Erciş 2017 Anayasa Halkoylaması sonuçları
Erciş sonuçlarında Hayır %52,0 ile birinci, Evet %48,0 ile ikinci; fark 4,0 puan. Hayır burada Türkiye ortalamasının (%48,8) 3,2 puan üstünde. 101 mahalle ve köy arasından 63'ünde Hayır önde. Hayır en güçlü Düvenci Mahallesi (%96,0); Evet en güçlü Sabanbüken Mahallesi (%97,3). Katılım %69,6 (Türkiye %87,3).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Erciş 2017 Anayasa Halkoylaması sonuçları — Erciş, Van, Türkiye karşılaştırması| Seçenek | Oy | Erciş | Van | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| Hayır | 33.763 | %52,0 | %57,3 | %48,8 | +3,2 |
| Evet | 31.185 | %48,0 | %42,7 | %51,2 | −3,2 |
Erciş seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 293 | 95.620 | 66.531 | %69,6 | 64.948 | 1.583 |
Erciş mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | Hayır | Evet | Katılım | Seçmen |
|---|
| Abdalmezrası Mahallesi | Hayır | %82,4 | %17,6 | %72,1 | 535 |
| Adnan Menderes Mahallesi | Evet | %35,9 | %64,1 | %74,9 | 5.620 |
| Ağaçören Mahallesi | Evet | %36,1 | %63,9 | %90,1 | 111 |
| Ağırkaya Mahallesi | Hayır | %85,3 | %14,7 | %95,2 | 145 |
| Akbaş Mahallesi | Evet | %29,8 | %70,2 | %62,9 | 294 |
| Akçayuva Mahallesi | Hayır | %75,2 | %24,8 | %66,7 | 255 |
| Aksakal Mahallesi | Evet | %47,7 | %52,3 | %62,5 | 72 |
| Alkanat Mahallesi | Evet | %41,9 | %58,1 | %68,5 | 1.585 |
| Aşağıakçagedik Mahallesi | Evet | %3,6 | %96,4 | %75,7 | 37 |
| Aşağıçökek Mahallesi | Hayır | %90,3 | %9,7 | %71,2 | 670 |
| Aşağıgöze Mahallesi | Evet | %49,4 | %50,6 | %72,3 | 617 |
| Aşağıışıklı Mahallesi | Evet | %43,5 | %56,5 | %64,6 | 1.202 |
| Aşağıkozluca Mahallesi | Evet | %46,6 | %53,4 | %72,8 | 945 |
| Bayramlı Mahallesi | Hayır | %83,4 | %16,6 | %76,0 | 718 |
| Beyazıt Mahallesi | Hayır | %50,5 | %49,5 | %69,1 | 3.932 |
| Bozyaka Mahallesi | Hayır | %66,7 | %33,3 | %64,6 | 144 |
| Bucakönü Mahallesi | Evet | %39,5 | %60,5 | %57,7 | 672 |
| Camiikebir Mahallesi | Evet | %25,2 | %74,8 | %77,9 | 2.385 |
| Çakırbey Mahallesi | Evet | %34,3 | %65,7 | %77,8 | 180 |
| Çatakdibi Mahallesi | Evet | %44,5 | %55,5 | %66,6 | 698 |
| Çataltepe Mahallesi | Hayır | %52,4 | %47,6 | %77,7 | 139 |
| Çelebibağı Mahallesi | Hayır | %62,2 | %37,8 | %67,8 | 8.199 |
| Çetintaş Mahallesi | Hayır | %83,0 | %17,0 | %68,7 | 284 |
| Çınarlı Mahallesi | Evet | %42,5 | %57,5 | %64,4 | 2.260 |
