Saruhanlı 2017 Anayasa Halkoylaması sonuçları
Saruhanlı sonuçlarında Hayır %59,1 ile birinci, Evet %40,9 ile ikinci; fark 18,3 puan. Hayır burada Türkiye ortalamasının (%48,8) 10,3 puan üstünde. 50 mahalle ve köy arasından 28'inde Hayır önde. Hayır en güçlü Kemiklidere Mahallesi (%94,2); Evet en güçlü Aydınlar Mahallesi (%89,6). Katılım %91,6 (Türkiye %87,3).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Saruhanlı 2017 Anayasa Halkoylaması sonuçları — Saruhanlı, Manisa, Türkiye karşılaştırması| Seçenek | Oy | Saruhanlı | Manisa | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| Hayır | 22.001 | %59,1 | %54,3 | %48,8 | +10,3 |
| Evet | 15.209 | %40,9 | %45,7 | %51,2 | −10,3 |
Saruhanlı seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 126 | 41.601 | 38.109 | %91,6 | 37.210 | 899 |
Saruhanlı mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | Hayır | Evet | Katılım | Seçmen |
|---|
| Adiloba Mahallesi | Evet | %41,4 | %58,6 | %91,5 | 578 |
| Alibeyli Mahallesi | Hayır | %71,7 | %28,3 | %91,3 | 859 |
| Apak Mahallesi | Evet | %12,5 | %87,5 | %96,1 | 282 |
| Atatürk Mahallesi | Hayır | %69,9 | %30,1 | %93,1 | 1.355 |
| Aydınlar Mahallesi | Evet | %10,4 | %89,6 | %95,0 | 121 |
| Azimli Mahallesi | Hayır | %81,1 | %18,9 | %90,6 | 413 |
| Bahadır Mahallesi | Hayır | %59,3 | %40,7 | %98,6 | 140 |
| Bedeller Mahallesi | Hayır | %59,9 | %40,1 | %98,9 | 185 |
| Büyükbelen Mahallesi | Hayır | %51,6 | %48,4 | %92,2 | 2.044 |
| Cengiz Topel Mahallesi | Hayır | %66,5 | %33,5 | %90,6 | 2.701 |
| Cumhuriyet Mahallesi | Hayır | %63,5 | %36,5 | %91,8 | 3.328 |
| Çakmaklı Mahallesi | Hayır | %63,5 | %36,5 | %94,2 | 223 |
| Çaltepe Mahallesi | Evet | %12,5 | %87,5 | %94,9 | 257 |
| Çamlıyurt Mahallesi | Evet | %30,2 | %69,8 | %98,5 | 134 |
| Çerkez Osmaniye Mahallesi | Evet | %40,7 | %59,3 | %87,1 | 140 |
| Çınaroba Mahallesi | Evet | %35,5 | %64,5 | %94,5 | 218 |
| Çullugörece Mahallesi | Evet | %28,1 | %71,9 | %94,7 | 433 |
| Develi Mahallesi | Evet | %38,2 | %61,8 | %95,9 | 557 |
| Dilek Mahallesi | Hayır | %90,5 | %9,5 | %88,6 | 1.594 |
| Gökçeköy Mahallesi | Hayır | %66,5 | %33,5 | %92,6 | 1.195 |
| Gözlet Mahallesi | Evet | %36,1 | %63,9 | %89,3 | 233 |
| Gümülceli Mahallesi | Evet | %44,4 | %55,6 | %89,7 | 1.031 |
| Hacımusa Mahallesi | Hayır | %74,4 | %25,6 | %91,5 | 130 |
| Hacırahmanlı Mahallesi | Hayır | %70,6 | %29,4 | %92,5 | 2.306 |
| Halitpaşa Mahallesi | Hayır | %50,5 | %49,5 | %91,0 | 2.093 |
| Hatıplar Mahallesi | Evet | %12,5 | %87,5 | %96,5 | 311 |
| Heybeli Mahallesi | Evet | %31,3 | %68,7 | %91,2 | 363 |
| İshakçelebi Mahallesi | Hayır | %71,3 | %28,7 | %93,0 | 1.186 |
| İstasyon Mahallesi | Hayır | %66,1 | %33,9 | %91,0 | 1.040 |
| Kayışlar Mahallesi | Hayır | %65,3 | %34,7 | %87,6 | 378 |
| Kemiklidere Mahallesi | Hayır | %94,2 | %5,8 | %97,0 | 632 |
| Kepenekli Mahallesi | Evet | %21,2 | %78,8 | %94,6 | 224 |
| Koldere Mahallesi | Hayır | %63,1 | %36,9 | %91,5 | 2.581 |
| Koyuncu Mahallesi | Hayır | %58,6 | %41,4 | %96,8 | 124 |
| Kumkuyucak Mahallesi | Hayır | %80,9 | %19,1 | %85,6 | 492 |
| Kurtuluş Mahallesi | Hayır | %63,4 | %36,6 | %88,7 | 2.452 |
| Lütfiye Mahallesi | Hayır | %52,1 | %47,9 | %93,4 | 574 |
| Mütevelli Mahallesi | Evet | %46,2 | %53,8 | %89,8 | 2.014 |
| Nuriye Mahallesi | Hayır | %70,6 | %29,4 | %92,9 | 901 |
| Paşaköy Mahallesi | Evet | %41,5 | %58,5 | %89,8 | 1.388 |
| Pınarbaşı Mahallesi | Evet | %23,3 | %76,7 | %94,8 | 96 |
| Sarıçam Mahallesi | Evet | %44,5 | %55,5 | %88,3 | 265 |
| Sarısığırlı Mahallesi | Evet | %18,8 | %81,3 | %109,1 | 33 |
| Saruhan Mahallesi | Hayır | %63,7 | %36,3 | %89,7 | 1.008 |
| Seyitoba Mahallesi | Evet | %43,0 | %57,0 | %94,6 | 280 |
| Şatırlar Mahallesi | Evet | %48,6 | %51,4 | %93,8 | 194 |
| Şehitler Mahallesi | Hayır | %50,9 | %49,1 | %93,7 | 758 |
| Taşdibi Mahallesi | Evet | %27,3 | %72,7 | %93,3 | 522 |
| Tirkeş Mahallesi | Hayır | %73,4 | %26,6 | %92,1 | 757 |
| Yılmaz Mahallesi | Hayır | %56,7 | %43,3 | %94,6 | 478 |
İlgili sonuçlar