Balçova Haziran 2015 Milletvekili Seçimi sonuçları
Balçova sonuçlarında CHP %55,6 ile birinci, AK Parti %19,6 ile ikinci; fark 36,0 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%25,1) 30,5 puan üstünde. 8 mahalle ve köy arasından 8'inde CHP önde. CHP en güçlü Korutürk Mahallesi (%62,1); AK Parti en güçlü Bahçelerarası Mahallesi (%26,0). Katılım %87,5 (Türkiye %86,4).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Balçova Haziran 2015 Milletvekili Seçimi sonuçları — Balçova, İzmir, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Balçova | İzmir | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 28.903 | %55,6 | %45,4 | %25,1 | +30,5 |
| AK Parti | 10.196 | %19,6 | %26,2 | %40,7 | −21,0 |
| MHP | 5.974 | %11,5 | %13,7 | %16,5 | −5,0 |
| HDP | 4.557 | %8,8 | %10,3 | %13,0 | −4,2 |
| Bağımsızlar | 845 | %1,6 | %1,1 | %1,1 | +0,5 |
| Vatan Partisi | 624 | %1,2 | %0,9 | %0,3 | +0,9 |
| Saadet | 340 | %0,7 | %1,1 | %2,1 | −1,4 |
| Anadolu Partisi | 110 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,2 |
| BTP | 79 | %0,2 | %0,2 | %0,2 | −0,1 |
| DSP | 69 | %0,1 | %0,2 | %0,2 | −0,1 |
| DP | 41 | %0,1 | %0,2 | %0,2 | −0,1 |
| Turk Parti | 36 | %0,1 | %0,2 | %0,2 | −0,1 |
| Kp | 35 | %0,1 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| HKP | 32 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
| HAK-PAR | 28 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
| LDP | 26 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| DYP | 26 | %0,1 | %0,0 | %0,1 | −0,0 |
| Hap | 20 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| Millet | 10 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
| Yurt-p | 7 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
| MEP | 6 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
Balçova seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 170 | 60.256 | 52.719 | %87,5 | 51.964 | 755 |
Balçova mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Bahçelerarası Mahallesi | CHP | %52,9 | %26,0 | %89,8 | 570 |
| Çetin Emeç Mahallesi | CHP | %51,8 | %20,8 | %87,9 | 8.449 |
| Eğitim Mahallesi | CHP | %53,5 | %20,3 | %87,6 | 10.929 |
| Fevzi Çakmak Mahallesi | CHP | %55,9 | %21,2 | %87,2 | 9.017 |
| İnciraltı Mahallesi | CHP | %42,4 | %21,0 | %89,1 | 786 |
| Korutürk Mahallesi | CHP | %62,1 | %14,8 | %88,0 | 9.681 |
| Onur Mahallesi | CHP | %56,5 | %19,8 | %86,8 | 13.864 |
| Teleferik Mahallesi | CHP | %54,1 | %20,8 | %87,5 | 6.960 |
İlgili sonuçlar