Akdeniz 2019 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Akdeniz sonuçlarında CHP %58,4 ile birinci, MHP %32,8 ile ikinci; fark 25,6 puan. CHP burada 30 büyükşehir ortalamasının (%33,8) 24,6 puan üstünde. MHP 30 büyükşehir ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %32,8 (+28,8 puan). 65 mahalle ve köy arasından 41'inde CHP önde. CHP en güçlü Adanalıoğlu Mahallesi (%85,6); MHP en güçlü Parmakkurdu Mahallesi (%74,7). Katılım %84,5 (30 büyükşehir %84,4).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Akdeniz 2019 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Akdeniz, Mersin, 30 büyükşehir karşılaştırması| Parti | Oy | Akdeniz | Mersin | 30 büyükşehir | Büyükşehirlere göre (puan) |
|---|
| CHP | 82.095 | %58,4 | %45,1 | %33,8 | +24,6 |
| MHP | 46.099 | %32,8 | %41,0 | %3,9 | +28,8 |
| DP | 8.502 | %6,0 | %12,0 | %0,7 | +5,3 |
| Saadet | 1.436 | %1,0 | %0,7 | %2,8 | −1,8 |
| Vatan Partisi | 785 | %0,6 | %0,4 | %0,3 | +0,3 |
| DSP | 626 | %0,4 | %0,4 | %1,2 | −0,8 |
| BTP | 556 | %0,4 | %0,2 | %0,4 | +0,0 |
| TKP | 469 | %0,3 | %0,2 | %0,2 | +0,2 |
Akdeniz seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 538 | 175.421 | 148.180 | %84,5 | 140.568 | 7.612 |
Akdeniz mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | MHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Abdullah Şahutoğlu Mahallesi | CHP | %75,6 | %18,1 | %92,9 | 410 |
| Adanalıoğlu Limonlu Mahallesi | CHP | %82,3 | %12,6 | %90,5 | 761 |
| Adanalıoğlu Mahallesi | CHP | %85,6 | %9,1 | %89,0 | 1.415 |
| Adnan Menderes Mahallesi | MHP | %36,7 | %46,1 | %90,0 | 2.052 |
| Akdam Mahallesi | MHP | %30,5 | %49,9 | %94,6 | 481 |
| Akdeniz Mahallesi | CHP | %84,2 | %10,7 | %89,8 | 1.147 |
| Anadolu Mahallesi | CHP | %55,9 | %37,4 | %90,1 | 2.282 |
| Bağcılar-İhsaniye Mahallesi | CHP | %52,3 | %38,5 | %97,6 | 251 |
| Bağlarbaşı Mahallesi | CHP | %76,4 | %18,0 | %91,9 | 863 |
| Bahçe Mahallesi | CHP | %64,6 | %26,8 | %80,2 | 2.954 |
| Bahçeli Aşağıburhan Mahallesi | MHP | %22,3 | %62,5 | %95,4 | 351 |
| Bahçeli Kürkçü Mahallesi | MHP | %41,6 | %52,9 | %91,5 | 637 |
| Bahçeli Yukarıburhan Mahallesi | MHP | %26,2 | %68,5 | %94,2 | 535 |
| Bahşiş Mahallesi | MHP | %29,3 | %53,3 | %90,7 | 1.193 |
| Barış Mahallesi | CHP | %64,8 | %28,7 | %77,7 | 4.240 |
| Bekirde Mahallesi | CHP | %41,2 | %38,7 | %89,3 | 655 |
| Cami Şerif Mahallesi | CHP | %50,9 | %37,4 | %75,0 | 869 |
| Camili Mahallesi | MHP | %20,0 | %64,3 | %90,9 | 755 |
| Civanyaylağı Mahallesi | MHP | %24,3 | %54,8 | %92,0 | 977 |
| Cumhuriyet Mahallesi | CHP | %76,7 | %13,2 | %87,7 | 2.222 |
| Çankaya Mahallesi | CHP | %51,1 | %37,7 | %77,9 | 588 |
