Aşkale 2017 Anayasa Halkoylaması sonuçları
Aşkale sonuçlarında Evet %83,3 ile birinci, Hayır %16,7 ile ikinci; fark 66,7 puan. Evet burada Türkiye ortalamasının (%51,2) 32,1 puan üstünde. 76 mahalle ve köy arasından 58'inde Evet önde. Evet en güçlü Akören Mahallesi (%100,0); Hayır en güçlü Kükürtlü Mahallesi (%96,2). Katılım %87,8 (Türkiye %87,3).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Aşkale 2017 Anayasa Halkoylaması sonuçları — Aşkale, Erzurum, Türkiye karşılaştırması| Seçenek | Oy | Aşkale | Erzurum | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| Evet | 11.400 | %83,3 | %74,5 | %51,2 | +32,1 |
| Hayır | 2.281 | %16,7 | %25,5 | %48,8 | −32,1 |
Aşkale seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 95 | 15.768 | 13.842 | %87,8 | 13.681 | 161 |
Aşkale mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | Evet | Hayır | Katılım | Seçmen |
|---|
| Abdalcık Mahallesi | Evet | %99,0 | %1,0 | %93,5 | 216 |
| Akören Mahallesi | Evet | %100,0 | %0,0 | %91,0 | 100 |
| Altıntaş Mahallesi | Evet | %93,9 | %6,1 | %89,2 | 37 |
| Bahçelievler Mahallesi | Evet | %76,6 | %23,4 | %84,5 | 824 |
| Ballıtaş Mahallesi | Evet | %96,3 | %3,8 | %70,7 | 116 |
| Bozburun Mahallesi | Hayır | %40,0 | %60,0 | %84,2 | 19 |
| Büyükgeçit Mahallesi | Evet | %97,8 | %2,2 | %94,2 | 242 |
| Cahit Aybar Mahallesi | Evet | %83,1 | %16,9 | %83,8 | 431 |
| Çarşı Mahallesi | Evet | %79,9 | %20,1 | %86,7 | 872 |
| Çatalbayır Mahallesi | Hayır | %7,1 | %92,9 | %59,6 | 47 |
| Çatören Mahallesi | Evet | %98,6 | %1,4 | %94,8 | 77 |
| Çayköy Mahallesi | Evet | %83,7 | %16,3 | %93,4 | 425 |
| Çiftlik Mahallesi | Evet | %95,4 | %4,6 | %96,2 | 318 |
| Dağyurdu Mahallesi | Evet | %92,1 | %7,9 | %90,5 | 84 |
| Dallı Mahallesi | Hayır | %33,3 | %66,7 | %80,8 | 26 |
| Demirkıran Mahallesi | Evet | %88,0 | %12,0 | %89,7 | 58 |
| Dereköy Mahallesi | Evet | %91,2 | %8,8 | %96,4 | 474 |
| Düzyurt Mahallesi | Evet | %100,0 | %0,0 | %117,4 | 23 |
| Emek Mahallesi | Evet | %71,4 | %28,6 | %81,2 | 531 |
| Esentepe Mahallesi | Evet | %93,8 | %6,2 | %88,3 | 94 |
| Eyüpoğlu Mahallesi | Evet | %93,3 | %6,7 | %115,4 | 13 |
| Gökçebük Mahallesi | Evet | %94,0 | %6,0 | %97,7 | 220 |
| Gölören Mahallesi | Evet | %100,0 | %0,0 | %101,3 | 150 |
| Güllüdere Mahallesi | Evet | %81,5 | %18,5 | %90,2 | 326 |
| Gümüşseren Mahallesi | Hayır | %19,0 | %81,0 | %88,4 | 95 |
| Güneyçam Mahallesi | Hayır | %33,3 | %66,7 | %37,5 | 16 |
| Gürkaynak Mahallesi | Hayır | %12,1 | %87,9 | %76,7 | 43 |
| Hacıbekir Mahallesi | Evet | %100,0 | %0,0 | %104,5 | 22 |
| Hacıhamza Mahallesi | Hayır | %11,5 | %88,5 | %96,3 | 27 |
| Hacımahmut Mahallesi | Evet | %95,7 | %4,3 | %92,1 | 76 |
| Hatuncuk Mahallesi | Evet | %95,2 | %4,8 | %104,9 | 41 |
