Uludere 2023 Milletvekili Seçimi sonuçları
Uludere sonuçlarında Yeşil Sol Parti %58,4 ile birinci, AK Parti %23,7 ile ikinci; fark 34,7 puan. Yeşil Sol Parti burada Türkiye ortalamasının (%8,8) 49,6 puan üstünde. 31 mahalle ve köy arasından 30'unda Yeşil Sol Parti önde. Yeşil Sol Parti en güçlü Bağlı Köyü (%93,9); AK Parti en güçlü Hilal-Güneşli Mahallesi (%49,2). Katılım %78,4 (Türkiye %88,8).
Son güncelleme: 13 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Uludere 2023 Milletvekili Seçimi sonuçları — Uludere, Şırnak, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Uludere | Şırnak | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| Yeşil Sol Parti | 12.026 | %58,4 | %64,4 | %8,8 | +49,6 |
| AK Parti | 4.882 | %23,7 | %20,5 | %34,9 | −11,2 |
| CHP | 1.936 | %9,4 | %8,1 | %25,2 | −15,8 |
| MHP | 510 | %2,5 | %2,1 | %9,9 | −7,4 |
| Zafer Partisi | 307 | %1,5 | %1,1 | %2,3 | −0,8 |
| İYİ Parti | 302 | %1,5 | %1,1 | %9,8 | −8,3 |
| SOL Parti | 133 | %0,6 | %0,4 | %0,1 | +0,5 |
| Yeniden Refah | 102 | %0,5 | %0,6 | %2,8 | −2,3 |
| Memleket | 90 | %0,4 | %0,4 | %0,9 | −0,5 |
| AB | 59 | %0,3 | %0,2 | %0,1 | +0,2 |
| BBP | 32 | %0,2 | %0,1 | %1,0 | −0,8 |
| TKP | 28 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| AP | 23 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
| Vatan Partisi | 22 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| HAK-PAR | 20 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| Genç Parti | 20 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
| ANAP | 17 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| GBP | 14 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,0 |
| TKH | 13 | %0,1 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| HKP | 12 | %0,1 | %0,0 | %0,1 | −0,0 |
| Millet | 8 | %0,0 | %0,0 | %0,1 | −0,1 |
| YP | 3 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
Uludere seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 85 | 27.080 | 21.226 | %78,4 | 20.604 | 622 |
Uludere mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | Yeşil Sol Parti | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Andaç Köyü | Yeşil Sol Parti | %82,2 | %7,6 | %82,3 | 1.984 |
| Bağlı Köyü | Yeşil Sol Parti | %93,9 | %1,2 | %72,7 | 238 |
| Bağlıca Köyü | Yeşil Sol Parti | %43,0 | %17,6 | %74,9 | 510 |
| Ballı Köyü | Yeşil Sol Parti | %40,4 | %28,9 | %75,3 | 373 |
| Bulakbaşı Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %49,9 | %37,5 | %84,7 | 811 |
| Dağdibi Köyü | Yeşil Sol Parti | %55,2 | %31,0 | %87,8 | 663 |
| Gülyazı Köyü | Yeşil Sol Parti | %54,8 | %20,7 | %86,4 | 2.515 |
| Gündoğdu Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %63,0 | %28,3 | %82,9 | 608 |
| Hilal-Güneşli Mahallesi | AK Parti | %35,2 | %49,2 | %71,2 | 943 |
| Hilal-Şehan Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %52,5 | %25,1 | %69,9 | 395 |
| Hilal-Yıldız Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %54,1 | %32,9 | %57,3 | 694 |
| Işıkveren Köyü | Yeşil Sol Parti | %52,6 | %40,2 | %57,0 | 179 |
| İnceler Köyü | Yeşil Sol Parti | %52,7 | %30,3 | %64,4 | 587 |
| Kılaban Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %60,3 | %23,4 | %74,4 | 2.532 |
| Küçükçay Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %60,8 | %28,6 | %79,4 | 335 |
| Ortabağ Köyü | Yeşil Sol Parti | %58,5 | %21,2 | %80,5 | 1.487 |
| Ortaköy | Yeşil Sol Parti | %73,4 | %8,8 | %78,4 | 574 |
| Ortasu Köyü | Yeşil Sol Parti | %77,1 | %10,4 | %81,5 | 762 |
| Ödül Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %80,5 | %7,8 | %75,2 | 495 |
| Özelli Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %81,2 | %13,0 | %75,8 | 285 |
| Şenoba-Ayyıldız Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %46,8 | %38,8 | %83,1 | 587 |
| Şenoba-Başkaya Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %44,9 | %36,8 | %82,4 | 1.530 |
| Şenoba-Cumhuriyet Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %44,6 | %25,6 | %72,3 | 1.355 |
| Şenoba-Gazi Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %43,4 | %35,4 | %85,5 | 766 |
| Taşdelen Köyü | Yeşil Sol Parti | %39,6 | %31,0 | %69,1 | 931 |
| Uzungeçit-Ayyıldız Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %57,9 | %26,4 | %85,5 | 365 |
| Uzungeçit-Pınarbaşı Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %63,1 | %16,3 | %80,8 | 302 |
| Uzungeçit-Tanin Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %61,8 | %16,1 | %80,2 | 611 |
| Uzungeçit-Yenişehir Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %59,9 | %25,7 | %79,2 | 650 |
| Yemişli Köyü | Yeşil Sol Parti | %54,6 | %23,5 | %83,9 | 1.638 |
| Yeşilyova Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %81,5 | %11,6 | %74,1 | 1.375 |
İlgili sonuçlar