Tercan 2017 Anayasa Halkoylaması sonuçları
Tercan sonuçlarında Evet %59,0 ile birinci, Hayır %41,0 ile ikinci; fark 18,0 puan. Evet burada Türkiye ortalamasının (%51,2) 7,8 puan üstünde. 85 mahalle ve köy arasından 39'unda Evet önde. Evet en güçlü Topalhasan Köyü (%100,0); Hayır en güçlü Başbudak Köyü (%96,9). Katılım %83,4 (Türkiye %87,3).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Tercan 2017 Anayasa Halkoylaması sonuçları — Tercan, Erzincan, Türkiye karşılaştırması| Seçenek | Oy | Tercan | Erzincan | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| Evet | 5.661 | %59,0 | %60,5 | %51,2 | +7,8 |
| Hayır | 3.934 | %41,0 | %39,5 | %48,8 | −7,8 |
Tercan seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 104 | 11.673 | 9.730 | %83,4 | 9.595 | 135 |
Tercan mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | Evet | Hayır | Katılım | Seçmen |
|---|
| Ağören Köyü | Hayır | %28,6 | %71,4 | %125,0 | 28 |
| Ahmet Yesevi Mahallesi | Evet | %67,3 | %32,7 | %78,1 | 525 |
| Aktaş Köyü | Evet | %96,9 | %3,1 | %97,1 | 34 |
| Akyurt Köyü | Hayır | %5,7 | %94,3 | %97,8 | 89 |
| Altınkaya Köyü | Hayır | %25,0 | %75,0 | %111,1 | 18 |
| Armutluk Köyü | Hayır | %4,3 | %95,7 | %88,5 | 26 |
| Atatürk Mahallesi | Evet | %67,8 | %32,2 | %75,9 | 1.069 |
| Bağpınar Köyü | Hayır | %4,2 | %95,8 | %99,0 | 99 |
| Balyayla Köyü | Hayır | %11,1 | %88,9 | %57,1 | 63 |
| Başbudak Köyü | Hayır | %3,1 | %96,9 | %85,1 | 343 |
| Beğendik Köyü | Evet | %56,3 | %43,8 | %85,5 | 76 |
| Beşgöze Köyü | Evet | %91,2 | %8,8 | %92,6 | 122 |
| Beşkaya Köyü | Evet | %74,0 | %26,0 | %65,0 | 80 |
| Beykonak Köyü | Hayır | %13,0 | %87,0 | %104,5 | 22 |
| Bulmuş Köyü | Hayır | %3,7 | %96,3 | %75,5 | 143 |
| Büklümdere Köyü | Evet | %50,0 | %50,0 | %87,3 | 134 |
| Çadırkaya-Camii Kebir Mahallesi | Evet | %93,1 | %6,9 | %79,0 | 458 |
| Çadırkaya-Gözeler Mahallesi | Evet | %95,8 | %4,2 | %90,2 | 265 |
| Çadırkaya-Yeni Mahallesi | Evet | %82,6 | %17,4 | %82,6 | 505 |
| Çatakdere Köyü | Hayır | %28,6 | %71,4 | %107,7 | 26 |
| Çayırdüzü Köyü | Hayır | %5,0 | %95,0 | %87,0 | 23 |
| Çukuryurt Köyü | Hayır | %17,2 | %82,8 | %100,0 | 29 |
| Dallıca Köyü | Evet | %86,0 | %14,0 | %100,0 | 43 |
| Darıtepe Köyü | Hayır | %4,8 | %95,2 | %80,8 | 26 |
| Doluca Köyü | Hayır | %31,6 | %68,4 | %111,1 | 18 |
| Edebük Köyü | Evet | %94,6 | %5,4 | %86,2 | 65 |
| Elaldı Köyü | Hayır | %5,7 | %94,3 | %97,2 | 36 |
| Elmalı Köyü | Hayır | %23,5 | %76,5 | %106,3 | 16 |
| Esenevler Köyü | Hayır | %5,0 | %95,0 | %80,5 | 149 |
| Fatih Mahallesi | Evet | %57,8 | %42,2 | %81,5 | 432 |
| Fındıklı Köyü | Hayır | %15,2 | %84,8 | %94,4 | 36 |
| Gafurefendi Köyü | Hayır | %23,1 | %76,9 | %100,0 | 13 |
| Gedikdere Köyü | Hayır | %12,3 | %87,7 | %85,3 | 68 |
| Gevenlik Köyü | Evet | %98,1 | %1,9 | %108,0 | 50 |
| Gökçe Köyü | Evet | %59,6 | %40,4 | %90,4 | 104 |
| Gökpınar Köyü | Evet | %94,7 | %5,3 | %78,2 | 124 |