| Çimen Mahallesi | Hayır | %93,5 | %6,5 | %72,6 | 471 |
| Çobandüzü Mahallesi | Hayır | %77,9 | %22,1 | %75,1 | 551 |
| Çubuklu Mahallesi | Hayır | %84,7 | %15,3 | %68,2 | 654 |
| Deliçay Mahallesi | Hayır | %57,3 | %42,7 | %52,7 | 750 |
| Derekent Mahallesi | Hayır | %53,3 | %46,7 | %57,8 | 161 |
| Derimevi Mahallesi | Hayır | %76,2 | %23,8 | %71,4 | 297 |
| Dinlence Mahallesi | Hayır | %93,2 | %6,8 | %72,5 | 269 |
| Doğancı Mahallesi | Hayır | %90,6 | %9,4 | %83,8 | 154 |
| Doluca Mahallesi | Hayır | %87,5 | %12,5 | %70,9 | 296 |
| Duracak Mahallesi | Evet | %34,3 | %65,7 | %88,1 | 42 |
| Düvenci Mahallesi | Hayır | %96,0 | %4,0 | %61,8 | 705 |
| Ekiciler Mahallesi | Hayır | %95,6 | %4,4 | %86,9 | 237 |
| Ergücü Mahallesi | Hayır | %59,7 | %40,3 | %64,6 | 444 |
| Evbeyli Mahallesi | Evet | %38,0 | %62,0 | %81,3 | 123 |
| Gedikdibi Mahallesi | Hayır | %72,7 | %27,3 | %50,7 | 306 |
| Gergili Mahallesi | Hayır | %80,4 | %19,6 | %58,0 | 81 |
| Gökoğlan Mahallesi | Evet | %3,2 | %96,8 | %87,4 | 182 |
| Gölağzı Mahallesi | Evet | %24,5 | %75,5 | %76,2 | 798 |
| Görüşlü Mahallesi | Hayır | %89,3 | %10,7 | %74,4 | 472 |
| Gözütok Mahallesi | Hayır | %86,3 | %13,7 | %78,2 | 390 |
| Gültepe Mahallesi | Evet | %46,2 | %53,8 | %62,9 | 62 |
| Gümüşoluk Mahallesi | Hayır | %63,5 | %36,5 | %74,3 | 70 |
| Hacıkaş Mahallesi | Evet | %30,1 | %69,9 | %72,9 | 414 |
| Hasanabdal Mahallesi | Hayır | %91,6 | %8,4 | %81,1 | 386 |
| Haydarbey Mahallesi | Evet | %22,9 | %77,1 | %67,6 | 1.210 |
| Hocaali Mahallesi | Hayır | %79,3 | %20,7 | %70,7 | 409 |
| İkizçalı Mahallesi | Evet | %30,5 | %69,5 | %53,0 | 198 |
| İşbaşı Mahallesi | Hayır | %54,2 | %45,8 | %79,1 | 139 |
| Kadirasker Mahallesi | Evet | %28,3 | %71,7 | %67,9 | 573 |
| Karatavuk Mahallesi | Hayır | %72,3 | %27,7 | %64,8 | 600 |
| Kardoğan Mahallesi | Hayır | %92,6 | %7,4 | %72,3 | 271 |
| Karlıyayla Mahallesi | Hayır | %73,8 | %26,2 | %61,6 | 656 |
| Kasımbağı Mahallesi | Evet | %14,9 | %85,1 | %87,9 | 206 |
| Kayaboyun Mahallesi | Hayır | %82,3 | %17,7 | %64,5 | 200 |
| Kekiksırtı Mahallesi | Hayır | %68,9 | %31,1 | %88,1 | 126 |
| Keklikova Mahallesi | Evet | %48,4 | %51,6 | %61,4 | 1.674 |
| Kırkdeğirmen Mahallesi | Hayır | %76,3 | %23,7 | %65,8 | 485 |
| Kırkpınar Mahallesi | Hayır | %54,5 | %45,5 | %75,2 | 153 |
| Kışla Mahallesi | Evet | %40,1 | %59,9 | %71,0 | 3.940 |
