Nevşehir Merkez 2017 Anayasa Halkoylaması sonuçları
Nevşehir Merkez sonuçlarında Evet %71,2 ile birinci, Hayır %28,8 ile ikinci; fark 42,3 puan. Evet burada Türkiye ortalamasının (%51,2) 20,0 puan üstünde. 52 mahalle ve köy arasından 51'inde Evet önde. Evet en güçlü Boğaz Köyü (%98,7); Hayır en güçlü Uçhisar-Yukarı Mahallesi (%58,1). Katılım %89,2 (Türkiye %87,3).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Nevşehir Merkez 2017 Anayasa Halkoylaması sonuçları — Nevşehir Merkez, Nevşehir, Türkiye karşılaştırması| Seçenek | Oy | Nevşehir Merkez | Nevşehir | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| Evet | 58.046 | %71,2 | %65,6 | %51,2 | +20,0 |
| Hayır | 23.508 | %28,8 | %34,4 | %48,8 | −20,0 |
Nevşehir Merkez seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 255 | 92.974 | 82.893 | %89,2 | 81.554 | 1.339 |
Nevşehir Merkez mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | Evet | Hayır | Katılım | Seçmen |
|---|
| 15 Temmuz Mahallesi | Evet | %61,8 | %38,2 | %89,1 | 7.437 |
| 20 Temmuz Mahallesi | Evet | %72,8 | %27,2 | %88,2 | 1.335 |
| 2000 Evler Mahallesi | Evet | %61,1 | %38,9 | %86,0 | 8.701 |
| 350 Evler Mahallesi | Evet | %67,7 | %32,3 | %88,9 | 2.726 |
| Alacaşar Köyü | Evet | %94,1 | %5,9 | %91,5 | 740 |
| Bahçelievler Mahallesi | Evet | %71,3 | %28,7 | %90,9 | 1.425 |
| Balcın Köyü | Evet | %98,5 | %1,5 | %97,8 | 135 |
| Basansarnıç Köyü | Evet | %95,5 | %4,5 | %87,7 | 260 |
| Boğaz Köyü | Evet | %98,7 | %1,3 | %95,4 | 825 |
| Camicedit Mahallesi | Evet | %60,3 | %39,7 | %66,5 | 182 |
| Cevher Dudayev Mahallesi | Evet | %71,2 | %28,8 | %90,1 | 5.810 |
| Çardak Köyü | Evet | %84,1 | %15,9 | %97,7 | 1.348 |
| Çat-15 Temmuz Mahallesi | Evet | %87,9 | %12,1 | %93,3 | 582 |
| Çat-Cumhuriyet Mahallesi | Evet | %87,7 | %12,3 | %89,2 | 612 |
| Çat-İstiklal Mahallesi | Evet | %89,1 | %10,9 | %91,7 | 509 |
| Çiftlik Köyü | Evet | %91,2 | %8,8 | %90,4 | 343 |
| Emek Mahallesi | Evet | %64,3 | %35,7 | %89,3 | 2.565 |
| Esentepe Mahallesi | Evet | %65,7 | %34,3 | %89,1 | 4.798 |
| Fatih Sultan Mehmet Mahallesi | Evet | %73,5 | %26,5 | %89,1 | 1.355 |
| Göre-Afetevleri Mahallesi | Evet | %69,9 | %30,1 | %87,0 | 1.078 |
| Göre-Kasapoğlu Mahallesi | Evet | %72,6 | %27,4 | %91,3 | 721 |
| Göreme-Aydınlı-Orta Mahallesi | Evet | %62,7 | %37,3 | %94,0 | 602 |
| Göreme-İsali-Gaferli-Avcılar Mahallesi | Evet | %62,9 | %37,1 | %90,0 | 950 |
| Güvercinlik Köyü | Evet | %79,4 | %20,6 | %94,6 | 425 |
| Güzelyurt Mahallesi | Evet | %63,4 | %36,6 | %89,2 | 11.086 |
| Hacırüştü Mahallesi | Evet | %70,6 | %29,4 | %88,5 | 479 |
| Herikli Mahallesi | Evet | %65,6 | %34,4 | %90,1 | 454 |
| İbrahimpaşa Mahallesi | Evet | %81,7 | %18,3 | %84,8 | 1.452 |
| İcik Köyü | Evet | %89,6 | %10,4 | %78,6 | 1.073 |
| Kapucubaşı Mahallesi | Evet | %68,8 | %31,2 | %77,1 | 551 |
| Karasoku Mahallesi | Evet | %68,1 | %31,9 | %86,6 | 538 |
| Kavak-Aşağı Mahallesi | Evet | %90,4 | %9,6 | %93,0 | 1.017 |
| Kavak-Yukarı Mahallesi | Evet | %92,6 | %7,4 | %92,3 | 843 |
| Kaymaklı-Bekirağa Mahallesi | Evet | %71,4 | %28,6 | %88,6 | 813 |
| Kaymaklı-Camikebir Mahallesi | Evet | %73,9 | %26,1 | %89,4 | 1.927 |
| Kaymaklı-Hatipoğlu Mahallesi | Evet | %51,0 | %49,0 | %87,7 | 405 |
| Kıratlıoğlu Mahallesi | Evet | %83,2 | %16,8 | %90,4 | 2.290 |
| M.akif Ersoy Mahallesi | Evet | %83,1 | %16,9 | %89,3 | 10.451 |
| Nar-Aşağı Mahallesi | Evet | %61,8 | %38,2 | %92,0 | 615 |
| Nar-Baş Mahallesi | Evet | %67,3 | %32,7 | %92,0 | 969 |
| Nar-Orta Mahallesi | Evet | %81,0 | %19,0 | %91,7 | 468 |
| Nar-Yeni Mahallesi | Evet | %73,0 | %27,0 | %93,8 | 869 |
| Özyayla Köyü | Evet | %92,0 | %8,0 | %89,9 | 820 |
| Raşitbey Mahallesi | Evet | %71,5 | %28,5 | %81,3 | 187 |
| Sulusaray-Cumhuriyet Mahallesi | Evet | %72,6 | %27,4 | %90,3 | 792 |
| Sulusaray-Sultan Aladdin Mahallesi | Evet | %66,5 | %33,5 | %89,2 | 295 |
| Sulusaray-Yeni Mahallesi | Evet | %78,4 | %21,6 | %90,0 | 542 |
| Sümer Mahallesi | Evet | %87,4 | %12,6 | %90,2 | 3.555 |
| Uçhisar-Aşağı Mahallesi | Evet | %57,4 | %42,6 | %93,4 | 573 |
| Uçhisar-Tekelli Mahallesi | Evet | %55,5 | %44,5 | %88,9 | 351 |
| Uçhisar-Yukarı Mahallesi | Hayır | %41,9 | %58,1 | %90,0 | 2.249 |
| Yeni Mahallesi | Evet | %60,9 | %39,1 | %86,7 | 1.846 |
İlgili sonuçlar