| Göktaş Köyü | Evet | %98,6 | %1,4 | %89,0 | 82 |
| Güzbulak Köyü | Hayır | %7,8 | %92,2 | %79,1 | 115 |
| Hacıbayram Köyü | — | %0,0 | %0,0 | — | — |
| Ilısu Köyü | Hayır | %6,7 | %93,3 | %74,2 | 62 |
| İkizler Köyü | Hayır | %20,8 | %79,2 | %83,3 | 30 |
| Kalecik Köyü | Evet | %99,0 | %1,0 | %98,5 | 206 |
| Karacakışlak Köyü | Hayır | %15,4 | %84,6 | %104,0 | 25 |
| Karacaören Köyü | Evet | %89,5 | %10,5 | %95,2 | 21 |
| Karahüseyin Köyü | Hayır | %17,6 | %82,4 | %113,3 | 15 |
| Kargın-Camii Şerif Mahallesi | Evet | %84,8 | %15,2 | %73,0 | 226 |
| Kargın-İstasyon Mahallesi | Evet | %89,5 | %10,5 | %83,8 | 315 |
| Kargın-Sucuali Mahallesi | Evet | %67,9 | %32,1 | %107,7 | 26 |
| Kargın-Şehit Ahmet Aytekin Mahallesi | Evet | %89,2 | %10,8 | %87,0 | 293 |
| Kargın-Yollarüstü Mahallesi | Hayır | %43,5 | %56,5 | %83,3 | 84 |
| Kavaklık Köyü | — | %0,0 | %0,0 | — | — |
| Kazım Karabekir Mahallesi | Evet | %64,2 | %35,8 | %79,2 | 1.017 |
| Kemerçam Köyü | Hayır | %26,6 | %73,4 | %94,3 | 70 |
| Kızılca Köyü | Hayır | %8,0 | %92,0 | %89,3 | 28 |
| Konarlı Köyü | Hayır | %7,4 | %92,6 | %93,9 | 131 |
| Köprübaşı Köyü | — | %0,0 | %0,0 | — | — |
| Kurukol Köyü | Evet | %95,8 | %4,2 | %85,8 | 113 |
| Kuzören Köyü | Hayır | %4,4 | %95,6 | %90,0 | 50 |
| Küçükağa Köyü | Hayır | %26,7 | %73,3 | %107,1 | 14 |
| Küllüce Köyü | Evet | %90,0 | %10,0 | %96,2 | 52 |
| Mamahatun Mahallesi | Evet | %70,0 | %30,0 | %77,1 | 315 |
| Mantarlı Köyü | Hayır | %22,6 | %77,4 | %91,2 | 34 |
| Mercan-Akşemsettin Mahallesi | Evet | %74,6 | %25,4 | %82,0 | 433 |
| Mercan-Atatürk Mahallesi | Evet | %67,1 | %32,9 | %82,8 | 773 |
| Mercan-Fatih Mahallesi | Evet | %57,3 | %42,7 | %80,8 | 307 |
| Mustafabey Köyü | Evet | %75,8 | %24,2 | %113,8 | 29 |
| Müftüoğlu Köyü | Evet | %91,7 | %8,3 | %100,0 | 12 |
| Oğulveren Köyü | Hayır | %6,9 | %93,1 | %87,4 | 198 |
| Ortaköy | Evet | %51,4 | %48,6 | %86,0 | 43 |
| Sağlıca Köyü | Hayır | %12,5 | %87,5 | %86,8 | 38 |
| Sarıkaya Köyü | Hayır | %13,9 | %86,1 | %83,2 | 95 |
| Şengül Köyü | Hayır | %20,8 | %79,2 | %96,0 | 25 |
| Tepebaşı Köyü | Hayır | %29,2 | %70,8 | %55,6 | 45 |
| Topalhasan Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %127,3 | 11 |
| Üçpınar Köyü | Hayır | %10,5 | %89,5 | %105,6 | 18 |
| Yalınkaş Köyü | Evet | %82,5 | %17,5 | %84,0 | 75 |
| Yastıkköy | Hayır | %25,0 | %75,0 | %75,0 | 16 |
| Yavuz Selim Mahallesi | Evet | %61,5 | %38,5 | %81,5 | 372 |
| Yaylacık Köyü | Hayır | %10,1 | %89,9 | %81,7 | 109 |
| Yaylayolu Köyü | Evet | %57,3 | %42,7 | %85,6 | 90 |
| Yaylım Köyü | Hayır | %9,0 | %91,0 | %90,5 | 148 |
| Yazıören Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %120,0 | 20 |
| Yenibucak Köyü | — | %0,0 | %0,0 | — | — |
| Yeşilyayla Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %87,5 | 40 |
| Yuvalı Köyü | Hayır | %9,5 | %90,5 | %90,5 | 95 |
İlgili sonuçlar