Espiye 2014 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Espiye sonuçlarında AK Parti %53,8 ile birinci, MHP %21,9 ile ikinci; fark 31,9 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%43,4) 10,5 puan üstünde. MHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %21,9 (+4,3 puan). 42 mahalle ve köy arasından 40'ında AK Parti önde. AK Parti en güçlü Ericek Köyü (%87,0); MHP en güçlü Esentepe Mahallesi (%31,4). Katılım %88,7 (Türkiye %89,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Espiye 2014 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Espiye, Giresun, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Espiye | Giresun | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 10.586 | %53,8 | %50,2 | %43,4 | +10,5 |
| MHP | 4.305 | %21,9 | %19,1 | %17,6 | +4,3 |
| CHP | 2.933 | %14,9 | %23,1 | %25,6 | −10,7 |
| Bağımsızlar | 758 | %3,9 | %0,6 | %0,2 | +3,7 |
| BBP | 513 | %2,6 | %1,5 | %1,6 | +1,0 |
| Saadet | 344 | %1,7 | %3,5 | %2,8 | −1,0 |
| BTP | 89 | %0,5 | %0,4 | %0,2 | +0,2 |
| HDP | 48 | %0,2 | %0,4 | %2,0 | −1,8 |
| Ödp | 46 | %0,2 | %0,2 | %0,1 | +0,1 |
| İp | 38 | %0,2 | %0,2 | %0,3 | −0,1 |
Espiye seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 89 | 22.939 | 20.350 | %88,7 | 19.660 | 690 |
Espiye mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | MHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Adabük Mahallesi | AK Parti | %53,1 | %29,1 | %87,9 | 1.731 |
| Ağalıkmadeni Mahallesi | AK Parti | %51,6 | %30,9 | %93,6 | 204 |
| Akkaya Köyü | AK Parti | %79,4 | %10,3 | %89,8 | 157 |
| Aralıcak Köyü | AK Parti | %59,3 | %22,8 | %92,0 | 187 |
| Arpacık Köyü | AK Parti | %65,0 | %19,4 | %97,1 | 170 |
| Avluca Köyü | AK Parti | %66,6 | %25,3 | %85,0 | 532 |
| Bahçecik Köyü | AK Parti | %53,8 | %26,0 | %88,4 | 199 |
| Bayrambey Köyü | AK Parti | %74,0 | %16,0 | %93,0 | 114 |
| Cibril Mahallesi | AK Parti | %63,9 | %26,5 | %90,2 | 738 |
| Çalkaya Köyü | AK Parti | %73,4 | %13,5 | %90,7 | 246 |
| Çam Mahallesi | AK Parti | %45,3 | %30,1 | %86,6 | 2.882 |
| Çepni Köyü | AK Parti | %59,8 | %12,2 | %90,3 | 309 |
| Değirmenağzı Köyü | AK Parti | %66,5 | %13,4 | %94,7 | 245 |
| Demircili Köyü | AK Parti | %37,1 | %25,7 | %82,3 | 226 |
| Direkbükü Köyü | AK Parti | %67,2 | %13,4 | %90,9 | 154 |
| Ericek Köyü | AK Parti | %87,0 | %5,7 | %94,8 | 714 |
| Esentepe Mahallesi | AK Parti | %43,0 | %31,4 | %87,4 | 2.007 |
| Gebelli Köyü | AK Parti | %59,2 | %17,8 | %81,2 | 223 |
| Gülburnu Köyü | AK Parti | %67,4 | %10,6 | %81,8 | 385 |
| Gümüşdere Köyü | AK Parti | %81,7 | %6,1 | %88,2 | 136 |
| Güneyköy | AK Parti | %72,5 | %21,6 | %93,8 | 224 |
| Güzelyurt Köyü | AK Parti | %80,1 | %4,4 | %90,6 | 588 |
| Hacıköy | AK Parti | %45,9 | %18,4 | %88,8 | 392 |
| Hacımahmutlu Köyü | AK Parti | %46,6 | %23,0 | %91,7 | 552 |
| İbrahimşeyh Köyü | Bağımsızlar | %31,7 | %15,3 | %94,8 | 229 |
| Kaleboynu Mahallesi | AK Parti | %57,6 | %18,9 | %94,3 | 261 |
| Karadere Mahallesi | AK Parti | %50,7 | %21,2 | %84,8 | 493 |
| Kaşdibi Köyü | AK Parti | %49,4 | %14,9 | %83,8 | 320 |
| Kurugeriş Köyü | AK Parti | %79,5 | %11,2 | %90,4 | 312 |
| Merkez Mahallesi | AK Parti | %41,2 | %31,0 | %85,4 | 3.666 |
| Sakarya Köyü | AK Parti | %47,2 | %21,6 | %88,7 | 531 |
| Seydiköy | AK Parti | %82,1 | %8,3 | %85,5 | 200 |
| Soğukpınar-Dikmen Mahallesi | AK Parti | %49,0 | %5,7 | %94,1 | 389 |
| Soğukpınar-Kozköy Mahallesi | AK Parti | %47,9 | %5,9 | %98,1 | 366 |
| Soğukpınar-Merkez Mahallesi | CHP | %45,5 | %4,7 | %96,1 | 786 |
| Soğukpınar-Tuygun Mahallesi | AK Parti | %45,3 | %8,0 | %97,5 | 79 |
| Şahinyuva Köyü | AK Parti | %48,7 | %24,4 | %93,0 | 443 |
| Taflancık Köyü | AK Parti | %70,3 | %10,6 | %94,9 | 352 |
| Tikence Köyü | AK Parti | %58,1 | %20,9 | %79,9 | 264 |
| Yeniköy | AK Parti | %64,5 | %12,8 | %85,6 | 437 |
| Yeşilköy | AK Parti | %82,5 | %6,8 | %93,8 | 386 |
| Yeşilyurt Köyü | AK Parti | %68,3 | %9,6 | %96,4 | 110 |
İlgili sonuçlar