| Kızılören Mahallesi | Evet | %26,8 | %73,2 | %55,3 | 262 |
| Kocapınar Mahallesi | Hayır | %52,1 | %47,9 | %60,6 | 2.431 |
| Koçköprü Mahallesi | Hayır | %65,3 | %34,7 | %79,0 | 391 |
| Köycük Mahallesi | Hayır | %87,8 | %12,2 | %69,8 | 434 |
| Latifiye Mahallesi | Evet | %47,9 | %52,1 | %68,1 | 3.080 |
| Mağara Mahallesi | Hayır | %65,2 | %34,8 | %65,6 | 358 |
| Nişancı Mahallesi | Hayır | %82,7 | %17,3 | %81,8 | 362 |
| Ortayayla Mahallesi | Hayır | %66,0 | %34,0 | %68,3 | 319 |
| Oyalı Mahallesi | Hayır | %52,6 | %47,4 | %70,6 | 143 |
| Örene Mahallesi | Hayır | %60,9 | %39,1 | %66,3 | 3.081 |
| Payköy Mahallesi | Hayır | %64,2 | %35,8 | %69,0 | 886 |
| Pınarlı Mahallesi | Evet | %32,4 | %67,6 | %61,6 | 661 |
| Sabanbüken Mahallesi | Evet | %2,7 | %97,3 | %86,5 | 89 |
| Sahil Kent Mahallesi | Evet | %35,5 | %64,5 | %76,1 | 4.229 |
| Salihiye Mahallesi | Hayır | %52,4 | %47,6 | %69,4 | 6.454 |
| Salmanağa Mahallesi | Hayır | %57,2 | %42,8 | %67,5 | 908 |
| Söğütlü Mahallesi | Hayır | %57,4 | %42,6 | %68,0 | 366 |
| Şehirpazar Mahallesi | Hayır | %87,6 | %12,4 | %62,0 | 303 |
| Şerefli Mahallesi | Hayır | %80,4 | %19,6 | %68,5 | 149 |
| Taşevler Mahallesi | Hayır | %92,3 | %7,7 | %78,3 | 184 |
| Taşkapı Mahallesi | Hayır | %74,3 | %25,7 | %68,0 | 250 |
| Taşlıçay Mahallesi | Hayır | %95,1 | %4,9 | %79,8 | 491 |
| Tekevler Mahallesi | Evet | %41,8 | %58,2 | %71,7 | 1.754 |
| Tekler Mahallesi | Hayır | %58,8 | %41,2 | %64,3 | 470 |
| Topraklı Mahallesi | Hayır | %51,7 | %48,3 | %65,4 | 581 |
| Ulupamir Mahallesi | Evet | %6,6 | %93,4 | %65,0 | 1.053 |
| Uncular Mahallesi | Hayır | %83,5 | %16,5 | %70,0 | 730 |
| Vanyolu Mahallesi | Evet | %32,9 | %67,1 | %75,7 | 5.754 |
| Yalındam Mahallesi | Hayır | %86,7 | %13,3 | %80,9 | 94 |
| Yankıtepe Mahallesi | Evet | %41,3 | %58,8 | %51,7 | 315 |
| Yeşilova Mahallesi | Hayır | %76,9 | %23,1 | %66,1 | 4.927 |
| Yetişen Mahallesi | Hayır | %69,6 | %30,4 | %77,3 | 132 |
| Yılanlı Mahallesi | Evet | %27,7 | %72,3 | %75,7 | 136 |
| Yoldere Mahallesi | Hayır | %95,3 | %4,7 | %84,8 | 401 |
| Yöreli Mahallesi | Hayır | %78,9 | %21,1 | %80,0 | 25 |
| Yukarıakçagedik Mahallesi | Hayır | %74,5 | %25,5 | %81,5 | 184 |
| Yukarıışıklı Mahallesi | Evet | %30,2 | %69,8 | %61,8 | 2.263 |
| Yünören Mahallesi | Evet | %49,4 | %50,6 | %70,7 | 116 |
İlgili sonuçlar