Beytüşşebap 2023 Milletvekili Seçimi sonuçları
Beytüşşebap sonuçlarında Yeşil Sol Parti %50,0 ile birinci, AK Parti %26,6 ile ikinci; fark 23,5 puan. Yeşil Sol Parti burada Türkiye ortalamasının (%8,8) 41,3 puan üstünde. 30 mahalle ve köy arasından 20'sinde Yeşil Sol Parti önde. Yeşil Sol Parti en güçlü Söğütçe Köyü (%94,6); AK Parti en güçlü Mutluca Köyü (%60,5). Katılım %79,9 (Türkiye %88,8).
Son güncelleme: 13 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Beytüşşebap 2023 Milletvekili Seçimi sonuçları — Beytüşşebap, Şırnak, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Beytüşşebap | Şırnak | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| Yeşil Sol Parti | 4.373 | %50,0 | %64,4 | %8,8 | +41,3 |
| AK Parti | 2.323 | %26,6 | %20,5 | %34,9 | −8,4 |
| CHP | 927 | %10,6 | %8,1 | %25,2 | −14,6 |
| MHP | 394 | %4,5 | %2,1 | %9,9 | −5,4 |
| Zafer Partisi | 206 | %2,4 | %1,1 | %2,3 | +0,1 |
| İYİ Parti | 142 | %1,6 | %1,1 | %9,8 | −8,2 |
| Yeniden Refah | 134 | %1,5 | %0,6 | %2,8 | −1,3 |
| Memleket | 51 | %0,6 | %0,4 | %0,9 | −0,3 |
| SOL Parti | 39 | %0,4 | %0,4 | %0,1 | +0,3 |
| AB | 27 | %0,3 | %0,2 | %0,1 | +0,2 |
| BBP | 19 | %0,2 | %0,1 | %1,0 | −0,8 |
| HAK-PAR | 14 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| Genç Parti | 14 | %0,2 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
| AP | 11 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
| ANAP | 10 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| TKP | 10 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| GBP | 7 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,0 |
| TKH | 5 | %0,1 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| Vatan Partisi | 4 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
| HKP | 4 | %0,0 | %0,0 | %0,1 | −0,0 |
| Millet | 3 | %0,0 | %0,0 | %0,1 | −0,1 |
| YP | 1 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
Beytüşşebap seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 49 | 11.337 | 9.062 | %79,9 | 8.740 | 322 |
Beytüşşebap mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | Yeşil Sol Parti | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akarsu Köyü | Yeşil Sol Parti | %54,4 | %22,8 | %143,1 | 58 |
| Akçayol Köyü | AK Parti | %26,2 | %29,6 | %83,6 | 493 |
| Aliçavuş Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %72,4 | %10,9 | %80,5 | 760 |
| Aşağıdere Köyü | AK Parti | %30,0 | %37,8 | %93,8 | 419 |
| Ayvalık Köyü | AK Parti | %19,9 | %49,8 | %90,0 | 501 |
| Başaran Köyü | Yeşil Sol Parti | %44,8 | %27,9 | %75,9 | 547 |
| Beşağaç Köyü | Yeşil Sol Parti | %63,2 | %16,6 | %91,2 | 193 |
| Boğazören Köyü | AK Parti | %18,8 | %54,0 | %80,0 | 545 |
| Bolağaç Köyü | Yeşil Sol Parti | %47,9 | %25,5 | %88,6 | 404 |
| Bölücek Köyü | Yeşil Sol Parti | %71,5 | %11,8 | %82,3 | 237 |
| Cevizağacı Köyü | AK Parti | %19,4 | %22,2 | %57,6 | 66 |
| Çığlıca Köyü | Yeşil Sol Parti | %78,9 | %9,2 | %75,8 | 339 |
| Dağaltı Köyü | AK Parti | %39,2 | %48,0 | %93,1 | 116 |
| Doğanyol Köyü | AK Parti | %18,3 | %41,7 | %545,5 | 11 |
| Elki Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %65,9 | %16,5 | %80,2 | 2.286 |
| Gökçe Köyü | Yeşil Sol Parti | %56,2 | %22,5 | %96,8 | 94 |
| Güneyyaka Köyü | Yeşil Sol Parti | %79,7 | %9,4 | %78,2 | 87 |
| Günyüzü Köyü | Yeşil Sol Parti | %65,0 | %23,0 | %87,4 | 262 |
| Ilıcak Köyü | Yeşil Sol Parti | %81,0 | %6,7 | %82,6 | 265 |
| Karşıyaka Mahallesi | AK Parti | %28,0 | %34,4 | %62,6 | 1.462 |
| Koyunoba Köyü | AK Parti | %28,1 | %50,4 | %87,3 | 157 |
| Mezraa Köyü | Yeşil Sol Parti | %50,9 | %28,8 | %69,2 | 509 |
| Mutluca Köyü | AK Parti | %19,7 | %60,5 | %87,7 | 373 |
| Ortalı Köyü | Yeşil Sol Parti | %82,4 | %5,9 | %112,5 | 16 |
| Oymakaya Köyü | Yeşil Sol Parti | %81,0 | %10,4 | %81,0 | 558 |
| Pınarbaşı Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %84,6 | %11,5 | %111,1 | 27 |
| Pirinçli Köyü | Yeşil Sol Parti | %38,0 | %29,6 | %83,4 | 350 |
| Söğütçe Köyü | Yeşil Sol Parti | %94,6 | %0,0 | %105,6 | 36 |
| Toptepe Köyü | Yeşil Sol Parti | %51,5 | %21,2 | %160,9 | 23 |
| Yeşilöz Köyü | Yeşil Sol Parti | %86,2 | %0,0 | %21,0 | 143 |
İlgili sonuçlar