| Haydarhacı Mahallesi | Evet | %93,4 | %6,6 | %102,2 | 92 |
| İstasyon Mahallesi | Evet | %86,4 | %13,6 | %84,7 | 1.035 |
| Kandilli Mahallesi | Evet | %84,7 | %15,3 | %84,8 | 817 |
| Kapıkale Mahallesi | Evet | %79,5 | %20,5 | %77,2 | 57 |
| Karahasan Mahallesi | Evet | %93,3 | %6,7 | %91,5 | 130 |
| Karasu Mahallesi | Hayır | %7,4 | %92,6 | %90,0 | 30 |
| Kavurmaçukuru Mahallesi | Evet | %97,1 | %2,9 | %92,8 | 223 |
| Kıbrıs Mahallesi | Evet | %86,1 | %13,9 | %85,7 | 813 |
| Koçbaba Mahallesi | Hayır | %21,4 | %78,6 | %100,0 | 14 |
| Koşapınar Mahallesi | Evet | %96,7 | %3,3 | %94,3 | 193 |
| Kurtmahmut Mahallesi | Hayır | %26,1 | %73,9 | %95,8 | 24 |
| Küçükgeçit Mahallesi | Evet | %94,5 | %5,5 | %93,0 | 157 |
| Küçükova Mahallesi | Evet | %97,6 | %2,4 | %97,7 | 43 |
| Kükürtlü Mahallesi | Hayır | %3,8 | %96,2 | %100,0 | 29 |
| Merdivenköy Mahallesi | Evet | %73,8 | %26,2 | %86,0 | 349 |
| Merkez Çatören Mahallesi | Evet | %80,6 | %19,4 | %88,9 | 36 |
| Merkez Gölören Mahallesi | Evet | %97,7 | %2,3 | %90,3 | 144 |
| Meydan Mahallesi | Evet | %84,0 | %16,0 | %85,6 | 507 |
| Mezrea Mahallesi | Evet | %98,1 | %1,9 | %94,8 | 58 |
| Musatanışman Mahallesi | Evet | %98,8 | %1,2 | %96,4 | 84 |
| Ocaklı Mahallesi | Hayır | %27,3 | %72,7 | %95,7 | 23 |
| Ovacık Mahallesi | Evet | %97,1 | %2,9 | %89,7 | 156 |
| Özler Mahallesi | Hayır | %20,0 | %80,0 | %83,3 | 18 |
| Pırnakaban Mahallesi | Evet | %64,4 | %35,6 | %89,4 | 66 |
| Saptıran Mahallesi | Evet | %93,0 | %7,0 | %82,6 | 121 |
| Sarıbaba Mahallesi | Hayır | %41,9 | %58,1 | %82,0 | 128 |
| Sazlı Mahallesi | Hayır | %13,3 | %86,7 | %78,0 | 41 |
| Şafak Mahallesi | Evet | %83,1 | %16,9 | %87,1 | 949 |
| Taşağıl Mahallesi | Evet | %88,1 | %11,9 | %84,6 | 123 |
| Taşlıçayır Mahallesi | Hayır | %21,7 | %78,3 | %109,5 | 21 |
| Tecer Mahallesi | — | %0,0 | %0,0 | — | — |
| Tepsicik Mahallesi | Evet | %97,2 | %2,8 | %97,3 | 75 |
| Tokça Mahallesi | Evet | %97,4 | %2,6 | %105,6 | 36 |
| Topalçavuş Mahallesi | Evet | %94,3 | %5,7 | %88,2 | 263 |
| Tosunlu Mahallesi | Evet | %93,5 | %6,5 | %100,0 | 31 |
| Tozluca Mahallesi | Hayır | %18,5 | %81,5 | %87,1 | 31 |
| Turaç Mahallesi | Evet | %96,3 | %3,7 | %86,6 | 253 |
| Üç Mart Mahallesi | Evet | %77,9 | %22,1 | %82,8 | 331 |
| Yaylaköy Mahallesi | Evet | %100,0 | %0,0 | %93,3 | 15 |
| Yaylayolu Mahallesi | Evet | %60,0 | %40,0 | %96,8 | 31 |
| Yaylımlı Mahallesi | Evet | %91,4 | %8,6 | %82,3 | 141 |
| Yeni Mahallesi | Evet | %77,9 | %22,1 | %84,4 | 1.298 |
| Yeniköy Halitpaşa Mahallesi | Evet | %87,2 | %12,8 | %90,6 | 415 |
| Yeşilova Mahallesi | Evet | %70,0 | %30,0 | %88,5 | 262 |
| Yumruveren Mahallesi | Evet | %98,1 | %1,9 | %87,1 | 62 |
İlgili sonuçlar