Avanos 2017 Anayasa Halkoylaması sonuçları
Avanos sonuçlarında Evet %52,6 ile birinci, Hayır %47,4 ile ikinci; fark 5,2 puan. Evet burada Türkiye ortalamasının (%51,2) 1,4 puan üstünde. 33 mahalle ve köy arasından 19'unda Evet önde. Evet en güçlü Altıpınar Köyü (%85,7); Hayır en güçlü Büyükayhan Köyü (%95,6). Katılım %84,9 (Türkiye %87,3).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Avanos 2017 Anayasa Halkoylaması sonuçları — Avanos, Nevşehir, Türkiye karşılaştırması| Seçenek | Oy | Avanos | Nevşehir | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| Evet | 10.864 | %52,6 | %65,6 | %51,2 | +1,4 |
| Hayır | 9.789 | %47,4 | %34,4 | %48,8 | −1,4 |
Avanos seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 82 | 24.712 | 20.977 | %84,9 | 20.653 | 324 |
Avanos mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | Evet | Hayır | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akarca Köyü | Evet | %59,9 | %40,1 | %64,9 | 895 |
| Aktepe Köyü | Hayır | %40,4 | %59,6 | %106,0 | 50 |
| Alaaddin Mahallesi | Hayır | %49,1 | %50,9 | %87,2 | 562 |
| Altıpınar Köyü | Evet | %85,7 | %14,3 | %82,1 | 179 |
| Bahçelievler Mahallesi | Hayır | %41,1 | %58,9 | %88,7 | 2.907 |
| Bozca Köyü | Evet | %52,2 | %47,8 | %89,9 | 507 |
| Büyükayhan Köyü | Hayır | %4,4 | %95,6 | %94,1 | 507 |
| Cumhuriyet Mahallesi | Hayır | %46,2 | %53,8 | %90,0 | 1.997 |
| Çavuşin Köyü | Evet | %82,1 | %17,9 | %91,1 | 503 |
| Göynük Köyü | Evet | %51,7 | %48,3 | %80,6 | 980 |
| İğdelikışla Köyü | Evet | %78,4 | %21,6 | %81,0 | 300 |
| Kalaba-50.yıl Mahallesi | Evet | %73,1 | %26,9 | %91,0 | 512 |
| Kalaba-Hürriyet Mahallesi | Evet | %70,7 | %29,3 | %87,0 | 1.027 |
| Kalaba-Karayusuf Mahallesi | Evet | %70,1 | %29,9 | %88,4 | 579 |
| Kalaba-Yeni Mahallesi | Evet | %74,7 | %25,3 | %87,9 | 1.006 |
| Karacauşağı Köyü | Evet | %83,5 | %16,5 | %100,0 | 92 |
| Karaseki Mahallesi | Hayır | %41,8 | %58,2 | %89,7 | 1.880 |
| Kuyulukışla Köyü | Evet | %75,5 | %24,5 | %82,0 | 61 |
| Küçükayhan Köyü | Hayır | %5,9 | %94,1 | %95,6 | 338 |
| Mahmat Köyü | Evet | %67,2 | %32,8 | %67,3 | 984 |
| Orta Mahallesi | Hayır | %41,9 | %58,1 | %90,7 | 377 |
| Özkonak-Cami-Kebir Mahallesi | Hayır | %41,4 | %58,6 | %78,7 | 1.007 |
| Özkonak-Camicedit Mahallesi | Evet | %61,7 | %38,3 | %80,2 | 874 |
| Özkonak-Orta Mahallesi | Evet | %63,2 | %36,8 | %78,5 | 851 |
| Paşalı Köyü | Hayır | %44,2 | %55,8 | %90,9 | 374 |
| Sarılar Köyü | Hayır | %48,3 | %51,7 | %67,6 | 664 |
| Topaklı Köyü | Hayır | %48,7 | %51,3 | %72,8 | 918 |
| Türkeli-Aşağı Mahallesi | Evet | %77,3 | %22,7 | %87,4 | 739 |
| Türkeli-Orta Mahallesi | Evet | %76,1 | %23,9 | %92,8 | 348 |
| Türkeli-Yukarı Mahallesi | Evet | %72,4 | %27,6 | %88,1 | 403 |
| Üçkuyu Köyü | Evet | %50,0 | %50,0 | %85,4 | 96 |
| Yeni Mahallesi | Hayır | %44,8 | %55,2 | %91,7 | 851 |
| Yukarı Mahallesi | Hayır | %41,5 | %58,5 | %88,5 | 1.344 |
İlgili sonuçlar