Çaldıran 2017 Anayasa Halkoylaması sonuçları
Çaldıran sonuçlarında Hayır %66,1 ile birinci, Evet %33,9 ile ikinci; fark 32,1 puan. Hayır burada Türkiye ortalamasının (%48,8) 17,2 puan üstünde. 70 mahalle ve köy arasından 52'sinde Hayır önde. Hayır en güçlü Buğulukaynak Mahallesi (%95,6); Evet en güçlü Kılavuz Mahallesi (%77,2). Katılım %67,1 (Türkiye %87,3).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Çaldıran 2017 Anayasa Halkoylaması sonuçları — Çaldıran, Van, Türkiye karşılaştırması| Seçenek | Oy | Çaldıran | Van | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| Hayır | 13.577 | %66,1 | %57,3 | %48,8 | +17,2 |
| Evet | 6.976 | %33,9 | %42,7 | %51,2 | −17,2 |
Çaldıran seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 118 | 31.796 | 21.344 | %67,1 | 20.553 | 791 |
Çaldıran mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | Hayır | Evet | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akbaşak Mahallesi | Hayır | %93,1 | %6,9 | %67,9 | 315 |
| Alakaya Mahallesi | Evet | %47,6 | %52,4 | %61,2 | 516 |
| Alikelle Mahallesi | Hayır | %88,5 | %11,5 | %63,6 | 544 |
| Altıyol Mahallesi | Hayır | %67,8 | %32,2 | %64,2 | 668 |
| Aşağıçanak Mahallesi | Evet | %43,0 | %57,0 | %56,7 | 247 |
| Aşağıdikme Mahallesi | Hayır | %74,6 | %25,4 | %71,2 | 337 |
| Aşağıgülderen Mahallesi | Hayır | %71,3 | %28,7 | %67,0 | 563 |
| Aşağıkuyucak Mahallesi | Hayır | %59,9 | %40,1 | %68,3 | 221 |
| Aşağımutlu Mahallesi | Evet | %25,2 | %74,8 | %73,4 | 222 |
| Aşağıyanıktaş Mahallesi | Evet | %35,8 | %64,2 | %72,7 | 161 |
| Avcıbaşı Mahallesi | Hayır | %81,1 | %18,9 | %66,1 | 327 |
| Ayrancılar Mahallesi | Evet | %31,5 | %68,5 | %74,2 | 283 |
| Başeğmez Mahallesi | Hayır | %55,9 | %44,1 | %63,5 | 189 |
| Beyazıt Mahallesi | Hayır | %64,3 | %35,7 | %69,3 | 1.519 |
| Beydoğan Mahallesi | Hayır | %88,1 | %11,9 | %75,1 | 511 |
| Bezirhane Mahallesi | Hayır | %76,2 | %23,8 | %77,1 | 83 |
| Buğulukaynak Mahallesi | Hayır | %95,6 | %4,4 | %76,9 | 208 |
| Burçakalan Mahallesi | Hayır | %80,6 | %19,4 | %60,3 | 604 |
| Cumhuriyet Mahallesi | Hayır | %65,7 | %34,3 | %64,9 | 1.067 |
| Çayırköy Mahallesi | Hayır | %92,1 | %7,9 | %76,7 | 150 |
| Çubuklu Mahallesi | Evet | %46,8 | %53,2 | %55,9 | 893 |
| Demircik Mahallesi | Evet | %45,6 | %54,4 | %69,7 | 152 |
| Direkli Mahallesi | Hayır | %76,6 | %23,4 | %68,0 | 394 |
| Doyumalan Mahallesi | Hayır | %92,1 | %7,9 | %92,3 | 222 |
| Erginler Mahallesi | Hayır | %73,1 | %26,9 | %72,1 | 595 |
| Evciler Mahallesi | Hayır | %92,2 | %7,8 | %74,8 | 298 |
| Fatih Sultan Mehmet Mahallesi | Hayır | %60,3 | %39,7 | %67,9 | 1.388 |
| Gülyolu Mahallesi | Hayır | %90,2 | %9,8 | %48,8 | 125 |
