Pasinler 2017 Anayasa Halkoylaması sonuçları
Pasinler sonuçlarında Evet %81,7 ile birinci, Hayır %18,3 ile ikinci; fark 63,5 puan. Evet burada Türkiye ortalamasının (%51,4) 30,3 puan üstünde. 72 mahalle ve köy arasından 70'inde Evet önde. Evet en güçlü Başören Mahallesi (%100,0); Hayır en güçlü Kızılören Mahallesi (%88,9). Katılım %89,7 (Türkiye %85,2).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Pasinler 2017 Anayasa Halkoylaması sonuçları — Pasinler, Erzurum, Türkiye karşılaştırması| Seçenek | Oy | Pasinler | Erzurum | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| Evet | 13.238 | %81,7 | %74,5 | %51,4 | +30,3 |
| Hayır | 2.958 | %18,3 | %25,5 | %48,6 | −30,3 |
Pasinler seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 89 | 18.532 | 16.617 | %89,7 | 16.196 | 421 |
Pasinler mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | Evet | Hayır | Katılım | Seçmen |
|---|
| Acı Mahallesi | Evet | %96,3 | %3,7 | %100,5 | 188 |
| Ağaçminare Mahallesi | Evet | %78,3 | %21,7 | %80,2 | 354 |
| Ağcalar Mahallesi | Evet | %97,2 | %2,8 | %91,7 | 157 |
| Altınbaşak Mahallesi | Evet | %93,2 | %6,8 | %98,0 | 717 |
| Alvar Mahallesi | Evet | %92,7 | %7,3 | %97,1 | 682 |
| Ardıçlı Mahallesi | Evet | %63,9 | %36,1 | %82,0 | 438 |
| Aşıtlar Mahallesi | Evet | %80,9 | %19,1 | %96,4 | 137 |
| Bahçelievler Mahallesi | Evet | %75,7 | %24,3 | %87,9 | 819 |
| Baldızı Mahallesi | Evet | %77,4 | %22,6 | %96,4 | 55 |
| Başören Mahallesi | Evet | %100,0 | %0,0 | %85,9 | 78 |
| Bulkasım Mahallesi | Evet | %91,2 | %8,8 | %83,7 | 135 |
| Büyükdere Mahallesi | Evet | %90,2 | %9,8 | %96,3 | 267 |
| Büyüktüy Mahallesi | Evet | %90,1 | %9,9 | %87,1 | 163 |
| Camikebir Mahallesi | Evet | %65,5 | %34,5 | %86,9 | 274 |
| Çakırtaş Mahallesi | Evet | %88,1 | %11,9 | %83,2 | 291 |
| Çalıyazı Mahallesi | Evet | %98,9 | %1,1 | %102,2 | 90 |
| Çamlıca Mahallesi | Evet | %80,9 | %19,1 | %88,8 | 80 |
| Çiçekli Mahallesi | Evet | %95,2 | %4,8 | %105,1 | 59 |
| Çöğender Mahallesi | Evet | %97,7 | %2,3 | %98,0 | 400 |
| Demirdöven Mahallesi | Evet | %85,9 | %14,1 | %92,0 | 641 |
| Emirşeyh Mahallesi | Evet | %72,7 | %27,3 | %82,4 | 176 |
| Epsemce Mahallesi | Evet | %93,2 | %6,8 | %92,2 | 384 |
| Erzurumkapı Mahallesi | Evet | %73,8 | %26,2 | %82,1 | 507 |
| Esendere Mahallesi | Hayır | %23,5 | %76,5 | %91,6 | 226 |
| Gerdekkaya Mahallesi | Evet | %97,8 | %2,2 | %107,0 | 43 |
| Gölciğez Mahallesi | Evet | %91,4 | %8,6 | %103,7 | 81 |
| Hanahmet Mahallesi | Evet | %92,0 | %8,0 | %96,2 | 26 |
| Hasandede Mahallesi | Evet | %76,7 | %23,3 | %85,7 | 203 |
| Kaplıcalar Mahallesi | Evet | %74,6 | %25,4 | %83,3 | 916 |
