Tosya 2019 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Tosya sonuçlarında AK Parti %48,3 ile birinci, MHP %36,5 ile ikinci; fark 11,8 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%42,7) 5,5 puan üstünde. MHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %36,5 (+28,3 puan). 77 mahalle ve köy arasından 65'inde AK Parti önde. AK Parti en güçlü İncebel Köyü (%81,4); MHP en güçlü Hocafakı Mahallesi (%52,1). Katılım %87,2 (Türkiye %84,5).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Tosya 2019 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Tosya, Kastamonu, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Tosya | Kastamonu | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 12.981 | %48,3 | %43,6 | %42,7 | +5,5 |
| MHP | 9.810 | %36,5 | %34,5 | %8,1 | +28,3 |
| İYİ Parti | 2.505 | %9,3 | %5,9 | %7,3 | +2,0 |
| CHP | 1.155 | %4,3 | %13,3 | %28,6 | −24,3 |
| Saadet | 248 | %0,9 | %0,8 | %2,8 | −1,9 |
| DP | 103 | %0,4 | %0,5 | %0,9 | −0,5 |
| BBP | 99 | %0,4 | %1,1 | %1,9 | −1,5 |
Tosya seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 141 | 32.136 | 28.024 | %87,2 | 26.901 | 1.123 |
Tosya mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | MHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Ahmetoğlu Köyü | AK Parti | %68,6 | %19,6 | %58,9 | 90 |
| Akbük Köyü | AK Parti | %38,2 | %19,0 | %90,5 | 618 |
| Akseki Köyü | AK Parti | %63,2 | %33,3 | %95,7 | 93 |
| Aşağıberçin Köyü | AK Parti | %53,4 | %36,4 | %99,2 | 120 |
| Aşağıdikmen Köyü | AK Parti | %52,4 | %25,0 | %85,9 | 99 |
| Aşağıkayı Köyü | AK Parti | %39,1 | %10,6 | %84,0 | 351 |
| Bahçelievler Mahallesi | AK Parti | %41,7 | %40,2 | %82,6 | 4.986 |
| Bayat Köyü | AK Parti | %48,7 | %34,2 | %94,0 | 216 |
| Bürnük Köyü | MHP | %43,7 | %44,7 | %97,3 | 112 |
| Camiatik Mahallesi | MHP | %36,3 | %51,8 | %85,4 | 350 |
| Cumhuriyet Mahallesi | AK Parti | %43,2 | %41,1 | %82,4 | 2.040 |
| Çakırlar Köyü | AK Parti | %78,8 | %9,1 | %97,1 | 35 |
| Çatma Mahallesi | AK Parti | %47,7 | %45,8 | %90,7 | 593 |
| Çaybaşı Köyü | AK Parti | %74,3 | %16,3 | %94,8 | 271 |
| Çaykapı Köyü | AK Parti | %54,9 | %31,1 | %94,7 | 131 |
| Çeltikçi Köyü | AK Parti | %60,9 | %31,9 | %82,6 | 86 |
| Çepni Köyü | AK Parti | %50,2 | %30,7 | %96,2 | 213 |
| Çevlik Köyü | AK Parti | %71,9 | %22,2 | %91,3 | 207 |
| Çifter Köyü | AK Parti | %65,2 | %16,8 | %87,8 | 189 |
| Çukurköy | AK Parti | %57,6 | %29,2 | %96,7 | 153 |
| Dağardı Köyü | MHP | %36,2 | %39,6 | %98,5 | 275 |
| Dağçatağı Köyü | AK Parti | %62,5 | %23,9 | %90,0 | 100 |
| Dedem Köyü | AK Parti | %67,3 | %23,8 | %100,0 | 103 |
| Dere Mahallesi | MHP | %45,1 | %47,5 | %94,4 | 143 |
| Dilküşa Mahallesi | AK Parti | %42,9 | %41,7 | %85,6 | 3.127 |
| Ekincik Köyü | AK Parti | %44,7 | %44,7 | %98,3 | 347 |
| Ermelik Köyü | AK Parti | %44,5 | %38,7 | %96,0 | 200 |
| Fevzipaşa Mahallesi | MHP | %42,8 | %45,3 | %90,8 | 587 |
