İdil 2023 Milletvekili Seçimi sonuçları
İdil sonuçlarında Yeşil Sol Parti %68,7 ile birinci, AK Parti %21,8 ile ikinci; fark 46,9 puan. Yeşil Sol Parti burada Türkiye ortalamasının (%8,8) 59,9 puan üstünde. 72 mahalle ve köy arasından 51'inde Yeşil Sol Parti önde. Yeşil Sol Parti en güçlü Yarbaşı Köyü (%97,0); AK Parti en güçlü Aksoy Köyü (%99,6). Katılım %76,0 (Türkiye %88,8).
Son güncelleme: 13 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
İdil 2023 Milletvekili Seçimi sonuçları — İdil, Şırnak, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | İdil | Şırnak | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| Yeşil Sol Parti | 21.946 | %68,7 | %64,4 | %8,8 | +59,9 |
| AK Parti | 6.966 | %21,8 | %20,5 | %34,9 | −13,1 |
| CHP | 1.566 | %4,9 | %8,1 | %25,2 | −20,3 |
| MHP | 309 | %1,0 | %2,1 | %9,9 | −9,0 |
| İYİ Parti | 282 | %0,9 | %1,1 | %9,8 | −8,9 |
| Zafer Partisi | 209 | %0,7 | %1,1 | %2,3 | −1,6 |
| Yeniden Refah | 164 | %0,5 | %0,6 | %2,8 | −2,3 |
| SOL Parti | 110 | %0,3 | %0,4 | %0,1 | +0,2 |
| Memleket | 83 | %0,3 | %0,4 | %0,9 | −0,7 |
| AB | 54 | %0,2 | %0,2 | %0,1 | +0,1 |
| HAK-PAR | 37 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| BBP | 31 | %0,1 | %0,1 | %1,0 | −0,9 |
| ANAP | 29 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| GBP | 17 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,0 |
| TKP | 17 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
| AP | 13 | %0,0 | %0,1 | %0,2 | −0,2 |
| HKP | 12 | %0,0 | %0,0 | %0,1 | −0,0 |
| Genç Parti | 10 | %0,0 | %0,1 | %0,2 | −0,2 |
| Vatan Partisi | 10 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
| TKH | 6 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
| Millet | 6 | %0,0 | %0,0 | %0,1 | −0,1 |
| YP | 1 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
İdil seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 158 | 43.551 | 33.104 | %76,0 | 31.946 | 1.158 |
İdil mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | Yeşil Sol Parti | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Açma Köyü | Yeşil Sol Parti | %96,1 | %2,8 | %97,8 | 185 |
| Akdağ Köyü | Yeşil Sol Parti | %92,1 | %4,8 | %77,6 | 245 |
| Akkoyunlu Köyü | AK Parti | %21,8 | %60,9 | %70,9 | 227 |
| Aksoy Köyü | AK Parti | %0,0 | %99,6 | %99,0 | 510 |
| Alakamış Köyü | AK Parti | %1,0 | %97,7 | %91,7 | 423 |
| Aşağı Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %58,4 | %23,3 | %73,0 | 1.412 |
| Atakent Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %75,0 | %14,0 | %75,5 | 3.204 |
| Basakköy | Yeşil Sol Parti | %73,0 | %21,6 | %86,4 | 88 |
| Bereketli Köyü | Yeşil Sol Parti | %57,6 | %42,4 | %75,6 | 82 |
| Bozburun Köyü | AK Parti | %42,6 | %45,6 | %82,4 | 91 |
| Bozkır Köyü | CHP | %11,2 | %38,3 | %76,4 | 148 |
| Çığır Köyü | Yeşil Sol Parti | %81,0 | %12,6 | %87,1 | 1.049 |
| Çınarlı Köyü | AK Parti | %17,3 | %60,5 | %81,4 | 102 |
| Çukurlu Köyü | Yeşil Sol Parti | %58,8 | %23,5 | %119,8 | 91 |
| Dirsekli Köyü | Yeşil Sol Parti | %91,2 | %4,8 | %68,8 | 349 |
| Dumanlı Köyü | AK Parti | %12,3 | %77,8 | %68,3 | 461 |
| Duruköy | Yeşil Sol Parti | %88,6 | %7,2 | %71,1 | 523 |
| Gedik Köyü | AK Parti | %34,7 | %47,2 | %74,5 | 98 |
| Güzelova Köyü | AK Parti | %3,4 | %65,5 | %82,0 | 189 |
| Haberli Köyü | CHP | %4,0 | %20,0 | %70,7 | 123 |
| Hendekköy | Yeşil Sol Parti | %85,2 | %9,8 | %100,0 | 62 |
