Çatak 2017 Anayasa Halkoylaması sonuçları
Çatak sonuçlarında Hayır %56,8 ile birinci, Evet %43,2 ile ikinci; fark 13,5 puan. Hayır burada Türkiye ortalamasının (%48,6) 8,2 puan üstünde. 34 mahalle ve köy arasından 24'ünde Hayır önde. Hayır en güçlü Dalbastı Mahallesi (%98,0); Evet en güçlü Dokuzdam Mahallesi (%86,7). Katılım %79,9 (Türkiye %85,2).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Çatak 2017 Anayasa Halkoylaması sonuçları — Çatak, Van, Türkiye karşılaştırması| Seçenek | Oy | Çatak | Van | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| Hayır | 5.016 | %56,8 | %57,3 | %48,6 | +8,2 |
| Evet | 3.821 | %43,2 | %42,7 | %51,4 | −8,2 |
Çatak seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 53 | 11.640 | 9.299 | %79,9 | 8.837 | 462 |
Çatak mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | Hayır | Evet | Katılım | Seçmen |
|---|
| Adnan Menderes Mahallesi | Hayır | %64,8 | %35,2 | %80,8 | 959 |
| Ağaçlık Mahallesi | Evet | %28,2 | %71,8 | %88,0 | 225 |
| Akçabük Mahallesi | Hayır | %64,0 | %36,0 | %72,8 | 313 |
| Alacayar Mahallesi | Evet | %44,7 | %55,3 | %78,8 | 920 |
| Andiçen Mahallesi | Hayır | %92,3 | %7,7 | %90,0 | 30 |
| Aşağınarlıca Mahallesi | Hayır | %51,7 | %48,3 | %75,8 | 124 |
| Atlıhan Mahallesi | Hayır | %67,1 | %32,9 | %83,6 | 535 |
| Bahçelievler Mahallesi | Hayır | %58,6 | %41,4 | %83,3 | 777 |
| Bilgi Mahallesi | Evet | %13,5 | %86,5 | %90,1 | 704 |
| Boyunpınar Mahallesi | Hayır | %56,5 | %43,5 | %76,0 | 175 |
| Cumhuriyet Mahallesi | Hayır | %52,5 | %47,5 | %76,1 | 795 |
| Çılga Mahallesi | Hayır | %51,2 | %48,8 | %79,4 | 160 |
| Dalbastı Mahallesi | Hayır | %98,0 | %2,0 | %94,5 | 55 |
| Derebaşı Mahallesi | Evet | %28,0 | %72,0 | %83,5 | 133 |
| Dokuzdam Mahallesi | Evet | %13,3 | %86,7 | %67,6 | 145 |
| Eliaçık Mahallesi | Evet | %21,0 | %79,0 | %72,2 | 180 |
| Görentaş Mahallesi | Hayır | %75,1 | %24,9 | %82,0 | 411 |
| Hacıosman Mahallesi | Hayır | %81,1 | %18,9 | %80,0 | 145 |
| Işınlı Mahallesi | Hayır | %52,5 | %47,5 | %87,0 | 185 |
| Kaçıt Mahallesi | Hayır | %80,3 | %19,7 | %88,0 | 359 |
| Karşıyaka Mahallesi | Hayır | %70,1 | %29,9 | %82,8 | 361 |
| Konalga Mahallesi | Hayır | %80,6 | %19,4 | %68,2 | 623 |
| Korulu Mahallesi | Evet | %43,6 | %56,4 | %67,3 | 443 |
| Narlı Mahallesi | Hayır | %72,7 | %27,3 | %84,8 | 283 |
| Onağıl Mahallesi | Hayır | %60,3 | %39,7 | %76,7 | 257 |
| Övecek Mahallesi | Hayır | %87,7 | %12,3 | %91,7 | 422 |
| Selçuklu Mahallesi | Evet | %28,2 | %71,8 | %78,1 | 233 |
| Sırmalı Mahallesi | Evet | %36,3 | %63,7 | %55,2 | 315 |
| Sözveren Mahallesi | Hayır | %73,3 | %26,7 | %82,9 | 292 |
| Sugeldi Mahallesi | Hayır | %74,0 | %26,0 | %89,3 | 150 |
| Teknecik Mahallesi | Hayır | %58,1 | %41,9 | %80,6 | 211 |
| Toyga Mahallesi | Evet | %45,8 | %54,2 | %91,3 | 219 |
| Uzuntekne Mahallesi | Hayır | %55,0 | %45,0 | %77,6 | 241 |
| Yukarınarlıca Mahallesi | Hayır | %64,8 | %35,2 | %78,1 | 260 |
İlgili sonuçlar