Giresun Merkez 2014 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Giresun Merkez sonuçlarında AK Parti %42,6 ile birinci, CHP %34,5 ile ikinci; fark 8,1 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%43,4) 0,8 puan altında. CHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %34,5 (+8,9 puan). 82 mahalle ve köy arasından 56'sında AK Parti önde. AK Parti en güçlü Okçu Köyü (%87,4); CHP en güçlü Samanlıkkıranı Mahallesi (%63,1). Katılım %86,5 (Türkiye %89,1).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Giresun Merkez 2014 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Giresun Merkez, Giresun, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Giresun Merkez | Giresun | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 32.585 | %42,6 | %50,2 | %43,4 | −0,8 |
| CHP | 26.385 | %34,5 | %23,1 | %25,6 | +8,9 |
| MHP | 13.966 | %18,3 | %19,1 | %17,6 | +0,7 |
| Saadet | 1.469 | %1,9 | %3,5 | %2,8 | −0,9 |
| BBP | 694 | %0,9 | %1,5 | %1,6 | −0,7 |
| HDP | 552 | %0,7 | %0,4 | %2,0 | −1,3 |
| DP | 287 | %0,4 | %0,5 | %0,7 | −0,3 |
| BTP | 151 | %0,2 | %0,4 | %0,2 | −0,0 |
| DSP | 140 | %0,2 | %0,3 | %0,3 | −0,1 |
| İp | 132 | %0,2 | %0,2 | %0,3 | −0,1 |
| Ödp | 92 | %0,1 | %0,2 | %0,1 | −0,0 |
Giresun Merkez seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 319 | 91.174 | 78.849 | %86,5 | 76.453 | 2.396 |
Giresun Merkez mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akçalı Köyü | CHP | %38,2 | %42,2 | %83,3 | 276 |
| Akıncı Köyü | AK Parti | %59,3 | %25,4 | %70,3 | 91 |
| Akköy | AK Parti | %58,4 | %18,4 | %92,1 | 403 |
| Aksu Mahallesi | AK Parti | %50,4 | %28,1 | %87,8 | 4.697 |
| Alınca Köyü | AK Parti | %54,8 | %16,5 | %88,8 | 367 |
| Anbaralan Köyü | AK Parti | %84,2 | %4,4 | %94,6 | 129 |
| Aydınlar Mahallesi | AK Parti | %45,5 | %24,5 | %93,7 | 443 |
| Barça Köyü | AK Parti | %61,0 | %16,9 | %85,7 | 691 |
| Barçaçakırlı Köyü | AK Parti | %51,3 | %12,3 | %96,2 | 290 |
| Bayazıt Köyü | AK Parti | %42,1 | %42,1 | %82,6 | 172 |
| Boztekke Köyü | AK Parti | %44,2 | %23,3 | %80,2 | 789 |
| Burhaniye Köyü | AK Parti | %42,2 | %21,4 | %85,8 | 204 |
| Camili Köyü | AK Parti | %40,2 | %35,4 | %86,1 | 452 |
| Cumhuriyet Mahallesi | CHP | %25,3 | %58,6 | %93,8 | 178 |
| Çamlık Köyü | AK Parti | %81,2 | %3,6 | %79,5 | 176 |
| Çandır Köyü | CHP | %34,0 | %36,0 | %93,8 | 439 |
| Çavuşoğlu Köyü | CHP | %26,0 | %62,5 | %83,7 | 239 |
| Çaykara Mahallesi | AK Parti | %43,2 | %36,7 | %92,3 | 880 |
| Çınarlar Mahallesi | CHP | %29,8 | %51,0 | %84,3 | 2.367 |
| Çıtlakkale Mahallesi | AK Parti | %45,8 | %32,0 | %84,4 | 7.758 |
| Çiçekli Köyü | AK Parti | %42,0 | %39,3 | %80,8 | 146 |
| Çukurköy | AK Parti | %73,8 | %11,5 | %93,6 | 140 |
| Darıköy | AK Parti | %71,2 | %18,1 | %87,4 | 326 |
| Duroğlu-Çağlayan Mahallesi | AK Parti | %43,4 | %39,8 | %89,6 | 221 |
| Duroğlu-Demirci Mahallesi | AK Parti | %67,5 | %9,6 | %95,7 | 324 |
| Duroğlu-Homurlu Mahallesi | AK Parti | %49,5 | %13,3 | %88,9 | 494 |
| Duroğlu-Konacık Mahallesi | MHP | %38,6 | %12,5 | %95,2 | 921 |
| Duroğlu-Tekke Mahallesi | MHP | %43,1 | %7,8 | %90,8 | 444 |
| Ergence Köyü | AK Parti | %46,0 | %31,0 | %91,6 | 143 |
