Sur 2011 Milletvekili Seçimi sonuçları
Sur sonuçlarında Bağımsızlar %62,5 ile birinci, AK Parti %32,8 ile ikinci; fark 29,7 puan. Bağımsızlar burada Türkiye ortalamasının (%6,6) 55,9 puan üstünde. 101 mahalle ve köy arasından 83'ünde Bağımsızlar önde. Bağımsızlar en güçlü Karaçimen Köyü (%100,0); AK Parti en güçlü Sağdıçlı Köyü (%79,1). Katılım %84,2 (Türkiye %87,2).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Sur 2011 Milletvekili Seçimi sonuçları — Sur, Diyarbakır, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Sur | Diyarbakır | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| Bağımsızlar | 36.207 | %62,5 | %61,8 | %6,6 | +55,9 |
| AK Parti | 19.002 | %32,8 | %32,1 | %49,8 | −17,0 |
| BBP | 845 | %1,5 | %1,0 | %0,8 | +0,7 |
| CHP | 656 | %1,1 | %2,3 | %26,0 | −24,8 |
| MHP | 284 | %0,5 | %0,8 | %13,0 | −12,5 |
| HAS Parti | 230 | %0,4 | %0,5 | %0,8 | −0,4 |
| DP | 221 | %0,4 | %0,3 | %0,7 | −0,3 |
| Saadet | 209 | %0,4 | %0,4 | %1,3 | −0,9 |
| TKP | 112 | %0,2 | %0,2 | %0,1 | +0,0 |
| DSP | 88 | %0,2 | %0,2 | %0,3 | −0,1 |
| DYP | 62 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,0 |
| MMP | 30 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| Millet | 27 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
Sur seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 297 | 71.557 | 60.239 | %84,2 | 57.973 | 2.266 |
Sur mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | Bağımsızlar | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Abdaldede Mahallesi | Bağımsızlar | %76,3 | %20,0 | %89,6 | 616 |
| Ağaçlıdere Köyü | Bağımsızlar | %50,0 | %44,6 | %75,1 | 378 |
| Alabal Köyü | Bağımsızlar | %99,4 | %0,6 | %100,6 | 177 |
| Alcık Köyü | Bağımsızlar | %74,8 | %24,5 | %91,7 | 470 |
| Ali Paşa Mahallesi | Bağımsızlar | %66,3 | %28,7 | %83,9 | 2.566 |
| Alibardak Köyü | Bağımsızlar | %81,2 | %18,0 | %91,6 | 427 |
| Arpaderesi Köyü | Bağımsızlar | %67,0 | %31,3 | %100,0 | 113 |
| Bağıvar Mahallesi | Bağımsızlar | %67,1 | %28,7 | %83,5 | 4.531 |
| Bağpınar Mahallesi | Bağımsızlar | %72,5 | %27,5 | %94,5 | 290 |
| Bahçecik Mahallesi | Bağımsızlar | %54,2 | %44,4 | %88,9 | 81 |
| Baroğlu Köyü | Bağımsızlar | %56,8 | %38,9 | %98,3 | 173 |
| Beybulak Köyü | Bağımsızlar | %84,7 | %14,8 | %100,8 | 358 |
| Bostanpınar Köyü | Bağımsızlar | %66,8 | %31,8 | %100,4 | 277 |
| Bozdemir Mahallesi | Bağımsızlar | %99,0 | %1,0 | %100,0 | 97 |
| Büyükakören Köyü | Bağımsızlar | %57,2 | %31,8 | %78,7 | 967 |
| Büyükkadı Mahallesi | Bağımsızlar | %57,4 | %35,6 | %92,0 | 423 |
| Cami Kebir Mahallesi | Bağımsızlar | %49,8 | %43,9 | %79,8 | 1.074 |
| Cami Nebi Mahallesi | Bağımsızlar | %48,2 | %45,7 | %78,7 | 1.685 |