| Gökçeöz Köyü | AK Parti | %65,7 | %28,9 | %95,3 | 257 |
| Gökomuz Köyü | AK Parti | %72,1 | %16,3 | %78,0 | 141 |
| Gövrecik Köyü | AK Parti | %60,7 | %31,5 | %93,0 | 199 |
| Hacı Kemal Mahallesi | AK Parti | %47,0 | %44,3 | %88,8 | 214 |
| Hacıpir Mahallesi | MHP | %37,6 | %49,5 | %87,2 | 499 |
| Harsat Mahallesi | MHP | %45,1 | %46,5 | %88,5 | 1.222 |
| Hocafakı Mahallesi | MHP | %37,7 | %52,1 | %86,6 | 261 |
| Hocaimat Mahallesi | AK Parti | %49,1 | %42,3 | %88,6 | 1.150 |
| İbni Selim Mahallesi | AK Parti | %46,0 | %40,0 | %86,5 | 998 |
| İlyasbey Mahallesi | MHP | %42,7 | %46,9 | %90,1 | 464 |
| İncebel Köyü | AK Parti | %81,4 | %11,6 | %100,0 | 43 |
| Karabey Köyü | AK Parti | %55,6 | %29,4 | %92,8 | 457 |
| Karaköy | AK Parti | %69,9 | %20,5 | %83,7 | 104 |
| Karasapaça Köyü | AK Parti | %74,7 | %23,1 | %98,9 | 94 |
| Kargı Mahallesi | MHP | %39,3 | %43,3 | %87,2 | 359 |
| Kargın Köyü | AK Parti | %43,6 | %11,3 | %84,2 | 247 |
| Karşıyaka Mahallesi | AK Parti | %63,1 | %28,3 | %89,4 | 849 |
| Kayaönü Köyü | AK Parti | %45,7 | %13,4 | %92,2 | 217 |
| Keçeli Köyü | AK Parti | %67,3 | %19,2 | %84,6 | 65 |
| Kınık Köyü | AK Parti | %73,0 | %12,2 | %98,7 | 77 |
| Kızılca Köyü | AK Parti | %64,3 | %20,2 | %95,6 | 91 |
| Kilkuyu Köyü | AK Parti | %75,9 | %10,2 | %45,6 | 241 |
| Kösen Köyü | AK Parti | %57,0 | %34,7 | %98,4 | 126 |
| Kuşçular Köyü | AK Parti | %67,1 | %12,8 | %82,5 | 200 |
| Kuzyaka Mahallesi | AK Parti | %45,4 | %41,2 | %100,0 | 100 |
| Küçükkızılca Köyü | AK Parti | %55,2 | %24,1 | %91,2 | 34 |
| Küçüksekiler Köyü | AK Parti | %68,7 | %16,5 | %92,9 | 126 |
| Mısmılağaç Köyü | AK Parti | %50,9 | %31,6 | %91,3 | 69 |
| Mimar Sinan Mahallesi | MHP | %43,0 | %44,2 | %89,4 | 386 |
| Musaköy | AK Parti | %48,3 | %23,0 | %98,9 | 94 |
| Ortalıca Köyü | AK Parti | %66,2 | %25,1 | %91,8 | 587 |
| Özboyu Köyü | AK Parti | %41,0 | %41,0 | %100,0 | 118 |
| Pınarbaşı Mahallesi | AK Parti | %44,5 | %38,3 | %86,2 | 254 |
| Sapaca Köyü | AK Parti | %56,6 | %27,9 | %94,1 | 238 |
| Sekiler Köyü | AK Parti | %67,5 | %20,1 | %92,9 | 309 |
| Sevinçören Köyü | AK Parti | %62,1 | %8,0 | %92,8 | 97 |
| Sofular Köyü | AK Parti | %52,8 | %29,6 | %89,4 | 141 |
| Suluca Köyü | AK Parti | %51,7 | %37,4 | %85,6 | 654 |
| Şarakman Köyü | AK Parti | %78,1 | %18,8 | %88,9 | 36 |
| Şeh Mahallesi | MHP | %37,6 | %51,1 | %90,1 | 595 |
| Şehreküstü Mahallesi | AK Parti | %49,7 | %41,3 | %88,4 | 457 |
| Yağcılar Köyü | AK Parti | %78,0 | %7,6 | %81,0 | 179 |
| Yavuz Selim Mahallesi | AK Parti | %55,8 | %35,4 | %83,7 | 270 |
| Yenidoğan Köyü | AK Parti | %53,9 | %30,0 | %87,2 | 452 |
| Yukarıberçin Köyü | AK Parti | %69,3 | %10,7 | %96,3 | 80 |
| Yukarıdikmen Köyü | AK Parti | %60,9 | %30,4 | %81,4 | 59 |
| Yukarıkayı Köyü | AK Parti | %52,3 | %20,2 | %92,9 | 126 |
| Yunus Emre Mahallesi | AK Parti | %44,7 | %37,3 | %84,8 | 2.138 |
| Zincirlikuyu Köyü | AK Parti | %69,6 | %25,9 | %92,9 | 127 |
İlgili sonuçlar