %99,3 | 153 |
| Topraklı Köyü | Bağımsızlar | %66,2 | %27,6 | %77,9 | 190 |
| Türkmenhacı Köyü | CHP | %12,1 | %8,7 | %77,8 | 546 |
| Uğrak Köyü | AK Parti | %45,5 | %52,7 | %101,9 | 54 |
| Uğurlu Köyü | Bağımsızlar | %83,5 | %12,9 | %93,4 | 273 |
| Ulutürk Köyü | Bağımsızlar | %89,2 | %5,7 | %83,0 | 2.164 |
| Uyanık Köyü | Bağımsızlar | %94,9 | %5,1 | %92,9 | 42 |
| Üçtepe Köyü | AK Parti | %43,7 | %49,2 | %99,3 | 981 |
| Yağmurköy | AK Parti | %0,0 | %98,8 | %101,3 | 80 |
| Yamaçköy | Bağımsızlar | %87,8 | %12,2 | %102,3 | 88 |
| Yasince Köyü | Bağımsızlar | %93,5 | %5,4 | %86,9 | 107 |
| Yenice Köyü | Bağımsızlar | %70,7 | %22,7 | %82,0 | 100 |
| Yukarıdolay Köyü | Bağımsızlar | %88,9 | %3,7 | %83,7 | 129 |
| Yukarıharım Köyü | Bağımsızlar | %94,1 | %5,9 | %96,3 | 300 |
| Yukarısalat-Hevsel Mahallesi | Bağımsızlar | %70,1 | %26,2 | %77,1 | 1.229 |
İlgili sonuçlar