Gürpınar 2017 Anayasa Halkoylaması sonuçları
Gürpınar sonuçlarında Evet %53,1 ile birinci, Hayır %46,9 ile ikinci; fark 6,2 puan. Evet burada Türkiye ortalamasının (%51,2) 1,9 puan üstünde. 79 mahalle ve köy arasından 43'ünde Evet önde. Evet en güçlü Taşlıyazı Mahallesi (%87,5); Hayır en güçlü Dağseven Mahallesi (%93,9). Katılım %73,9 (Türkiye %87,3).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Gürpınar 2017 Anayasa Halkoylaması sonuçları — Gürpınar, Van, Türkiye karşılaştırması| Seçenek | Oy | Gürpınar | Van | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| Evet | 7.904 | %53,1 | %42,7 | %51,2 | +1,9 |
| Hayır | 6.983 | %46,9 | %57,3 | %48,8 | −1,9 |
Gürpınar seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 98 | 20.764 | 15.335 | %73,9 | 14.887 | 448 |
Gürpınar mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | Evet | Hayır | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akbulut Mahallesi | Evet | %54,8 | %45,2 | %65,6 | 241 |
| Akdoğu Mahallesi | Hayır | %40,6 | %59,4 | %50,8 | 65 |
| Akpınar Mahallesi | Evet | %62,8 | %37,2 | %81,1 | 509 |
| Alnıak Mahallesi | Evet | %60,4 | %39,6 | %72,3 | 220 |
| Arındı Mahallesi | Hayır | %27,9 | %72,1 | %57,8 | 223 |
| Aşağıkaymaz Mahallesi | Evet | %77,4 | %22,6 | %64,3 | 667 |
| Bağrıyanık Mahallesi | Evet | %57,5 | %42,5 | %84,1 | 283 |
| Beşbudak Mahallesi | Evet | %80,5 | %19,5 | %102,5 | 40 |
| Bozyiğit Mahallesi | Evet | %67,3 | %32,7 | %71,7 | 541 |
| Bölmeçalı Mahallesi | Evet | %79,1 | %20,9 | %80,1 | 286 |
| Bükeç Mahallesi | Hayır | %44,4 | %55,6 | %143,8 | 32 |
| Cevizalan Mahallesi | Evet | %67,7 | %32,3 | %74,1 | 224 |
| Cumhuriyet Mahallesi | Evet | %61,7 | %38,3 | %70,0 | 651 |
| Çakınlı Mahallesi | Evet | %51,2 | %48,8 | %76,0 | 229 |
| Çatakdibi Mahallesi | Hayır | %18,6 | %81,4 | %68,2 | 129 |
| Çavuştepe Mahallesi | Evet | %61,8 | %38,2 | %78,3 | 337 |
| Çepkenli Mahallesi | Hayır | %11,8 | %88,2 | %80,2 | 116 |
| Çörekli Mahallesi | Hayır | %32,7 | %67,3 | %72,9 | 288 |
| Dağseven Mahallesi | Hayır | %6,1 | %93,9 | %80,8 | 146 |
| Değirmendüzü Mahallesi | Evet | %52,3 | %47,7 | %82,9 | 217 |
| Dikbıyık Mahallesi | Hayır | %17,9 | %82,1 | %60,0 | 55 |
| Dolaylı Mahallesi | Hayır | %13,8 | %86,2 | %83,6 | 134 |
| Doluçıkın Mahallesi | Hayır | %15,4 | %84,6 | %57,0 | 114 |
| Elaçmaz Mahallesi | Hayır | %20,7 | %79,3 | %73,0 | 760 |
| Erkaldı Mahallesi | Hayır | %28,2 | %71,8 | %71,3 | 471 |
| Geçerli Mahallesi | Hayır | %43,5 | %56,5 | %37,5 | 64 |
| Geziyurt Mahallesi | Hayır | %36,2 | %63,8 | %100,0 | 59 |
| Giyimli Mahallesi | Hayır | %38,6 | %61,4 | %75,8 | 186 |
| Gölardı Mahallesi | Evet | %71,1 | %28,9 | %74,5 | 102 |
| Güleçler Mahallesi | Hayır | %36,8 | %63,2 | %75,3 | 77 |
| Günbaşı Mahallesi | Evet | %64,9 | %35,1 | %80,9 | 251 |
| Hacıköy Mahallesi | Evet | %76,8 | %23,2 | %77,0 | 270 |