| Güngören Mahallesi | Hayır | %74,7 | %25,3 | %59,9 | 429 |
| Hangediği Mahallesi | Hayır | %61,4 | %38,6 | %60,5 | 560 |
| Hanköy Mahallesi | Hayır | %70,2 | %29,8 | %63,6 | 492 |
| İncealan Mahallesi | Hayır | %80,4 | %19,6 | %63,7 | 446 |
| İsmailbaba Mahallesi | Evet | %46,2 | %53,8 | %69,6 | 194 |
| Kalkandelen Mahallesi | Hayır | %50,4 | %49,6 | %71,7 | 336 |
| Karadulda Mahallesi | Hayır | %91,6 | %8,4 | %72,2 | 609 |
| Kaşım Mahallesi | Hayır | %84,0 | %16,0 | %69,5 | 266 |
| Kılavuz Mahallesi | Evet | %22,8 | %77,2 | %62,2 | 135 |
| Kilimli Mahallesi | Hayır | %94,1 | %5,9 | %72,9 | 450 |
| Koçovası Mahallesi | Hayır | %87,7 | %12,3 | %62,9 | 307 |
| Kurtoğlan Mahallesi | Hayır | %69,0 | %31,0 | %74,0 | 177 |
| Kuskunkıran Mahallesi | Evet | %41,8 | %58,2 | %68,8 | 609 |
| Osmanlı Mahallesi | Evet | %47,4 | %52,6 | %59,7 | 606 |
| Recep Tayyip Erdoğan Mahallesi | Hayır | %62,3 | %37,7 | %69,7 | 1.875 |
| Salahane Mahallesi | Hayır | %93,8 | %6,2 | %67,2 | 615 |
| Sarıçimen Mahallesi | Hayır | %51,6 | %48,4 | %62,9 | 377 |
| Sarıharman Mahallesi | Hayır | %90,7 | %9,3 | %66,3 | 309 |
| Sellik Mahallesi | Evet | %27,4 | %72,6 | %72,6 | 339 |
| Serpmetaş Mahallesi | Evet | %41,0 | %59,0 | %81,2 | 101 |
| Soğuksu Mahallesi | Evet | %25,0 | %75,0 | %67,0 | 1.169 |
| Sungur Mahallesi | Hayır | %75,7 | %24,3 | %82,0 | 133 |
| Şehit Jandarma Binbaşı Kıvanç Cesur Mahallesi | Hayır | %53,3 | %46,7 | %66,6 | 1.023 |
| Tekindere Mahallesi | Hayır | %95,5 | %4,5 | %68,7 | 457 |
| Temrenli Mahallesi | Hayır | %71,2 | %28,8 | %61,6 | 125 |
| Toprakseven Mahallesi | Hayır | %63,8 | %36,2 | %60,2 | 417 |
| Umuttepe Mahallesi | Hayır | %61,7 | %38,3 | %60,9 | 645 |
| Yağıbasan Mahallesi | Hayır | %88,7 | %11,3 | %64,0 | 322 |
| Yassıtepe Mahallesi | Hayır | %69,8 | %30,2 | %68,9 | 315 |
| Yavuz Selim Mahallesi | Hayır | %65,2 | %34,8 | %66,3 | 913 |
| Yaykılıç Mahallesi | Hayır | %92,8 | %7,2 | %74,8 | 286 |
| Yeniyaka Mahallesi | Hayır | %87,7 | %12,3 | %65,0 | 103 |
| Yukarıçanak Mahallesi | Hayır | %65,5 | %34,5 | %60,7 | 196 |
| Yukarıdikme Mahallesi | Hayır | %88,1 | %11,9 | %61,6 | 388 |
| Yukarıgülderen Mahallesi | Hayır | %72,8 | %27,2 | %64,6 | 407 |
| Yukarıkuyucak Mahallesi | Evet | %42,1 | %57,9 | %63,1 | 317 |
| Yukarımutlu Mahallesi | Evet | %29,5 | %70,5 | %71,5 | 193 |
| Yukarısağmallı Mahallesi | Hayır | %93,2 | %6,8 | %75,5 | 413 |
| Yukarıyanıktaş Mahallesi | Evet | %28,6 | %71,4 | %68,6 | 663 |
| Yuvacık Mahallesi | Hayır | %92,0 | %8,0 | %74,7 | 170 |
| Yücelen Mahallesi | Hayır | %90,0 | %10,0 | %74,5 | 741 |
| Zülfibulak Mahallesi | Evet | %42,6 | %57,4 | %59,6 | 366 |
İlgili sonuçlar