| Çay Mahallesi | CHP | %68,6 | %24,8 | %83,7 | 7.702 |
| Çilek Mahallesi | CHP | %55,7 | %36,6 | %86,8 | 9.413 |
| Demirhisar Mahallesi | CHP | %66,4 | %21,4 | %90,6 | 447 |
| Dikilitaş Mahallesi | CHP | %51,3 | %37,4 | %88,9 | 593 |
| Esenli Mahallesi | CHP | %46,5 | %43,8 | %95,9 | 345 |
| Evci Mahallesi | CHP | %41,3 | %39,4 | %91,0 | 680 |
| Gazi Mahallesi | MHP | %29,3 | %50,1 | %88,4 | 1.256 |
| Gündoğdu Mahallesi | CHP | %62,6 | %32,0 | %82,8 | 10.084 |
| Güneş Mahallesi | CHP | %73,5 | %20,8 | %84,9 | 13.279 |
| Hal Mahallesi | CHP | %58,9 | %34,5 | %84,4 | 9.225 |
| Hamidiye Mahallesi | CHP | %66,1 | %27,2 | %79,9 | 3.432 |
| Hebilli Mahallesi | MHP | %30,2 | %55,1 | %96,8 | 472 |
| Hürriyet Mahallesi | CHP | %84,2 | %6,4 | %87,4 | 2.337 |
| Iğdır Mahallesi | MHP | %19,9 | %59,0 | %94,8 | 935 |
| İhsaniye Mahallesi | MHP | %44,4 | %44,8 | %79,0 | 3.582 |
| Karacailyas Emek Mahallesi | CHP | %63,9 | %29,7 | %91,0 | 568 |
| Karacailyas Evren Mahallesi | CHP | %57,0 | %33,8 | %88,6 | 1.064 |
| Karacailyas Mahallesi | CHP | %75,6 | %17,6 | %87,7 | 983 |
| Karaduvar Mahallesi | CHP | %80,6 | %14,8 | %86,4 | 6.786 |
| Kazanlı Mahallesi | CHP | %81,9 | %10,5 | %86,5 | 1.516 |
| Kiremithane Mahallesi | CHP | %60,6 | %32,3 | %76,8 | 2.272 |
| Köselerli Mahallesi | MHP | %32,3 | %40,8 | %91,4 | 1.949 |
| Kulak Mahallesi | MHP | %33,7 | %50,6 | %90,3 | 466 |
| Kültür Mahallesi | CHP | %68,7 | %23,7 | %78,9 | 2.445 |
| Mahmudiye Mahallesi | CHP | %52,6 | %37,5 | %79,0 | 2.741 |
| Mesudiye Mahallesi | CHP | %45,6 | %42,7 | %78,7 | 6.023 |
| Mithatpaşa Mahallesi | MHP | %42,3 | %47,4 | %83,9 | 1.689 |
| Müfide İlhan Mahallesi | MHP | %40,5 | %50,4 | %87,1 | 3.078 |
| Nacarlı Mahallesi | MHP | %17,1 | %45,6 | %95,1 | 782 |
| Nusratiye Mahallesi | MHP | %39,9 | %49,0 | %81,3 | 7.035 |
| Özgürlük Mahallesi | CHP | %62,4 | %30,5 | %84,4 | 3.880 |
| Parmakkurdu Mahallesi | MHP | %8,7 | %74,7 | %94,8 | 808 |
| Puğkaracadağ Mahallesi | MHP | %14,5 | %71,1 | %87,4 | 470 |
| Sarıibrahimli Mahallesi | CHP | %60,1 | %20,9 | %89,3 | 698 |
| Siteler Mahallesi | MHP | %40,0 | %52,3 | %81,3 | 3.975 |
| Şakirgülmen Mahallesi | CHP | %85,3 | %10,8 | %87,0 | 797 |
| Şevketsümer Mahallesi | CHP | %76,5 | %18,9 | %87,8 | 14.179 |
| Toroslar Mahallesi | CHP | %54,4 | %29,4 | %87,0 | 1.336 |
| Turgutreis Mahallesi | CHP | %67,9 | %24,6 | %80,1 | 4.856 |
| Üçocak Mahallesi | MHP | %36,4 | %53,3 | %82,2 | 2.496 |
| Yanpar Mahallesi | MHP | %8,3 | %59,1 | %90,9 | 629 |
| Yeni Mahallesi | CHP | %47,5 | %43,3 | %79,3 | 11.067 |
| Yeşilçimen Mahallesi | CHP | %48,7 | %40,9 | %93,4 | 1.210 |
| Yeşilova Mahallesi | MHP | %14,5 | %71,1 | %96,1 | 203 |
İlgili sonuçlar