| Cemal Yılmaz Mahallesi | Bağımsızlar | %75,2 | %20,2 | %85,1 | 1.466 |
| Cevat Paşa Mahallesi | AK Parti | %38,3 | %56,3 | %74,9 | 2.561 |
| Çarıklı Mahallesi | Bağımsızlar | %68,8 | %28,1 | %82,8 | 2.627 |
| Çataksu Köyü | Bağımsızlar | %55,2 | %44,8 | %101,1 | 95 |
| Çelikli Köyü | Bağımsızlar | %98,7 | %1,3 | %99,6 | 224 |
| Çubuklu Köyü | Bağımsızlar | %88,6 | %11,4 | %97,1 | 208 |
| Dabanoğlu Mahallesi | AK Parti | %41,1 | %55,0 | %78,0 | 2.668 |
| Dervişhasan Köyü | Bağımsızlar | %55,1 | %44,9 | %87,0 | 338 |
| Doğanlı Köyü | Bağımsızlar | %59,0 | %32,2 | %89,2 | 656 |
| Doğu Çanakçı Mahallesi | Bağımsızlar | %62,2 | %37,8 | %94,6 | 92 |
| Dumrul Köyü | Bağımsızlar | %60,9 | %39,1 | %98,7 | 373 |
| Erimli Mahallesi | Bağımsızlar | %60,7 | %37,8 | %99,1 | 531 |
| Eryolu Köyü | Bağımsızlar | %86,0 | %11,5 | %87,2 | 187 |
| Esenbağ Mahallesi | Bağımsızlar | %67,0 | %29,3 | %77,0 | 256 |
| Fatihpaşa Mahallesi | Bağımsızlar | %58,7 | %36,5 | %78,4 | 4.242 |
| Fetih Mahallesi | AK Parti | %38,6 | %39,3 | %87,1 | 1.502 |
| Fidanlar Köyü | Bağımsızlar | %57,8 | %34,4 | %97,1 | 68 |
| Gencan Mahallesi | Bağımsızlar | %56,6 | %42,2 | %85,0 | 207 |
| Gölpınar Mahallesi | Bağımsızlar | %97,4 | %2,2 | %101,0 | 311 |
| Gültepe Köyü | Bağımsızlar | %63,3 | %36,7 | %107,1 | 28 |
| Hacıosman Mahallesi | Bağımsızlar | %75,6 | %24,4 | %98,3 | 179 |
| Harmanlar Köyü | Bağımsızlar | %86,0 | %3,1 | %84,0 | 156 |
| Hasırlı Mahallesi | Bağımsızlar | %68,4 | %26,9 | %83,4 | 4.453 |
| Havacılar Mahallesi | Bağımsızlar | %64,3 | %32,9 | %98,1 | 264 |
| Hızır İlyas Mahallesi | AK Parti | %29,4 | %68,8 | %100,0 | 109 |
| İskenderpaşa Mahallesi | Bağımsızlar | %54,9 | %40,7 | %78,8 | 4.713 |
| Kabasakal Mahallesi | Bağımsızlar | %50,2 | %49,1 | %101,5 | 266 |
| Kapaklıpınar Köyü | Bağımsızlar | %90,1 | %9,4 | %98,6 | 209 |
| Karabaş Mahallesi | AK Parti | %40,6 | %54,0 | %85,7 | 683 |
| Karacaören Köyü | Bağımsızlar | %97,3 | %2,2 | %101,1 | 184 |
| Karaçalı Mahallesi | AK Parti | %32,0 | %52,8 | %86,0 | 1.696 |
| Karaçimen Köyü | Bağımsızlar | %100,0 | %0,0 | %91,0 | 78 |
| Kardeşler Mahallesi | Bağımsızlar | %75,6 | %22,0 | %95,7 | 46 |
| Karpuzlu Mahallesi | AK Parti | %39,2 | %58,0 | %80,2 | 722 |
| Karpuztepe Köyü | AK Parti | %32,0 | %68,0 | %101,3 | 80 |
| Kartaltepe Köyü | Bağımsızlar | %61,1 | %34,4 | %100,0 | 132 |
| Kavaklıbağ Köyü | AK Parti | %23,1 | %71,8 | %88,5 | 322 |
| Kayayolu Köyü | Bağımsızlar | %100,0 | %0,0 | %107,4 | 27 |
| Kengerli Köyü | AK Parti | %35,8 | %55,8 | %102,1 | 94 |
| Kervanpınar Mahallesi | Bağımsızlar | %79,5 | %19,4 | %91,0 | 431 |
| Kırmasırt Mahallesi | Bağımsızlar | %69,3 | %28,1 | %65,0 | 577 |
| Konacık Köyü | Bağımsızlar | %92,8 | %7,2 | %97,3 | 187 |
