Ürgüp 2017 Anayasa Halkoylaması sonuçları
Ürgüp sonuçlarında Evet %59,4 ile birinci, Hayır %40,6 ile ikinci; fark 18,9 puan. Evet burada Türkiye ortalamasının (%51,2) 8,3 puan üstünde. 48 mahalle ve köy arasından 38'inde Evet önde. Evet en güçlü Karacaören Köyü (%93,8); Hayır en güçlü Esbelli Mahallesi (%80,6). Katılım %88,9 (Türkiye %87,3).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Ürgüp 2017 Anayasa Halkoylaması sonuçları — Ürgüp, Nevşehir, Türkiye karşılaştırması| Seçenek | Oy | Ürgüp | Nevşehir | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| Evet | 13.749 | %59,4 | %65,6 | %51,2 | +8,3 |
| Hayır | 9.381 | %40,6 | %34,4 | %48,8 | −8,3 |
Ürgüp seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 89 | 26.409 | 23.477 | %88,9 | 23.130 | 347 |
Ürgüp mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | Evet | Hayır | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akçaören Köyü | Evet | %61,0 | %39,0 | %92,1 | 214 |
| Akköy | Evet | %92,6 | %7,4 | %84,0 | 131 |
| Aksalur Ağcaşar Mahallesi | Evet | %69,0 | %31,0 | %85,8 | 176 |
| Aksalur Gönen Mahallesi | Evet | %70,6 | %29,4 | %82,2 | 332 |
| Aksalur Salur Mahallesi | Evet | %71,5 | %28,5 | %81,4 | 161 |
| Aksalur Yenicami Mahallesi | Evet | %72,1 | %27,9 | %82,7 | 162 |
| Altıkapılı Mahallesi | Hayır | %44,1 | %55,9 | %88,6 | 307 |
| Ayvalı Köyü | Evet | %70,5 | %29,5 | %90,7 | 515 |
| Bahçeli Köyü | Evet | %65,5 | %34,5 | %90,5 | 411 |
| Bahçelievler Mahallesi | Evet | %60,9 | %39,1 | %90,3 | 2.682 |
| Başdere Köyü | Evet | %80,9 | %19,1 | %92,4 | 1.012 |
| Boyalı Köyü | Evet | %61,1 | %38,9 | %77,5 | 71 |
| Cemil Köyü | Evet | %66,9 | %33,1 | %80,9 | 204 |
| Cumhuriyet Mahallesi | Evet | %64,3 | %35,7 | %89,6 | 731 |
| Çökek Köyü | Hayır | %39,0 | %61,0 | %94,7 | 228 |
| Demirtaş Köyü | Evet | %86,2 | %13,8 | %93,9 | 66 |
| Dereler Mahallesi | Evet | %58,4 | %41,6 | %93,4 | 121 |
| Duayeri Mahallesi | Evet | %63,3 | %36,7 | %88,6 | 1.192 |
| Dutlucamii Mahallesi | Evet | %66,8 | %33,2 | %91,9 | 259 |
| Esbelli Mahallesi | Hayır | %19,4 | %80,6 | %103,3 | 30 |
| Evka Mahallesi | Evet | %56,4 | %43,6 | %89,0 | 2.088 |
| Fatih Mahallesi | Evet | %52,6 | %47,4 | %87,5 | 2.178 |
| İbrahimpaşa Köyü | Evet | %80,1 | %19,9 | %92,0 | 537 |
| İltaş Köyü | Evet | %69,6 | %30,4 | %94,6 | 74 |
| İmran Mahallesi | Hayır | %39,3 | %60,7 | %91,9 | 99 |
| Karacaören Köyü | Evet | %93,8 | %6,2 | %84,4 | 135 |
| Karağandere Mahallesi | Evet | %57,0 | %43,0 | %90,5 | 241 |
| Karain Köyü | Evet | %89,6 | %10,4 | %87,0 | 123 |
| Karakaya Köyü | Evet | %60,4 | %39,6 | %93,6 | 250 |
| Karlık Köyü | Evet | %62,7 | %37,3 | %82,4 | 182 |
| Kavaklıönü Mahallesi | Hayır | %44,1 | %55,9 | %87,2 | 4.153 |
| Mazı Köyü | Evet | %71,3 | %28,7 | %84,3 | 896 |
| Musaefendi Mahallesi | Hayır | %48,2 | %51,8 | %96,6 | 58 |
| Mustafapaşa Köyü | Hayır | %43,5 | %56,5 | %88,4 | 1.078 |
| Ortahisar-Bahçelievler Mahallesi | Evet | %62,2 | %37,8 | %90,3 | 753 |
| Ortahisar-Esentepe Mahallesi | Evet | %56,4 | %43,6 | %92,5 | 678 |
| Ortahisar-Eski Mahallesi | Evet | %58,6 | %41,4 | %87,0 | 736 |
| Ortahisar-Yeni Mahallesi | Evet | %60,1 | %39,9 | %89,8 | 431 |
| Sarıhıdır Köyü | Evet | %71,0 | %29,0 | %92,4 | 344 |
| Sofular Köyü | Hayır | %49,1 | %50,9 | %93,4 | 381 |
| Süphanverdi Mahallesi | Evet | %69,2 | %30,8 | %91,1 | 237 |
| Şahinefendi Köyü | Evet | %88,3 | %11,7 | %91,0 | 411 |
| Taşkınpaşa Köyü | Evet | %80,1 | %19,9 | %90,5 | 388 |
| Temenni Mahallesi | Evet | %67,8 | %32,2 | %87,6 | 105 |
| Ulaşlı Köyü | Evet | %60,0 | %40,0 | %89,5 | 488 |
| Yeni Camii Mahallesi | Hayır | %48,0 | %52,0 | %95,2 | 105 |
| Yeşilöz Köyü | Evet | %62,9 | %37,1 | %84,7 | 255 |
| Yunak Mahallesi | — | %0,0 | %0,0 | — | — |
İlgili sonuçlar