Erdemli 2019 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Erdemli sonuçlarında MHP %53,5 ile birinci, CHP %25,4 ile ikinci; fark 28,1 puan. MHP burada 30 büyükşehir ortalamasının (%3,9) 49,6 puan üstünde. DP 30 büyükşehir ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %19,2 (+18,5 puan). 71 mahalle ve köy arasından 70'inde MHP önde. MHP en güçlü Kuşluca Mahallesi (%91,6); CHP en güçlü Kızkalesi Mahallesi (%51,9). Katılım %89,5 (30 büyükşehir %84,4).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Erdemli 2019 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Erdemli, Mersin, 30 büyükşehir karşılaştırması| Parti | Oy | Erdemli | Mersin | 30 büyükşehir | Büyükşehirlere göre (puan) |
|---|
| MHP | 46.896 | %53,5 | %41,0 | %3,9 | +49,6 |
| CHP | 22.301 | %25,4 | %45,1 | %33,8 | −8,4 |
| DP | 16.817 | %19,2 | %12,0 | %0,7 | +18,5 |
| Saadet | 734 | %0,8 | %0,7 | %2,8 | −1,9 |
| Vatan Partisi | 312 | %0,4 | %0,4 | %0,3 | +0,1 |
| DSP | 300 | %0,3 | %0,4 | %1,2 | −0,9 |
| BTP | 164 | %0,2 | %0,2 | %0,4 | −0,2 |
| TKP | 105 | %0,1 | %0,2 | %0,2 | −0,1 |
Erdemli seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 338 | 101.343 | 90.746 | %89,5 | 87.629 | 3.117 |
Erdemli mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | MHP | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Adnan Menderes Mahallesi | MHP | %65,1 | %16,7 | %94,9 | 997 |
| Akdeniz Mahallesi | MHP | %50,1 | %30,0 | %85,2 | 7.976 |
| Akpınar Mahallesi | MHP | %47,8 | %28,0 | %98,4 | 190 |
| Alata Mahallesi | MHP | %51,5 | %27,1 | %85,3 | 7.709 |
| Alibeyli Mahallesi | MHP | %89,0 | %4,1 | %97,8 | 448 |
| Arpaçbahşiş Mahallesi | MHP | %47,6 | %35,5 | %87,3 | 4.621 |
| Arslanlı Mahallesi | MHP | %54,4 | %28,0 | %95,9 | 418 |
| Ayaş Mahallesi | MHP | %46,1 | %34,6 | %93,7 | 1.822 |
| Aydınlar Mahallesi | MHP | %64,4 | %14,8 | %89,5 | 276 |
| Barbaros Mahallesi | MHP | %71,3 | %10,9 | %92,8 | 986 |
| Batısandal Mahallesi | MHP | %79,5 | %6,2 | %95,2 | 545 |
| Çamlı Mahallesi | MHP | %49,3 | %18,0 | %95,4 | 475 |
| Çerçili Mahallesi | MHP | %65,9 | %16,4 | %94,2 | 434 |
| Çeşmeli Mahallesi | MHP | %43,5 | %38,1 | %86,8 | 3.552 |
| Çiftepınar Mahallesi | MHP | %81,6 | %11,9 | %97,4 | 783 |
| Çiriş Mahallesi | MHP | %61,8 | %13,1 | %97,5 | 648 |
| Dağlı Mahallesi | MHP | %56,8 | %25,9 | %94,3 | 698 |
| Doğusandal Mahallesi | MHP | %52,8 | %37,9 | %95,3 | 211 |
| Elbeyli Mahallesi | MHP | %83,2 | %5,4 | %96,1 | 388 |
| Elvanlı Mahallesi | MHP | %54,6 | %30,1 | %92,6 | 1.720 |
| Esenpınar Mahallesi | MHP | %50,4 | %14,8 | %94,0 | 1.109 |
| Evdilek Mahallesi | MHP | %57,0 | %18,3 | %104,2 | 95 |
| Fakılı Mahallesi | MHP | %55,6 | %21,3 | %99,4 | 163 |
| Fatih Mahallesi | MHP | %64,9 | %13,6 | %94,0 | 536 |
| Gücüş Mahallesi | MHP | %48,5 | %27,0 | %99,6 | 248 |
