Simav 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Simav sonuçlarında MHP %45,5 ile birinci, AK Parti %34,2 ile ikinci; fark 11,3 puan. MHP burada Türkiye ortalamasının (%6,0) 39,6 puan üstünde. Büyük Birlik Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %6,0 (+4,8 puan). 19 mahalle ve köy arasından 17'sinde MHP önde. MHP en güçlü Hacıahmetoğlu Mahallesi (%65,1); AK Parti en güçlü Beyce Mahallesi (%49,8). Katılım %83,3 (Türkiye %78,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Simav 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Simav, Kütahya, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Simav | Kütahya | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| MHP | 7.590 | %45,5 | %30,9 | %6,0 | +39,6 |
| AK Parti | 5.702 | %34,2 | %30,0 | %33,0 | +1,2 |
| Büyük Birlik | 1.002 | %6,0 | %0,6 | %1,2 | +4,8 |
| CHP | 879 | %5,3 | %19,3 | %35,8 | −30,5 |
| Yeniden Refah | 879 | %5,3 | %13,3 | %6,8 | −1,5 |
| İYİ Parti | 348 | %2,1 | %2,7 | %4,6 | −2,5 |
| Zafer Partisi | 118 | %0,7 | %0,8 | %1,9 | −1,2 |
| Saadet | 75 | %0,4 | %1,3 | %1,2 | −0,7 |
| DEVA Partisi | 30 | %0,2 | %0,2 | %0,4 | −0,2 |
| BTP | 27 | %0,2 | %0,2 | %0,3 | −0,1 |
| HÜDA PAR | 25 | %0,1 | %0,1 | %0,6 | −0,4 |
Simav seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 72 | 21.065 | 17.543 | %83,3 | 16.675 | 868 |
Simav mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | MHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| 101 Evler Mahallesi | MHP | %45,8 | %35,7 | %80,6 | 1.183 |
| 4 Eylül Mahallesi | MHP | %46,4 | %31,4 | %78,2 | 1.993 |
| Beyce Mahallesi | AK Parti | %32,0 | %49,8 | %86,5 | 1.245 |
| Cuma Mahallesi | MHP | %49,4 | %36,2 | %91,5 | 751 |
| Çavdır Mahallesi | MHP | %45,3 | %37,2 | %89,6 | 393 |
| Değirmenciler Mahallesi | AK Parti | %35,4 | %47,4 | %100,0 | 184 |
| Esenevler Mahallesi | MHP | %45,9 | %29,6 | %84,1 | 1.315 |
| Fatih Mahallesi | MHP | %45,8 | %32,6 | %80,3 | 3.195 |
| Hacıahmetoğlu Mahallesi | MHP | %65,1 | %22,7 | %95,9 | 197 |
| Hisarardı Mahallesi | MHP | %43,2 | %35,5 | %81,0 | 3.257 |
| Karakür Mahallesi | MHP | %44,3 | %40,3 | %82,5 | 1.025 |
| Karşıyaka Mahallesi | MHP | %50,8 | %32,7 | %92,7 | 741 |
| Kekliktepe Mahallesi | MHP | %52,7 | %27,2 | %87,5 | 974 |
| Muradınlar Mahallesi | MHP | %48,5 | %30,0 | %80,1 | 1.800 |
| Sırapayam Mahallesi | MHP | %52,3 | %29,5 | %82,7 | 462 |
| Tabakhane Mahallesi | MHP | %47,0 | %32,5 | %82,3 | 888 |
| Tepecik Mahallesi | MHP | %42,6 | %28,5 | %87,5 | 383 |
| Yeni Mahallesi | MHP | %47,5 | %31,2 | %90,6 | 406 |
| Yeşilova Mahallesi | MHP | %40,6 | %39,9 | %87,8 | 673 |
İlgili sonuçlar