| Karakale Mahallesi | Evet | %95,2 | %4,8 | %115,0 | 20 |
| Karapınar Mahallesi | Evet | %94,5 | %5,5 | %90,1 | 182 |
| Karavelet Mahallesi | Evet | %76,8 | %23,2 | %89,1 | 128 |
| Kasımpaşa Mahallesi | Evet | %76,9 | %23,1 | %87,1 | 1.718 |
| Kavuşturan Mahallesi | Evet | %89,1 | %10,9 | %97,4 | 307 |
| Kethuda Mahallesi | Evet | %71,2 | %28,8 | %78,2 | 697 |
| Kevenlik Mahallesi | Evet | %85,5 | %14,5 | %83,7 | 178 |
| Kızılören Mahallesi | Hayır | %11,1 | %88,9 | %90,3 | 62 |
| Kotandüzü Mahallesi | Evet | %97,5 | %2,5 | %95,3 | 43 |
| Kurbançayır Mahallesi | Evet | %94,1 | %5,9 | %100,0 | 90 |
| Kurtuluş Mahallesi | Evet | %70,4 | %29,6 | %88,4 | 899 |
| Küçüktüy Mahallesi | Evet | %98,3 | %1,7 | %100,0 | 121 |
| Otlukkapı Mahallesi | Evet | %87,0 | %13,0 | %96,4 | 305 |
| Ovaköy Mahallesi | Evet | %78,3 | %21,7 | %100,0 | 69 |
| Övenler Mahallesi | Evet | %88,0 | %12,0 | %96,9 | 191 |
| Paşabey Mahallesi | Evet | %70,3 | %29,7 | %83,6 | 665 |
| Pelitli Mahallesi | Evet | %97,7 | %2,3 | %87,8 | 49 |
| Porsuk Mahallesi | Evet | %86,5 | %13,5 | %89,5 | 209 |
| Pusudere Mahallesi | Evet | %94,3 | %5,7 | %103,9 | 51 |
| Reşadiye Mahallesi | Evet | %63,1 | %36,9 | %80,7 | 326 |
| Serçeboğazı Mahallesi | Evet | %97,2 | %2,8 | %101,4 | 213 |
| Sivas Mahallesi | Evet | %66,9 | %33,1 | %82,9 | 216 |
| Sunak Mahallesi | Evet | %94,2 | %5,8 | %102,2 | 135 |
| Şehit Burak Karakoç Mahallesi | Evet | %65,5 | %34,5 | %87,4 | 191 |
| Taşağıl Mahallesi | Evet | %99,2 | %0,8 | %81,7 | 153 |
| Taşkaynak Mahallesi | Evet | %92,5 | %7,5 | %90,1 | 312 |
| Taşlıgüney Mahallesi | Evet | %70,9 | %29,1 | %83,6 | 152 |
| Taşlıyurt Mahallesi | Evet | %89,1 | %10,9 | %85,2 | 54 |
| Tepecik Mahallesi | Evet | %94,4 | %5,6 | %98,6 | 220 |
| Timar Mahallesi | Evet | %86,8 | %13,2 | %102,7 | 37 |
| Uzunark Mahallesi | Evet | %90,0 | %10,0 | %81,7 | 153 |
| Üğümü Mahallesi | Evet | %88,5 | %11,5 | %99,0 | 195 |
| Yamaç Mahallesi | Evet | %63,6 | %36,4 | %88,8 | 116 |
| Yastıktepe Mahallesi | Evet | %87,1 | %12,9 | %87,4 | 261 |
| Yavuzlu Mahallesi | Evet | %98,9 | %1,1 | %100,0 | 95 |
| Yayla Mahallesi | Evet | %95,5 | %4,5 | %81,8 | 55 |
| Yayladağ Mahallesi | Evet | %96,6 | %3,4 | %98,7 | 239 |
| Yeni Mahallesi | Evet | %84,8 | %15,2 | %90,6 | 331 |
| Yeniköy Mahallesi | Evet | %83,2 | %16,8 | %94,5 | 128 |
| Yiğitpınarı Mahallesi | Evet | %84,4 | %15,6 | %110,3 | 29 |
| Yiğittaşı Mahallesi | Evet | %95,4 | %4,6 | %97,2 | 181 |
| Yukarıçakmak Mahallesi | Evet | %86,0 | %14,0 | %94,7 | 94 |
| Yukarıdanişment Mahallesi | Evet | %72,1 | %27,9 | %93,3 | 75 |
İlgili sonuçlar