| Hoşab Mahallesi | Evet | %60,9 | %39,1 | %71,5 | 845 |
| Işıkpınar Mahallesi | Evet | %53,8 | %46,2 | %66,0 | 371 |
| Kalkanlı Mahallesi | Evet | %55,6 | %44,4 | %112,5 | 16 |
| Kapçık Mahallesi | Hayır | %6,3 | %93,8 | %100,0 | 16 |
| Karakoç Mahallesi | Evet | %61,1 | %38,9 | %71,0 | 362 |
| Kılıçtutan Mahallesi | Hayır | %36,4 | %63,6 | %55,0 | 20 |
| Kırkgeçit Mahallesi | Evet | %65,2 | %34,8 | %69,9 | 359 |
| Koçgüden Mahallesi | Evet | %71,2 | %28,8 | %76,1 | 209 |
| Koyunyatağı Mahallesi | Evet | %71,5 | %28,5 | %81,5 | 406 |
| Kuşdağı Mahallesi | Evet | %64,2 | %35,8 | %77,5 | 289 |
| Mollahüseyin Mahallesi | Evet | %87,4 | %12,6 | %86,2 | 195 |
| Murataldı Mahallesi | Hayır | %30,4 | %69,6 | %66,0 | 200 |
| Oğuldamı Mahallesi | Evet | %62,7 | %37,3 | %58,9 | 246 |
| Ongun Mahallesi | Evet | %57,0 | %43,0 | %73,2 | 205 |
| Ortaköy Mahallesi | Hayır | %42,4 | %57,6 | %76,9 | 264 |
| Otbiçer Mahallesi | Hayır | %49,7 | %50,3 | %80,3 | 466 |
| Örmeli Mahallesi | Evet | %62,1 | %37,9 | %74,8 | 469 |
| Öveçli Mahallesi | Evet | %66,0 | %34,0 | %78,7 | 502 |
| Özlüce Mahallesi | Hayır | %15,2 | %84,8 | %97,9 | 48 |
| Parmakkapı Mahallesi | Evet | %58,7 | %41,3 | %73,0 | 492 |
| Sakalar Mahallesi | Hayır | %45,2 | %54,8 | %74,4 | 398 |
| Sapakonak Mahallesi | Evet | %50,8 | %49,2 | %88,2 | 68 |
| Savacık Mahallesi | Evet | %74,3 | %25,7 | %68,9 | 325 |
| Sevindik Mahallesi | Hayır | %34,4 | %65,6 | %62,0 | 474 |
| Sıcaksu Mahallesi | Hayır | %7,9 | %92,1 | %67,2 | 58 |
| Sütlüce Mahallesi | Evet | %53,1 | %46,9 | %74,5 | 184 |
| Taşdöndüren Mahallesi | Hayır | %43,5 | %56,5 | %64,0 | 178 |
| Taşlıyazı Mahallesi | Evet | %87,5 | %12,5 | %152,9 | 17 |
| Tepegören Mahallesi | Hayır | %26,7 | %73,3 | %87,4 | 87 |
| Topçudeğirmeni Mahallesi | Hayır | %26,0 | %74,0 | %86,9 | 122 |
| Topsakal Mahallesi | Hayır | %11,1 | %88,9 | %80,1 | 423 |
| Topyıldız Mahallesi | Hayır | %50,0 | %50,0 | %76,5 | 98 |
| Tutak Mahallesi | Hayır | %25,9 | %74,1 | %125,0 | 48 |
| Tutmaç Mahallesi | Evet | %70,5 | %29,5 | %82,3 | 673 |
| Umut Mahallesi | Evet | %60,0 | %40,0 | %73,9 | 161 |
| Uzungedik Mahallesi | Hayır | %16,1 | %83,9 | %69,7 | 353 |
| Üçdoğan Mahallesi | Hayır | %21,1 | %78,9 | %95,2 | 21 |
| Üçgen Mahallesi | Evet | %63,0 | %37,0 | %76,6 | 278 |
| Yalınca Mahallesi | Hayır | %48,8 | %51,2 | %58,1 | 74 |
| Yaramış Mahallesi | Hayır | %20,0 | %80,0 | %67,2 | 466 |
| Yatağan Mahallesi | Evet | %58,9 | %41,1 | %74,7 | 486 |
| Yedisalkım Mahallesi | Evet | %84,7 | %15,3 | %54,4 | 252 |
| Yolaşan Mahallesi | Evet | %71,0 | %29,0 | %69,7 | 499 |
| Yoldüştü Mahallesi | Evet | %70,7 | %29,3 | %69,8 | 311 |
| Yukarıkaymaz Mahallesi | Evet | %62,7 | %37,3 | %82,6 | 391 |
| Yurtbaşı Mahallesi | Hayır | %31,6 | %68,4 | %77,3 | 256 |
| Zernek Mahallesi | Evet | %81,7 | %18,3 | %76,0 | 96 |
İlgili sonuçlar