| Güneyli Mahallesi | MHP | %52,0 | %24,8 | %98,2 | 271 |
| Güzeloluk Mahallesi | MHP | %62,8 | %15,6 | %95,7 | 487 |
| Hacıalanı Mahallesi | MHP | %46,1 | %32,0 | %101,5 | 131 |
| Hacıhalilarpaç Mahallesi | MHP | %65,1 | %17,2 | %96,7 | 761 |
| Harfilli Mahallesi | MHP | %64,8 | %15,5 | %98,5 | 456 |
| Hüsametli Mahallesi | MHP | %51,4 | %32,2 | %97,6 | 413 |
| İlemin Mahallesi | MHP | %58,5 | %27,0 | %97,2 | 502 |
| Karaahmetli Mahallesi | MHP | %55,6 | %15,8 | %96,4 | 394 |
| Karahıdırlı Mahallesi | MHP | %64,5 | %16,0 | %95,6 | 886 |
| Karakeşli Mahallesi | MHP | %76,5 | %9,4 | %98,2 | 558 |
| Karayakup Mahallesi | MHP | %74,8 | %10,5 | %94,6 | 514 |
| Kargıcak Mahallesi | MHP | %55,9 | %24,9 | %93,8 | 1.377 |
| Kargıpınarı Mahallesi | MHP | %49,1 | %32,0 | %87,4 | 8.844 |
| Kayacı Mahallesi | MHP | %50,2 | %18,9 | %98,8 | 991 |
| Kızılen Mahallesi | MHP | %69,3 | %4,8 | %97,2 | 392 |
| Kızkalesi Mahallesi | CHP | %33,1 | %51,9 | %81,7 | 1.287 |
| Kocahasanlı Mahallesi | MHP | %49,0 | %27,8 | %90,9 | 3.455 |
| Koramşalı Mahallesi | MHP | %51,2 | %31,0 | %96,9 | 418 |
| Koyuncu Mahallesi | MHP | %62,8 | %15,9 | %90,5 | 5.301 |
| Kösbucağı Mahallesi | MHP | %52,9 | %17,6 | %93,7 | 1.450 |
| Kösereli Mahallesi | MHP | %81,9 | %12,5 | %93,6 | 173 |
| Kuşluca Mahallesi | MHP | %91,6 | %3,6 | %96,6 | 89 |
| Küstülü Mahallesi | MHP | %65,5 | %11,6 | %97,0 | 575 |
| Limonlu Mahallesi | MHP | %44,7 | %29,7 | %88,8 | 2.418 |
| Merkez Mahallesi | MHP | %51,0 | %28,9 | %85,4 | 10.187 |
| Merkez-Tırtar Mahallesi | MHP | %39,4 | %27,0 | %91,8 | 2.034 |
| Pınarbaşı Mahallesi | MHP | %70,4 | %15,5 | %95,6 | 723 |
| Sarıkaya Mahallesi | MHP | %66,3 | %10,8 | %96,1 | 518 |
| Sarıyer Mahallesi | MHP | %51,6 | %24,1 | %96,9 | 517 |
| Sıraç Mahallesi | MHP | %46,5 | %31,6 | %96,6 | 564 |
| Sinap Mahallesi | MHP | %57,3 | %16,2 | %92,6 | 136 |
| Sorgun Mahallesi | MHP | %55,2 | %16,7 | %96,3 | 642 |
| Şahna Mahallesi | MHP | %52,9 | %19,1 | %95,0 | 220 |
| Tabiye Mahallesi | MHP | %56,5 | %20,0 | %88,5 | 1.499 |
| Tapureli Mahallesi | MHP | %69,9 | %13,4 | %95,2 | 840 |
| Toros Mahallesi | MHP | %60,7 | %5,5 | %100,0 | 221 |
| Tozlu Mahallesi | MHP | %40,7 | %37,0 | %98,2 | 57 |
| Tömük Mahallesi | MHP | %47,3 | %28,8 | %84,2 | 8.484 |
| Türbe Mahallesi | MHP | %55,7 | %18,9 | %90,0 | 1.745 |
| Üçtepe Mahallesi | MHP | %61,6 | %13,3 | %97,7 | 880 |
| Üzümlü Mahallesi | MHP | %67,0 | %14,5 | %97,6 | 211 |
| Veyselli Mahallesi | MHP | %62,3 | %16,5 | %95,7 | 255 |
| Yağda Mahallesi | MHP | %70,3 | %12,2 | %100,9 | 351 |
| Yarenler Mahallesi | MHP | %63,6 | %15,5 | %98,2 | 770 |
| Yeniyurt Mahallesi | MHP | %62,7 | %21,2 | %97,3 | 255 |
| Yüksek Mahallesi | MHP | %57,6 | %13,7 | %90,1 | 1.043 |
İlgili sonuçlar