| Işık Köyü | AK Parti | %37,5 | %57,5 | %117,1 | 35 |
| Karalar-Şamil Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %53,4 | %30,7 | %71,0 | 1.077 |
| Karalar-Temel Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %58,6 | %20,8 | %65,2 | 1.081 |
| Kaşıkçı Köyü | AK Parti | %12,1 | %43,1 | %83,0 | 141 |
| Kayalı Köyü | Yeşil Sol Parti | %90,7 | %7,0 | %99,5 | 217 |
| Kayı Köyü | Yeşil Sol Parti | %66,7 | %24,1 | %103,7 | 108 |
| Kentli Köyü | AK Parti | %0,0 | %99,3 | %94,1 | 152 |
| Kırca Köyü | AK Parti | %44,1 | %47,8 | %71,6 | 197 |
| Kozluca Köyü | Yeşil Sol Parti | %53,4 | %39,2 | %79,9 | 407 |
| Köyceğiz Köyü | Yeşil Sol Parti | %81,2 | %13,9 | %83,7 | 355 |
| Kurtuluş Köyü | AK Parti | %0,6 | %98,1 | %91,5 | 177 |
| Kuyulu Köyü | Yeşil Sol Parti | %52,8 | %41,6 | %78,4 | 232 |
| Mağaraköy | AK Parti | %6,3 | %62,5 | %145,5 | 11 |
| Ocaklı Köyü | Yeşil Sol Parti | %58,3 | %39,1 | %90,3 | 176 |
| Okçu Köyü | Yeşil Sol Parti | %85,0 | %3,1 | %86,3 | 380 |
| Ortaca Köyü | Yeşil Sol Parti | %77,5 | %15,0 | %124,2 | 33 |
| Ortaköy | Yeşil Sol Parti | %93,7 | %4,2 | %82,7 | 527 |
| Oyalı Köyü | Yeşil Sol Parti | %90,6 | %4,6 | %81,5 | 1.253 |
| Oymak Köyü | Yeşil Sol Parti | %89,2 | %6,1 | %75,6 | 778 |
| Öğündük Köyü | Yeşil Sol Parti | %46,9 | %12,5 | %65,7 | 251 |
| Özbek Köyü | Yeşil Sol Parti | %54,6 | %35,3 | %72,8 | 552 |
| Özen Köyü | Yeşil Sol Parti | %71,0 | %18,9 | %70,5 | 922 |
| Peçenek Köyü | Yeşil Sol Parti | %73,7 | %15,8 | %111,8 | 34 |
| Pınarbaşı Köyü | Yeşil Sol Parti | %78,1 | %16,2 | %79,4 | 1.483 |
| Sarıköy | AK Parti | %31,6 | %47,4 | %42,9 | 49 |
| Sırtköy-Dicle Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %77,4 | %13,2 | %76,2 | 323 |
| Sırtköy-Fırat Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %90,8 | %6,1 | %80,0 | 844 |
| Sulak Köyü | Yeşil Sol Parti | %92,0 | %4,1 | %72,9 | 737 |
| Tekeköy | Yeşil Sol Parti | %69,9 | %20,1 | %74,1 | 996 |
| Tepecik Köyü | Yeşil Sol Parti | %74,3 | %17,0 | %69,9 | 502 |
| Tepeköy | AK Parti | %4,9 | %90,1 | %81,4 | 1.051 |
| Toklu Köyü | Yeşil Sol Parti | %45,5 | %24,2 | %75,2 | 137 |
| Topraklı Köyü | AK Parti | %6,3 | %83,9 | %86,7 | 210 |
| Turgut Özal Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %84,1 | %8,5 | %72,4 | 4.580 |
| Uçarlı Köyü | Yeşil Sol Parti | %55,4 | %36,2 | %77,9 | 172 |
| Uğrak Köyü | Yeşil Sol Parti | %70,4 | %21,2 | %75,7 | 445 |
| Ulak Köyü | Yeşil Sol Parti | %85,7 | %10,4 | %79,2 | 529 |
| Üçok Köyü | AK Parti | %14,1 | %72,8 | %72,6 | 296 |
| Varımlı Köyü | Yeşil Sol Parti | %87,0 | %8,2 | %76,6 | 367 |
| Yağmurca Köyü | Yeşil Sol Parti | %61,5 | %17,9 | %102,6 | 77 |
| Yalaz Köyü | Yeşil Sol Parti | %80,5 | %12,2 | %128,1 | 32 |
| Yarbaşı Köyü | Yeşil Sol Parti | %97,0 | %2,0 | %64,7 | 720 |
| Yavşan Köyü | Yeşil Sol Parti | %79,0 | %18,2 | %73,4 | 594 |
| Yayalar Köyü | AK Parti | %16,0 | %68,1 | %76,3 | 139 |
| Yazman Köyü | Yeşil Sol Parti | %50,0 | %41,4 | %64,7 | 467 |
| Yeni Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %81,8 | %9,0 | %72,7 | 6.086 |
| Yolaçan Köyü | Yeşil Sol Parti | %62,5 | %29,9 | %81,8 | 187 |
| Yörük Köyü | Yeşil Sol Parti | %54,7 | %37,3 | %81,3 | 96 |
| Yukarı Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %67,0 | %16,2 | %75,3 | 3.014 |
| Yuvalı Köyü | Yeşil Sol Parti | %84,9 | %9,2 | %86,9 | 137 |
| Yüksekköy | Yeşil Sol Parti | %75,1 | %16,8 | %72,8 | 523 |
İlgili sonuçlar