Buca 2018 Milletvekili Seçimi sonuçları
Buca sonuçlarında CHP %37,7 ile birinci, AK Parti %29,7 ile ikinci; fark 8,0 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%22,6) 15,1 puan üstünde. 47 mahalle ve köy arasından 31'inde CHP önde. CHP en güçlü Vali Rahmi Bey Mahallesi (%55,1); AK Parti en güçlü Yıldızlar Mahallesi (%65,8). Katılım %87,7 (Türkiye %88,0).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Buca 2018 Milletvekili Seçimi sonuçları — Buca, İzmir, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Buca | İzmir | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 117.308 | %37,7 | %41,8 | %22,6 | +15,1 |
| AK Parti | 92.283 | %29,7 | %27,4 | %41,6 | −11,9 |
| HDP | 38.873 | %12,5 | %11,3 | %11,5 | +1,0 |
| İYİ Parti | 34.871 | %11,2 | %11,0 | %10,1 | +1,1 |
| MHP | 20.245 | %6,5 | %6,1 | %11,0 | −4,5 |
| Saadet | 2.707 | %0,9 | %0,8 | %1,3 | −0,5 |
| Vatan Partisi | 843 | %0,3 | %0,3 | %0,2 | +0,0 |
| HÜDA PAR | 591 | %0,2 | %0,2 | %0,3 | −0,1 |
| Bağımsızlar | 180 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
Buca seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 985 | 361.017 | 316.443 | %87,7 | 311.238 | 5.205 |
Buca mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| 29 Ekim Mahallesi | AK Parti | %31,9 | %39,3 | %91,5 | 862 |
| Adatepe Mahallesi | CHP | %38,5 | %25,5 | %85,5 | 10.796 |
| Akıncılar Mahallesi | CHP | %42,7 | %27,1 | %89,3 | 8.589 |
| Atatürk Mahallesi | CHP | %39,5 | %27,0 | %85,8 | 12.119 |
| Aydoğdu Mahallesi | CHP | %41,0 | %28,0 | %90,3 | 6.293 |
| Barış Mahallesi | CHP | %47,4 | %20,9 | %89,4 | 11.881 |
| Belenbaşı Mahallesi | CHP | %42,4 | %35,4 | %94,6 | 872 |
| Buca Koop Mahallesi | CHP | %44,9 | %21,7 | %88,4 | 13.900 |
| Cumhuriyet Mahallesi | CHP | %47,0 | %22,5 | %90,0 | 3.624 |
| Çağdaş Mahallesi | CHP | %47,2 | %24,1 | %91,7 | 2.093 |
| Çaldıran Mahallesi | AK Parti | %29,5 | %43,6 | %76,9 | 2.515 |
| Çamlık Mahallesi | AK Parti | %33,1 | %38,1 | %88,2 | 7.115 |
| Çamlıkule Mahallesi | AK Parti | %30,6 | %32,7 | %87,9 | 14.208 |
| Çamlıpınar Mahallesi | CHP | %30,9 | %29,7 | %86,7 | 8.031 |
| Dicle Mahallesi | AK Parti | %35,2 | %37,0 | %89,0 | 4.563 |
| Doğancılar Mahallesi | AK Parti | %37,5 | %46,1 | %91,6 | 178 |
| Dumlupınar Mahallesi | CHP | %51,1 | %20,3 | %87,5 | 3.201 |
| Efeler Mahallesi | CHP | %48,7 | %21,9 | %89,3 | 15.414 |
| Fırat Mahallesi | AK Parti | %32,3 | %35,1 | %87,0 | 15.058 |
| Gaziler Mahallesi | CHP | %42,3 | %27,5 | %89,1 | 4.627 |
| Göksu Mahallesi | AK Parti | %16,9 | %44,0 | %85,7 | 20.121 |
| Güven Mahallesi | CHP | %52,0 | %20,0 | %87,1 | 5.350 |
| Hürriyet Mahallesi | CHP | %47,5 | %24,2 | %88,2 | 10.404 |
| İnkılap Mahallesi | CHP | %48,9 | %21,7 | %89,7 | 7.367 |
| İnönü Mahallesi | AK Parti | %14,5 | %43,9 | %86,6 | 12.216 |
| İzkent Mahallesi | CHP | %48,4 | %23,5 | %89,4 | 4.308 |
| Karacaağaç Mahallesi | AK Parti | %37,8 | %39,1 | %87,4 | 557 |
| Karanfil Mahallesi | CHP | %45,2 | %29,2 | %89,5 | 3.342 |
| Kaynaklar Merkez Mahallesi | AK Parti | %21,4 | %55,5 | %90,9 | 967 |
| Kırklar Mahallesi | CHP | %28,2 | %24,2 | %82,0 | 1.136 |
| Kozağaç Mahallesi | CHP | %43,2 | %26,7 | %88,3 | 15.009 |
| Kuruçeşme Mahallesi | CHP | %39,0 | %22,3 | %84,1 | 9.277 |
| Laleli Mahallesi | CHP | %46,1 | %25,7 | %88,1 | 5.156 |
| Menderes Mahallesi | CHP | %51,5 | %20,4 | %89,9 | 10.250 |
| Murathan Mahallesi | CHP | %49,4 | %24,9 | %92,0 | 3.173 |
| Mustafa Kemal Mahallesi | AK Parti | %14,1 | %45,0 | %86,6 | 11.931 |
| Seyhan Mahallesi | AK Parti | %29,3 | %36,0 | %89,4 | 2.180 |
| Şirinkapı Mahallesi | CHP | %40,7 | %29,3 | %87,9 | 3.058 |
| Ufuk Mahallesi | CHP | %37,0 | %35,1 | %87,2 | 12.665 |
| Vali Rahmi Bey Mahallesi | CHP | %55,1 | %17,5 | %88,5 | 7.249 |
| Yaylacık Mahallesi | CHP | %41,4 | %28,9 | %87,2 | 11.814 |
| Yenigün Mahallesi | CHP | %37,6 | %30,2 | %88,1 | 14.739 |
| Yeşilbağlar Mahallesi | AK Parti | %23,1 | %37,0 | %85,3 | 13.013 |
| Yıldız Mahallesi | CHP | %33,8 | %31,6 | %87,1 | 16.756 |
| Yıldızlar Mahallesi | AK Parti | %16,4 | %65,8 | %77,7 | 421 |
| Yiğitler Mahallesi | CHP | %49,8 | %22,8 | %89,3 | 11.585 |
| Zafer Mahallesi | HDP | %12,1 | %31,5 | %84,9 | 1.034 |
İlgili sonuçlar