| Erikliman Mahallesi | CHP | %27,8 | %52,8 | %88,8 | 419 |
| Eriklimanı Köyü | AK Parti | %61,7 | %25,1 | %92,6 | 474 |
| Esentepe Köyü | AK Parti | %56,2 | %20,8 | %83,0 | 218 |
| Evrenköy | AK Parti | %47,7 | %35,2 | %94,9 | 137 |
| Fevzi Çakmak Mahallesi | AK Parti | %53,3 | %22,9 | %87,1 | 3.079 |
| Gaziler Mahallesi | CHP | %30,5 | %44,0 | %83,9 | 2.035 |
| Gedikkaya Mahallesi | CHP | %36,7 | %40,3 | %87,6 | 5.477 |
| Gemilerçekeği Mahallesi | CHP | %38,0 | %39,4 | %84,9 | 5.667 |
| Güney Köyü | AK Parti | %56,1 | %17,2 | %84,2 | 190 |
| Güre Mahallesi | CHP | %22,1 | %49,4 | %89,1 | 1.015 |
| Gürköy | CHP | %27,8 | %41,1 | %86,9 | 175 |
| Güveç Köyü | AK Parti | %59,6 | %14,0 | %84,0 | 307 |
| Hacı Hüseyin Mahallesi | CHP | %31,5 | %48,0 | %86,0 | 5.053 |
| Hacımiktat Mahallesi | AK Parti | %39,5 | %35,4 | %86,7 | 2.108 |
| Hacısiyam Mahallesi | AK Parti | %43,1 | %33,8 | %85,0 | 7.471 |
| Hamidiye Köyü | AK Parti | %71,1 | %10,2 | %86,7 | 203 |
| Hisargeriş Köyü | AK Parti | %53,7 | %24,3 | %93,3 | 328 |
| İncegeriş Köyü | AK Parti | %60,7 | %15,7 | %88,3 | 213 |
| İnişdibi Köyü | AK Parti | %69,2 | %4,9 | %70,6 | 911 |
| Kale Mahallesi | CHP | %28,0 | %52,4 | %87,3 | 1.312 |
| Kapu Mahallesi | CHP | %31,7 | %48,0 | %84,1 | 1.142 |
| Karaali Köyü | AK Parti | %45,1 | %33,3 | %89,0 | 118 |
| Kavaklar Mahallesi | CHP | %37,8 | %41,6 | %85,3 | 3.608 |
| Kayadibi Mahallesi | CHP | %30,4 | %51,7 | %86,4 | 896 |
| Kemaliye Köyü | AK Parti | %49,1 | %34,9 | %86,7 | 339 |
| Küçükköy Mahallesi | AK Parti | %55,9 | %25,5 | %85,7 | 623 |
| Lapa Köyü | AK Parti | %53,6 | %7,2 | %83,5 | 334 |
| Mesudiye Köyü | AK Parti | %64,1 | %11,5 | %90,5 | 315 |
| Nizamiye Mahallesi | CHP | %36,8 | %41,5 | %85,8 | 3.095 |
| Okçu Köyü | AK Parti | %87,4 | %2,1 | %95,4 | 459 |
| Orhaniye Köyü | AK Parti | %42,2 | %23,8 | %93,4 | 361 |
| Ortaköy | CHP | %35,3 | %47,8 | %100,7 | 139 |
| Osmaniye Köyü | AK Parti | %71,5 | %6,2 | %82,6 | 1.315 |
| Osmaniye Mahallesi | CHP | %35,4 | %45,1 | %87,7 | 2.687 |
| Pınarçukuru Köyü | AK Parti | %71,4 | %15,2 | %82,9 | 293 |
| Samanlıkkıranı Mahallesi | CHP | %20,5 | %63,1 | %87,0 | 285 |
| Sarvan Köyü | AK Parti | %47,6 | %41,2 | %87,4 | 356 |
| Sayca Köyü | AK Parti | %77,4 | %5,6 | %91,3 | 585 |
| Seldeğirmeni Mahallesi | AK Parti | %44,2 | %32,5 | %88,0 | 1.500 |
| Seyitköy | AK Parti | %50,6 | %18,3 | %90,9 | 286 |
| Sıvacı Köyü | CHP | %40,5 | %47,9 | %90,7 | 140 |
| Sultan Selim Mahallesi | CHP | %25,7 | %54,6 | %89,4 | 330 |
| Şeyhkeramettin Mahallesi | CHP | %33,1 | %45,6 | %87,2 | 640 |
| Teyyaredüzü Mahallesi | AK Parti | %39,6 | %34,7 | %86,0 | 8.002 |
| Uzgur Köyü | AK Parti | %58,5 | %20,7 | %90,3 | 247 |
| Uzkara Köyü | AK Parti | %60,6 | %15,9 | %92,0 | 188 |
| Ülper Köyü | CHP | %36,9 | %42,8 | %87,2 | 383 |
| Yağmurca Köyü | AK Parti | %50,4 | %33,5 | %92,2 | 283 |
| Yalı Mahallesi | AK Parti | %49,6 | %36,2 | %91,3 | 300 |
| Yaykınlık Köyü | AK Parti | %84,7 | %4,2 | %92,3 | 130 |
| Yazlık Köyü | AK Parti | %60,7 | %22,8 | %96,6 | 238 |
| Yenicehisar Köyü | AK Parti | %64,4 | %11,2 | %96,2 | 342 |
| Yukarıalınlı Köyü | AK Parti | %50,0 | %24,0 | %91,0 | 223 |
İlgili sonuçlar