| Koyungüden Köyü | Bağımsızlar | %74,4 | %22,3 | %92,4 | 303 |
| Kozan Mahallesi | Bağımsızlar | %83,8 | %11,4 | %90,3 | 413 |
| Köprübaşı Mahallesi | Bağımsızlar | %75,5 | %23,8 | %81,1 | 350 |
| Köşk Mahallesi | AK Parti | %22,5 | %69,0 | %96,1 | 76 |
| Kumluçat Köyü | Bağımsızlar | %75,0 | %10,1 | %94,3 | 157 |
| Kumrucak Köyü | Bağımsızlar | %84,8 | %9,8 | %84,2 | 133 |
| Kuşburnu Mahallesi | Bağımsızlar | %74,1 | %24,1 | %98,4 | 63 |
| Kuşlukbağı Mahallesi | AK Parti | %43,7 | %52,9 | %97,8 | 180 |
| Küçükakören Köyü | Bağımsızlar | %51,5 | %40,5 | %80,3 | 1.030 |
| Küçükkadı Mahallesi | Bağımsızlar | %60,3 | %35,8 | %92,8 | 347 |
| Lalebey Mahallesi | Bağımsızlar | %73,6 | %23,3 | %83,2 | 2.561 |
| Melikahmet Mahallesi | Bağımsızlar | %67,8 | %28,3 | %81,8 | 4.543 |
| Mermer Köyü | Bağımsızlar | %90,0 | %9,6 | %96,9 | 771 |
| Mermeri Köyü | Bağımsızlar | %53,2 | %42,6 | %83,4 | 403 |
| Nefirtaş Köyü | Bağımsızlar | %62,4 | %31,9 | %87,0 | 331 |
| Özekli-Piderbaba Mahallesi | Bağımsızlar | %72,5 | %22,9 | %78,1 | 689 |
| Özekli-Yunusemre Mahallesi | AK Parti | %42,9 | %49,2 | %71,6 | 881 |
| Pınardüzü Mahallesi | AK Parti | %24,8 | %66,4 | %99,1 | 114 |
| Sağdıçlı Köyü | AK Parti | %20,9 | %79,1 | %83,6 | 122 |
| Sapanca Köyü | AK Parti | %33,2 | %60,3 | %84,9 | 365 |
| Sarıkamış Mahallesi | Bağımsızlar | %83,7 | %15,5 | %100,8 | 373 |
| Sarılar Köyü | AK Parti | %41,2 | %49,5 | %98,0 | 99 |
| Sarıyazma Köyü | Bağımsızlar | %60,9 | %39,1 | %104,5 | 22 |
| Sati Mahallesi | Bağımsızlar | %59,6 | %35,0 | %99,0 | 730 |
| Savaş Mahallesi | Bağımsızlar | %70,2 | %27,0 | %79,2 | 1.872 |
| Sayarlar Köyü | Bağımsızlar | %97,4 | %2,1 | %99,5 | 194 |
| Soğanlı Köyü | Bağımsızlar | %97,2 | %2,5 | %95,8 | 337 |
| Süleyman Nazif Mahallesi | Bağımsızlar | %74,9 | %24,0 | %84,9 | 443 |
| Süngüler Mahallesi | Bağımsızlar | %96,0 | %4,0 | %104,1 | 49 |
| Tanoğlu Mahallesi | Bağımsızlar | %47,4 | %36,1 | %95,5 | 111 |
| Tezgeçer Köyü | Bağımsızlar | %50,5 | %40,0 | %100,0 | 153 |
| Yarımca Köyü | Bağımsızlar | %84,9 | %15,1 | %75,6 | 123 |
| Yenice Köyü | Bağımsızlar | %72,0 | %26,3 | %100,4 | 237 |
| Yenidoğan Köyü | Bağımsızlar | %80,4 | %19,6 | %86,9 | 61 |
| Yenievler Köyü | Bağımsızlar | %79,4 | %10,4 | %99,3 | 441 |
| Yeşilköy Mahallesi | Bağımsızlar | %75,5 | %5,5 | %97,3 | 113 |
| Yeşilli Mahallesi | Bağımsızlar | %70,8 | %28,1 | %79,8 | 351 |
| Yiğitçavuş Mahallesi | Bağımsızlar | %69,2 | %26,8 | %84,3 | 394 |
| Yukarıkılıçtaşı Mahallesi | AK Parti | %46,0 | %54,0 | %101,6 | 124 |
| Ziya Gökalp Mahallesi | Bağımsızlar | %73,7 | %23,1 | %84,6 | 2.366 |
| Ziyaret Köyü | Bağımsızlar | %46,9 | %46,9 | %89,5 | 181 |
İlgili sonuçlar