Aybastı 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Aybastı sonuçlarında AK Parti %54,2 ile birinci, İYİ Parti %17,5 ile ikinci; fark 36,7 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%33,0) 21,2 puan üstünde. İYİ Parti Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %17,5 (+12,9 puan). 21 mahalle ve köy arasından 21'inde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Armutlu Mahallesi (%73,4); İYİ Parti en güçlü Beştam Mahallesi (%22,7). Katılım %78,2 (Türkiye %78,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Aybastı 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Aybastı, Ordu, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Aybastı | Ordu | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 6.458 | %54,2 | %41,5 | %33,0 | +21,2 |
| İYİ Parti | 2.083 | %17,5 | %17,9 | %4,6 | +12,9 |
| Yeniden Refah | 1.704 | %14,3 | %6,3 | %6,8 | +7,5 |
| CHP | 1.292 | %10,8 | %28,6 | %35,8 | −24,9 |
| BTP | 145 | %1,2 | %0,3 | %0,3 | +0,9 |
| Saadet | 123 | %1,0 | %0,9 | %1,2 | −0,2 |
| Büyük Birlik | 68 | %0,6 | %1,0 | %1,2 | −0,6 |
| HKP | 35 | %0,3 | %0,1 | %0,0 | +0,2 |
Aybastı seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 62 | 16.562 | 12.949 | %78,2 | 11.908 | 1.041 |
Aybastı mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | İYİ Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Alacalar Mahallesi | AK Parti | %59,5 | %20,1 | %81,7 | 1.351 |
| Armutlu Mahallesi | AK Parti | %73,4 | %8,4 | %86,2 | 1.069 |
| Beştam Mahallesi | AK Parti | %62,2 | %22,7 | %81,1 | 403 |
| Çakırlı Mahallesi | AK Parti | %54,4 | %21,3 | %80,2 | 1.163 |
| Çukur Mahallesi | AK Parti | %47,3 | %21,5 | %83,7 | 454 |
| Esenli Mahallesi | AK Parti | %48,8 | %19,2 | %75,8 | 4.437 |
| Fatih Mahallesi | AK Parti | %50,4 | %18,6 | %88,7 | 548 |
| Hisarcık Mahallesi | AK Parti | %62,6 | %13,2 | %80,5 | 282 |
| Karamanlı Mahallesi | AK Parti | %49,4 | %15,6 | %80,4 | 357 |
| Kayabaşı Mahallesi | AK Parti | %73,1 | %6,6 | %81,8 | 220 |
| Koyunculu Mahallesi | AK Parti | %56,7 | %21,3 | %84,7 | 385 |
| Kutlular Mahallesi | AK Parti | %50,5 | %10,6 | %85,8 | 288 |
| Küçükyaka Mahallesi | AK Parti | %43,6 | %13,7 | %73,2 | 717 |
| Ortaköy Mahallesi | AK Parti | %42,1 | %17,5 | %75,3 | 947 |
| Pelitözü Mahallesi | AK Parti | %55,7 | %17,8 | %60,5 | 924 |
| Sağlık Mahallesi | AK Parti | %59,1 | %16,2 | %82,3 | 504 |
| Sarıyar Mahallesi | AK Parti | %55,3 | %8,5 | %76,1 | 422 |
| Sefalık Mahallesi | AK Parti | %46,0 | %16,6 | %77,4 | 270 |
| Toygar Mahallesi | AK Parti | %59,9 | %20,5 | %77,9 | 665 |
| Uzundere Mahallesi | AK Parti | %54,8 | %21,4 | %80,1 | 613 |
| Zaferimilli Mahallesi | AK Parti | %61,3 | %12,6 | %76,8 | 543 |
İlgili sonuçlar